| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Od czerwca nie otrzymamy już mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Od czerwca nie otrzymamy już mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym. Według nowych przepisów kierowcy już nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC i nie otrzymają z tego tytułu mandatu.

Za nowelą głosowało 255 posłów, przeciwko było 153, a 26 wstrzymało się od oddania głosu. Według noweli, która wejdzie w życie już 4 czerwca, kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowego potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. To bardzo dobra zmiana, ponieważ policja i tak ma dostęp do tych informacji w swoim systemie, a konieczność posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego bywa uciążliwa, zwłaszcza wtedy, gdy jeden pojazd jest użytkowany przez kilka osób.

Dotychczas za brak dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowej polisy OC policjanci karali kierowców mandatami. W przypadku zatrzymania dowodu przez policję właściciel otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych pojawi się odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu również będzie wirtualny - z bazy zostanie wymazana informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Dowód rejestracyjny w tradycyjnej, papierowej formie wciąż będzie trzeba przedstawiać w stacji kontroli pojazdów.

Nowela przewiduje także, że system CEPiK 2.0 będzie wdrażany stopniowo, co będzie miało na celu eliminację ewentualnych problemów związanych z jednoczesnym uruchomieniem wszystkich funkcjonalności systemu. Wiceminister cyfryzacji, Karol Okoński, pytany o spodziewany termin uruchomienia CEPiK 2.0 w całości odpowiadał, że harmonogram nie jest jeszcze gotowy i nie nastąpi to w trakcie bieżącego roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »