reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Operatorzy fotoradarów to "sztab wyrafinowanych oszustów"

Operatorzy fotoradarów to "sztab wyrafinowanych oszustów"


Były oficer radiolokacji złożył skargę do rzecznika praw obywatelskich. Uważa, że fotoradary wystawiane przy drogach błędnie mierzą prędkość samochodów.

Wiesław Chmielewski uważa, że ustawiane przy drogach fotoradary mają na celu "okradanie obywateli". Były oficer radiolokacji z Koszalina, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze ze specjalnością radiolokacja, dwa lata temu sam otrzymał zdjęcie z fotoradaru. Nie przyjął mandatu i odwołał się do sądu. Kiedy przegrał, skierował sprawę do RPO.

Zobacz również: 140 km/h na autostradzie i mniej fotoradarów

Pan Wiesław uważa, że ustawiane przez straż miejską fotoradary podają zafałszowane wyniki. Według niego, radar dopplerowski emitując fale radiowe w stronę samochodu i mierząc czas ich odbicia, mierzy nie tylko prędkość pojazdu, ale też prędkość obrotową kół. "Następnie sztab wyrafinowanych oszustów obrabia materiał [...] i tak łoją wystraszonych obywateli tego kraju. Trzeba jak najszybciej zakazać tych praktyk, bo w tym interesie bierze udział policja, straż miejsko - gminna, jak też "właściciele” tych wynalazków, którzy zbierają po 80 złotych od mandatu” – pisze pan Waldemar do RPO.

Zobacz również: Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy

Jego zdaniem zafałszowanie wyników pomiarów radarowych wynika też z niewłaściwego kąta ustawienia urządzenia. Np. 45-stopniowe odchylenie odchylenie od osi ruchu badanego pojazdu powoduje błąd pomiaru w granicach nawet 70%. W ustawionych na stałe fotoradarach kąt ten jest uwzględniany, ale urządzenia przenośne za każdym razem ustawiane jest inaczej, twierdzi Pan Wiesław.

4 października biuro rzecznika praw obywatelskich zwróciło się do Sądu Rejonowego w Słupsku o przesłanie materiałów ze sprawy pana Wiesława.

Źródło: GK24

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama