| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Auta z kratką wrócą za dwa lata

Auta z kratką wrócą za dwa lata


Od 1 stycznia 2011 przedsiębiorcy odliczą od aut tylko 60% VAT. Dotyczy to samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Rada Unii Europejskiej zgodziła się na ograniczenia dla tzw. aut z kratką i kupowanego do nich paliwa. Restrykcje będą obowiązywać tylko przez dwa lata, do 31 grudnia 2012 roku.

Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w tzw. sprawie Magoora korzystny dla przedsiębiorców wyrok, Minister Finansów wydał zgodną interpretację ogólną, według której podatnicy VATu mają prawo do pełnego odliczenia przy zakupie pojazdów i paliwa. Resort zwraca jednak uwagę na konieczność modyfikacji przepisów tak, aby odliczanie podatku było zapisane w ustawie o VAT, a nie wynikały z interpretacji ogólnej ministra.

Zobacz również: Parkingi Audi produkują energię elektryczną

Polski rząd wystąpił w tej sprawie o derogację, dzięki której zyskał dwa lata na wprowadzenie zmian. Od 1 stycznia 2013 miałyby obowiązywać przepisy uwzględniające interpretację Ministra Finansów. W założeniach do nowelizacji ustawy o VAT zapisano, że ograniczenie dotyczące odliczania VATu nie będzie miało zastosowania m.in. dla pojazdów o łącznej liczbie miejsc 3 lub większej, przy dopuszczalnej ładowności równej lub większej 500 kilogramów.

Zobacz również: Skoda wciąż sprzedaje najwięcej

Te same zasady obowiązywać będą przy zakupie paliwa do aut firmowych. Również przez dwa lata, od stycznia 2011 roku.

Źródło: money.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »