| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Nie będzie trzeba wymieniać dowodów rejestracyjnych z braku miejsca na pieczątki

Nie będzie trzeba wymieniać dowodów rejestracyjnych z braku miejsca na pieczątki

Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdą przepisy, które zniosą obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki. Trwają prace nad zmianami w prawie, o czym poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Według obecnych przepisów właściciel pojazdu ma obowiązek przeprowadzania badań technicznych będących warunkiem poruszania się po drogach publicznych. Przeprowadzenie badania technicznego skutkuje postawieniem pieczątki w dowodzie rejestracyjnym przez diagnostę, jednak po latach w końcu nadchodzi moment, w którym nie ma już miejsca na nową pieczątkę. W takim przypadku właściciel pojazdu zmuszony jest do wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy, co wiąże się z wydaniem około 80 zł oraz stratą czasu w urzędzie.

Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości wymiana dowodu rejestracyjnego nie będzie obowiązkowa, a nad zmianami w prawie pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Jak wyjaśnił wiceminister Chodkiewicz, zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Jednocześnie właściciel pojazdu będzie mógł zdecydować czy będzie chciał wymienić dowód rejestracyjny pojazdu na nowy, czy też nie.

Jak donosi TVN24 BiS, rząd planuje przyjęcie projektu jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »