| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Pierwsze szczegóły nowego rozporządzenia o fotoradarach. Maszty będą pomalowane na żółto, nie będą też mogły być ustawiane zbyt często.

Szare maszty zostaną zastąpione przez żółte odblaskowe, które kierowca będzie mógł dojrzeć już z daleka. Na dodatek, jeśli w środku nie będzie urządzenia rejestrującego, obudowa masztu ma być zasłaniana. To szczegóły projektu rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, przesłane do konsultacji międzyresortowych przez Ministerstwo Infrastruktury, a do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz też: Jedne tablice rejestracyjne na całe życie auta

Rozporządzenie reguluje też korzystanie z fotoradarów przez straże miejskie i gminne, którym obecnie brak takiego dokumentu blokuje całkowicie możliwość korzystania z tego typu urządzeń. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, strażnicy mogą używać fotoradaru na terenie zabudowanym, muszą jednak ustalić to z komendantem powiatowym lub stołecznym. Rozporządzenie ma też przyznać prawo do korzystania z fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego.

Kolejny element to minimalny odstęp, w jakich mogą znajdować się fotoradary. Na terenie niezabudowanym minimalny odstęp to 5 kilometrów, zaś na terenei zabudowanym minimum 1 kilometr. Przenośne urządzenia będą mogły być z kolei ustawione nie bliżej niż 500 metrów od stacjonarnych.

Nie wiadomo, jak potoczą się losy zwiększonej tolerancji urządzeń rejestrujących. W ustawie zapisano 10 km/h (co oznacza, że przy ograniczeniu do 90 km/h wykroczenie zostanie zarejestrowane dopiero gdy pojazd będzie poruszał się z prędkością minimum 101 km/h). Rozporządzenie jednak tolerancję tą zmniejsza do 5 km/h.

Zobacz też: Za cofanie licznika - za kratki

Fotoradary mają też być oznakowane, tak aby kierowca wiedział, że zbliża się do miejsca w którym prowadzony jest pomiar. Fotoradary przenośne też będą musiały być oznakowane, choć na razie nie ma ustalonego wzoru takiego znaku. Projekt rozporządzenia określający wzór też trafił do konsultacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »