reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Od czerwca nie otrzymamy już mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Od czerwca nie otrzymamy już mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym. Według nowych przepisów kierowcy już nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC i nie otrzymają z tego tytułu mandatu.

Za nowelą głosowało 255 posłów, przeciwko było 153, a 26 wstrzymało się od oddania głosu. Według noweli, która wejdzie w życie już 4 czerwca, kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowego potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. To bardzo dobra zmiana, ponieważ policja i tak ma dostęp do tych informacji w swoim systemie, a konieczność posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego bywa uciążliwa, zwłaszcza wtedy, gdy jeden pojazd jest użytkowany przez kilka osób.

Dotychczas za brak dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowej polisy OC policjanci karali kierowców mandatami. W przypadku zatrzymania dowodu przez policję właściciel otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych pojawi się odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu również będzie wirtualny - z bazy zostanie wymazana informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Dowód rejestracyjny w tradycyjnej, papierowej formie wciąż będzie trzeba przedstawiać w stacji kontroli pojazdów.

Nowela przewiduje także, że system CEPiK 2.0 będzie wdrażany stopniowo, co będzie miało na celu eliminację ewentualnych problemów związanych z jednoczesnym uruchomieniem wszystkich funkcjonalności systemu. Wiceminister cyfryzacji, Karol Okoński, pytany o spodziewany termin uruchomienia CEPiK 2.0 w całości odpowiadał, że harmonogram nie jest jeszcze gotowy i nie nastąpi to w trakcie bieżącego roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama