reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentów podczas jazdy samochodem - już niedługo!

Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentów podczas jazdy samochodem - już niedługo!

Minister Cyfryzacji podpisał komunikat dotyczący rezygnacji z karania mandatem nieposiadania podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia. Decyzja szefa resortu cyfryzacji oznacza, że już za 3 miesiące pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania OC.

Od 1 października 2018 bez dokumentów samochodu

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o podpisaniu przez Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, komunikatu, dzięki któremu od 1 października 2018 roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC, nie będzie karana mandatem. Wszystkie wymagane dane o przeglądzie pojazdu oraz o zawarciu ubezpieczenia, zgromadzone będą w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wprowadzany system CEPIK 2.0 uprawnionym do tego służbom na samodzielne zweryfikowanie dokumentów w systemie bez konieczności proszenia kierowcy pojazdu o udostępnienie ich na potrzebę kontroli.

Brak obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie, łączy się również ze zmianą sposobu jego zatrzymywania oraz zwrotu. Dotychczas dowód rejestracyjny był zatrzymywany i odbierany na miejscu podczas kontroli. Od 1 października 2018 roku zatrzymanie dokumentu za niewłaściwy stan techniczny pojazdu odbywać się będzie po przez adnotacje w systemie informatycznym, a informacja o tym fakcie przekazana zostanie do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Po dokonaniu zatrzymania dokumentu, kierujący otrzyma pokwitowanie o odebraniu dokumentu i to pozostanie bez zmian.

Obowiązkowe dokumenty

Bez zmian pozostanie również obowiązek posiadania przez kierującego pojazdem prawa jazdy, jak również dowodu osobistego. Należy jednak pamiętać, że zniesienie obowiązku posiadania dokumentów dotyczyć będzie pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski. Z uwagi na powyższe, kierowcy poruszający się pojazdami zarejestrowanymi poza granicami RP, są obowiązani wozić ze sobą dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, wraz z potwierdzeniem zawarcia polisy OC.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama