reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Nowości > Recykling akumulatorów w Polsce. Projekt ze wsparciem unijnym.

Recykling akumulatorów w Polsce. Projekt ze wsparciem unijnym.

Recykling akumulatorów w Polsce nie istnieje? Błąd! Elemental Strategic Metals podpisało właśnie umowę na finansowanie innowacyjnego projektu.

Projekt realizowany przez Elemental Strategic Metals nazywa się „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowego innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu”, potrwa trzy lata i uzyska finansowanie w kwocie 332 milionów złotych. W jego ramach spółka będzie rozwijać dział badań i rozwoju - zajmujący się recyklingiem odpadów zawierających metale istotne dla elektromobilności. O jakich metalach mowa? Chociażby o tych, które są konieczne w procesie produkcji baterii Li-Ion czy katalizatorów. Kolejnym etapem realizacji ma być budowa zakładu, dokonującego pilotażowego wdrożenia przemysłowego opracowanych technologii.

Recykling akumulatorów litowo-jonowych. Czemu jest taki ważny?

Znaczącym efektem naszej pracy będzie poprawa innowacyjności gospodarki, redukcja jej zależności od surowców importowanych z regionów niestabilnych, a także poprawa ich dostępności dla przemysłu i badań naukowych nad efektywnością energetyczną, magazynowaniem energii, czy energetyką odnawialną. Rozwój tych dziedzin stymuluje opłacalność zbiórki i gospodarowania odpadami, zmniejszając obciążenie środowiska naturalnego. Po wykonaniu wszystkich prac będziemy w stanie poddać odzyskowi 10.000 ton odpadów baterii litowo-jonowych i katalizatorów rocznie. - tłumaczy Michał Zygmunt, prezes Elemental Strategic Metals.

Recykling akumulatorów w Polsce to zagadnienie na tyle ważne, że Elemental Strategic Metals nie chce bazować wyłącznie na swojej bazie naukowej. Ma zamiar współpracować z uczelniami i instytutami naukowymi. A na tym planowane działania nie kończą się. Spółka chce też prowadzić szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ich cel? Poprawa innowacyjności tych firm, ale również zwiększenie stanu świadomości dotyczącego BHP oraz poszanowania dla środowiska naturalnego.

Recykling akumulatorów: innowacje to raz. Dwa miejsca pracy!

W ramach projektu realizowanego przy wsparciu środków unijnych Elemental Strategic Metals planuje utworzenie co najmniej 100 miejsc pracy - liczba ta dotyczy instalacji stworzonej w ramach pierwszego przemysłowego wdrożenia opracowanych technologii. Dodatkowym skutkiem stanie się stworzenie 300 - 400 miejsc pracy w przedsiębiorstwach kooperujących.

Konkurs Szybka Ścieżka IPCEI (8/1.1.1/2020) zrealizowany został ze środków Funduszy Europejskich w ramach poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Realizacją w Polsce zajęło się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Materiały prasowe NCBR

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Recykling akumulatorów w Polsce
Recykling akumulatorów w Polsce

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama