Kategorie

Ile Częstochowa przeznaczy w 2016 r. na inwestycje drogowe?

Ile Częstochowa przeznaczy w 2016 r. na inwestycje drogowe? Fot. Fotolia
Według założeń budżetu na 2016 r., Częstochowa przeznaczy w przyszłym roku ok 50 mln zł na inwestycje drogowe. Które?

Pierwsze czytanie projektu przyszłorocznego budżetu Częstochowy odbyło się podczas czwartkowej sesji rady miasta. W projekcie założono m.in. wydanie łącznie ok. 50 mln zł miejskich środków na inwestycje drogowe.

Przyszłoroczne dochody ok. 230-tysięcznej Częstochowy zaplanowano na 996,9 mln zł, a wydatki na 1021,4 mln zł. Deficyt (24,5 mln zł) zostanie pokryty m.in. z wolnych środków (21 mln zł) oraz czwartej transzy kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaciągniętego w 2013 r. (35 mln zł).

Które inwestycje drogowe zostaną zrealizowane w Częstochowie w 2016 r.?

Na wydatki majątkowe zaplanowano blisko 130 mln zł. Największe projekty inwestycyjne dotyczą dróg. Wydatki na budowę przedłużenia Alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 908 (ul. Dźbowska, Powstańców Warszawy, Gościnna) mają w przyszłym roku sięgnąć 41,3 mln zł (z czego środki własne 22,4 mln zł, a unijne 18,9 mln zł).

Zobacz też: Rząd zbuduje drogi przyspieszone zamiast ekspresowych?

Miasto planuje też wydać m.in. 2,7 mln zł na dokończenie budowy ul. Św. Rocha na odcinku od Rynku Wieluńskiego do ul. Św. Jadwigi oraz 3,8 mln zł na dokończenie rozbudowę ul. Załogi. Na program budowy i przebudowy częstochowskich dróg (konkretna lista ma dopiero powstać) miasto zakłada ponad 18,3 mln zł. Na podobny program budowy ścieżek rowerowych - 1,5 mln zł.

Z większych wydatków inwestycyjnych Częstochowa planuje również przeznaczenie w 2016 r. 8,9 mln zł na budowę basenu przy IV liceum im. H. Sienkiewicza.

Częstochowa planuje wydać w 2016 r. 53,9 mln zł na dofinansowanie lokalnego transportu zbiorowego. Na bieżące utrzymanie dróg (w tym głównie ich zimowe oczyszczanie) zaplanowano 10 mln zł. Miejskie oświetlenie ma kosztować 4 mln zł.

Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego powinny sięgnąć 28,2 mln zł (w tym dotacje dla Teatru im. A. Mickiewicza – ok. 4 mln zł, Filharmonii Częstochowskiej ok. 6,3 mln zł, miejskich bibliotek – ok. 6 mln zł i Muzeum Częstochowskiego – 3 mln zł).

Zobacz też: W końcu wybudują obwodnicę Strzyżowa!

Reklama

O ile na koniec 2015 r. łączne zadłużenie miasta ma wynieść 469,4 mln zł, na koniec 2016 r. założono wzrost tej wartości do 471,4 mln zł. Planowana łączna kwota długu na koniec 2016 r. ma wynieść 47,3 proc. ogółem planowanych ten rok dochodów, a planowany wskaźnik obsługi długu – 5,5 proc. Obsługa długu w 2016 r. ma kosztować blisko 33 mln zł.

W objaśnieniach do projektu budżetu miasto przekonuje, że ma bardzo korzystną strukturę zadłużenia. Długi okres spłaty oraz równomiernie rozłożona spłata długu mają gwarantować jego bezpieczną obsługę i zapewniać możliwości rozwoju (samorząd ma możliwości finansowe spłaty długu i jednocześnie rozpoczęcia nowych inwestycji).

Władze Częstochowy akcentują, że projekt budżetu na 2016 r. przewiduje kontynuację m.in. realizacji budżetu obywatelskiego, programów z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia, nieodpłatnego korzystania z przedszkoli, modernizacji obiektów i doposażenia placówek ochrony zdrowia, oświatowych i kulturalnych czy też programu kulturalnego „Aleje tu się dzieje”.

Projekt zakłada ponadto kontynuację prac mających przygotować inwestycje pod kątem absorpcji środków unijnych w nowej perspektywie. (PAP)

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.