| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Mandat za CB-radio

Mandat za CB-radio

Okazuje się, że policjant nie może ukarać mandatem kierowcy, który w czasie jazdy korzysta z CB-radia. Jednak od tej reguły są wyjątki.

Zdaniem prawników Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze nie mogą karać kierowców używających CB-radia na podstawie art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego, który stanowi, że „kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Zastosowanie wykładni językowej, wedle której telefonem nazywamy urządzenie służące do przywoływania określonego abonenta, wyklucza stosowanie tego przepisu w stosunku korzystających z CB-radia.

Zobacz również: Benzyna podrożeje o 20 groszy

Policja zwraca jednak uwagę na okoliczności, w jakich kierowca posługuje się radiem. – O ile sama rozmowa przez CB-radio nie jest zabroniona, o tyle w niektórych okolicznościach kierujący swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności – zastrzega policja. Zatem ukarani kierowcy muszą dochodzić swoich praw indywidualnie, a każdy przypadek zostanie odrębnie zbadany, z uwzględnieniem okoliczności i powodów uzasadniających ukaranie mandatem.

Źródło: samar

Zobacz również: Jakie wybrać i jak zamontować CB-radio?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »