| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Pieniądze z PO PW na obwodnicę Rzeszowa, drogę 988 i obwodnicę Czudca

Pieniądze z PO PW na obwodnicę Rzeszowa, drogę 988 i obwodnicę Czudca

Program Operacyjny Polska Wschodnia (PO PW) ma zasilić budżet województwa podkarpackiego w celu realizacji szeregu inwestycji. Za środki pozyskanie z PO PW powstać ma południowa i północna obwodnica Rzeszowa, obwodnica Czudca oraz rozbudowana ma zostać także droga wojewódzkiej nr 988. To jednak nie jedyne inwestycje jakich można się spodziewać w regionie.

Obwodnica Rzeszowa i Czudca - podkarpackie

Budowa południowej i północnej obwodnicy Rzeszowa, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 988 wraz z budową obwodnicy Czudca m.in. na te inwestycje zarząd województwa chce uzyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (PO PW).

PO PW jest następcą PO Rozwój Polski Wschodniej, który był realizowany w poprzedniej perspektywie unijnej w l. 2007-2013. Z programu korzystać może pięć województw Polski wschodniej: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Budżet tej edycji programu to 2 mld euro.

Zobacz też: Budowa trasy S8 - sensacyjne odkrycie archeologiczne

Jak poinformował PAP rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, różnica między obu edycjami programu polega nie tylko na innej nazwie, także inaczej dzielone będą pieniądze.

„W poprzedniej perspektywie każdy region miał przydzieloną pulę pieniędzy. Tym razem tak nie będzie – pieniądze nie będą dzielone na poszczególne województwa. Będzie obowiązywał m.in. tryb konkursowy, a w niektórych osiach programu będzie również tryb pozakonkursowy” – zaznaczył rzecznik.

Wielkość środków finansowych przekazanych na Podkarpacie uzależniona będzie od m.in. liczby i wielkości projektów zatwierdzonych do realizacji przez instytucję pośredniczącą w programie - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja będzie m.in. zatwierdzała projekty dotyczące infrastruktury drogowej.

Samorządowi województwa szczególnie zależy na tego typu inwestycjach. Na liście projektów, na które chciałby zarząd regionu otrzymać dofinansowanie są, oprócz południowej i północnej obwodnicy Rzeszowa i rozbudowy drogi woj. 988, także m.in. rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 878 - ul. Sikorskiego w Rzeszowie do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1404 R Tyczynie wraz z budową mostu na rzece Strug; rozbudowa drogi woj. nr 869 od węzła S-19 Jasionka do węzła na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej ( 3 etapy) oraz rozbudowa ul. Podkarpackiej w Rzeszowie.

Zobacz też: Kiedy rozpocznie się budowa ostatniego mazowieckiego odcinka S8?

Cześć tych inwestycji samorząd będzie realizował sam lub wspólnie z władzami Rzeszowa. W niektórych projektach beneficjentem będzie tylko samorząd stolicy Podkarpacia.

Leyko dodał, że łączna wartość inwestycji drogowych to ponad 1,2 mld zł. „Z PO PW chcemy otrzymać dofinansowanie o wartości ponad 1,05 mld zł. W sumie powstanie niemal 50 km nowych dróg” - podkreślił rzecznik.

Ogłoszenie naboru projektów dotyczących infrastruktury drogowej w ramach PO PW jest planowane jeszcze w tym roku.

Jak poinformował niedawno wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w 2016 roku zaplanowano w ramach tego programu w sumie 9 konkursów na kwotę 1,7 mld zł. Pozostałe konkursy dotyczyć będą głównie wsparcia dla przedsiębiorców, szczególnie MŚP.

Źródło: materiały prasowe PAP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »