| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Trwa policyjna akcja „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”

Trwa policyjna akcja „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”

Nieodpowiednie ustawienie świateł to powszechne zjawisko na polskich drogach. Policja wraz z firmą Yanosik zorganizowała akcję „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”, mającą na celu uświadomienie kierowców o problemie.

Od wtorku policjanci zwracają szczególną uwagę na ustawienie świateł w samochodach, a kierowcy są informowani w jakich miejscach mogą bezpłatnie sprawdzić reflektory w swoich samochodach. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”, której organizatorami są Komenda Główna Policji i Yanosik.

Nieodpowiednio ustawione światła to niestety norma na polskich drogach. Jak wynika z kontroli przeprowadzanych przez Instytut Transportu Samochodowego i Policję zaledwie kilka procent samochodów ma je prawidłowo uregulowane, a ok. 10 proc. kontrolowanych samochodów wymaga natychmiastowej naprawy lub wymiany reflektorów.

– W 2015 w maju na polskich drogach zginęło 25 pieszych, natomiast w grudniu tego samego roku aż 171. W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego praktycznie na masce swojego samochodu. Z kolei jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko to kierowca oślepia innych uczestników ruchu – komentuje mł. insp. Armand Konieczny.

W związku z tym Komenda Główna Policji i operator systemu Yanosik we współpracy z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, Instytutem Transportu Samochodowego, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowali ogólnopolską akcję, której celem jest uświadomienie polskim kierowcom jak ważne jest prawidłowe ustawienie świateł. Policja kontrolująca samochody prowadzi działania edukacyjne rozdając ulotki o prawidłowym ustawieniu świateł, a aplikacja Yanosik informuje o możliwości bezpłatnych badań w pobliskich punktach stacji kontroli pojazdów. Użytkownicy aplikacji są również kierowani przez nawigację Yanosik do konkretnych placówek biorących udział w kampanii.

Kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie swoich świateł w trzy pierwsze soboty grudnia: 02.12, 09.12, 16.12 w godzinach pracy poszczególnych stacji kontroli pojazdów. Działania policji w uświadamianiu kierowców potrwają do 17 grudnia. Udział w akcji bierze kilkaset stacji kontroli pojazdów z całej Polski, a dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania umieszczono na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/.

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »