reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Pierwsza na świecie e-autostrada!

Pierwsza na świecie e-autostrada!

Sieć trakcyjna na autostradzie - wydaję się niemożliwe? A jednak istnieje i to w Szwecji. To właśnie tam powstała pierwsza e-autostrada, którą została dostosowana do obsługi transportu towarowego.

Autostrada z siecią trakcyjną dla transportu

W Szwecji oddano do użytku pierwszą na świecie e-autostradę (eHighway). Na dwukilometrowym odcinku testowym zainstalowano sieć trakcyjną przystosowaną do obsługi transportu towarowego. Przez najbliższe dwa lata prowadzone będą testy hybrydowych pojazdów ciężarowych, których dostawcą jest firma Scania. Dwie ciężarówki zostały przystosowane do współpracy z siecią elektryczną wykonaną przez Siemensa. Głównym elementem systemu jest inteligentny pantograf w połączeniu z hybrydowym układem napędowym. System czujników pozwala na podniesienie, jak i opuszczenie pantografu przy prędkości do 90 km/h. Ciężarówka podczas jazdy korzysta z trakcji elektrycznej, przez co porusza się praktycznie nie emitując dwutlenku węgla do atmosfery. Zastosowanie silnika hybrydowego umożliwia przejazd pojazdu ciężarowego w przypadku braku dostępności sieci elektrycznej. Technologia eHighway ma otwartą konfigurację. Jest to rozwiązanie bazujące zarówno na zasilaniu akumulatorowym, jak i gazowym hybrydowego układu napędowego ciężarówki. Pozwala to na elastyczne dopasowanie systemu do konkretnego zastosowania.

Zobacz też: Kryterium najniższej ceny nie będzie obowiązywało przy budowie dróg w Polsce?

Szwedzki transport drogowy jest odpowiedzialny za ponad jedną trzecią emisji CO2, z czego prawie połowa pochodzi ze spalin pojazdów ciężarowych.  Kraj ten ogłosił ambitne cele w zakresie ochrony środowiska: sektor transportowy od 2030 roku ma być niezależny od paliw kopalnych. W związku z oczekiwanym wzrostem przewozów towarowych nie wystarczy jedynie zwiększenie przepustowości szlaków kolejowych. Konieczne jest rozwiązanie umożliwiające ograniczenie emisyjności transportu drogowego. Szwedzki urząd transportowy Trafikverket oraz władze regionu Gävleborg chcą przez kolejne dwa lata testować system i zebrać informacje na temat ewentualnego włączenia autostrady do użytku komercyjnego i jej potencjalnej rozbudowy.

Zobacz też: Jan Szyszko składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie ekranów akustycznych

Siemens we współpracy z Volvo pracuje obecnie nad projektem testowym eHighway w Kalifornii budowanym na zlecenie władz Południowego Wybrzeża USA (SCAQMD) oraz jednostki monitorującej jakość powietrza w regionie. W 2017 roku w okolicach portów morskich w Los Angeles i Long Beach testowane będą pojazdy ciężarowe z infrastrukturą trakcyjną powstającej e-autostrady.

Źródło: materiały prasowe Siemens

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama