| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach zostanie oddana wiosną 2016 roku

Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach zostanie oddana wiosną 2016 roku

Prace nad DTS Gliwic są już na ukończeniu. W chwili obecnej jest wykonane 90% zaplanowanych prac. Wiosną 2016 roku trasa będzie oddana do użytku.

Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach

Prace nad powstającym w śródmieściu Gliwic ostatnim, liczącym ponad 5 km odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej, są zaawansowane w 90 proc. – poinformował gliwicki magistrat. Aktualny ma być termin oddania inwestycji do użytku, wiosną 2016 r.

Budowa DTŚ to największa inwestycja realizowana od lat przez śląskie samorządy i najważniejsza, obok odcinka autostrady A4, arteria drogowa w aglomeracji katowickiej. Wytyczona możliwie w pobliżu centrów miast obsługuje ruch lokalny. Uzupełnia tym samym równoległą autostradę A4, przeznaczoną dla tranzytu.

Obecnie dostępny jest liczący 26,1 km odcinek średnicówki od węzła z trasą S-86 w Katowicach do węzła z ul. Kujawską w Gliwicach. Pierwszy gliwicki fragment DTŚ otwarto w listopadzie ub. roku. Odcinek G1 połączył istniejącą część trasy m.in. z węzłem z autostradą A1 i dalej np. z autostradami na zachód i południe (A4 na Wrocław i A1 na Ostrawę).

Budowany od wiosny 2013 r. odcinek G2 ma 5,6 km długości i w większości charakter bezkolizyjnej ulicy miejskiej. Węższy niż pozostała część DTŚ (w większości po dwa pasy w każdym kierunku na jednej wspólnej jezdni) poprowadzi od końca odcinka G1 przy ul. Kujawskiej, przez centrum miasta, gdzie powstaje 500-metrowy tunel, do węzła drogi krajowej nr 88 z ul. Portową. Na całej tej długości powstaje kilkanaście powiązań z istniejącym układem drogowym. Miasto na bieżąco informuje o postępach prac i związanych z nimi utrudnieniach.

Po kolejnej wizycie na placu budowy m.in. przedstawicieli władz Gliwic i woj. śląskiego, tamtejszy magistrat przekazał, że od środy przejezdne ma być nowe rondo u zbiegu sąsiadujących z budowaną „średnicówką” ulic Franciszkańskiej, Jagiellońskiej i Hutniczej. Miasto spodziewa się też szybkiego oddania do użytku fragmentu ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

W miejscu, gdzie budowany odcinek trasy będzie łączył się z odcinkiem G1, powstał most nad rzeką Kłodnicą i terenami zalewowymi. Na tym odcinku położono tzw. warstwę ścieralną nawierzchni i zainstalowano oświetlenie; trwa montaż ekranów akustycznych oraz poręczy i malowanie obiektu.

Bliżej centrum miasta mocno zaawansowane są także prace na ul. Częstochowskiej. Na tamtejszym wiadukcie (nad DTŚ) również wykonano warstwę ścieralną; powstają konstrukcje nawierzchni na dojazdach. Pod wiaduktem do końca listopada instalowane mają być okładziny ścian szczelinowych. Na samej trasie w tym rejonie trwają przygotowania do układania warstwy ścieralnej i wykonania betonowej bariery w tzw. pasie rozdziału jezdni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »