reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Budowa mostu na Odrze w Opolu - konsultacje z mieszkańcami - 25 października

Budowa mostu na Odrze w Opolu - konsultacje z mieszkańcami - 25 października

25 października, w Opolu, odbędą się konsultacje społeczne w sprawie planowanej budowy mostu na Odrze, Mieszkańcy wskażą, czy most będzie częścią trasy średnicowej, czy może częścią obwodnicy południowej.

Władze Opola przeprowadzą 25 października br. konsultacje ws. planowanej budowy nowej przeprawy przez Odrę w mieście. Liczą, że zorganizowanie konsultacji w dniu wyborów parlamentarnych podwyższy frekwencję. Wynik konsultacji ma być znany klika dni po ich przeprowadzeniu.

Mieszkańcy Opola w konsultacjach mają wskazać, czy miasto powinno wybudować nowy most przez Odrę, który będzie częścią trasy średnicowej, łączącej dzielnicę Zaodrze z Centrum czy też most, który będzie częścią obwodnicy południowej, łączącej południową część miasta z obwodnicą północną przy rondzie na ul. Strzeleckiej oraz która z tych inwestycji powinna być realizowana jako pierwsza.

Zobacz też: Most na Wiśle w Kamieniu już jest przejezdny

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha wyjaśniał, że konsultacje dotyczące budowy nowego mostu przez Odrę w Opolu w formie spotkań z mieszkańcami miasta i zainteresowanymi grupami trwają od miesiąca. Głosowanie 25 października zwieńczy ten proces. „Dajemy w ten sposób naszym mieszkańcom możliwość prostego wyboru pomiędzy obiema podstawowymi z punktu widzenia interesów miasta przeprawami, a w pytaniu trzecim - szansę wyboru, która z tych przepraw ma być realizowana jako pierwsza” – tłumaczył Pietrucha. I dodał: „Jesteśmy oczywiście zdolni podjąć decyzję o budowie nowego mostu samodzielnie, ale chcemy poznać opinię Opolan na ten temat”.

Pietrucha dodał, że konsultacje zdecydowano się przeprowadzić równolegle z wyborami parlamentarnymi, bo w opinii władz miasta frekwencja dzięki temu może być wyższa i opinia głosujących bardziej reprezentatywna.

Sekretarz opolskiego urzędu Grzegorz Marcjasz wyjaśnił, że głosowanie w konsultacjach odbędzie się w 63 stałych obwodach głosowania w mieście. „W większości mieszczą się one w miejskich jednostkach oświatowych, do których zwróciliśmy się pisemnie o to, by oprócz lokalu wyborczego wydzieliły też osobne miejsce do przeprowadzenia naszego głosowania” – poinformował.

W każdy z wydzielonych miejsc będą urny i karty. Głosowanie obsługiwać będą pracownicy ratusza, ubrani w specjalne koszulki. Lokale będą czynne od 7 do 21. „By zagłosować trzeba będzie podać imię, nazwisko i PESEL, a potem wypełnić kartę zaznaczając wybrane odpowiedzi” – tłumaczył Marcjasz.

Zobacz też: Budowa drogi S19 do granicy ze Słowacją do 2023 r.?

Ważne będą tylko głosy mieszkańców, zweryfikowanych na podstawie numeru PESEL. 25 października po godz. 21 głosy zostaną zwiezione z lokali do opolskiego Ratusza. Liczenie potrwa co najmniej tydzień. „Trudno nam jeszcze dokładnie określić jak długo, bo nie wiemy jaka będzie frekwencja” – zaznaczył Marcjasz.

Wiceprezydent Pietrucha dodał, że miasto rozważa też możliwość wykorzystania do głosowania systemu elektronicznego. Takie głosowanie mogłoby potrwać kilka dni. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższym czasie.

Obwodnica południowa w całości ma domknąć ring wokół Opola, łącząc istniejącą już obwodnicę północną od strony wyjazdu w kierunku autostrady A4 i Wrocławia czy Brzegu, z jej fragmentem kończącym się od strony wyjazdu z Opola w kierunku Strzelec Opolskich i Katowic. Październikowe konsultacje mają dotyczyć fragmentu tej obwodnicy z mostem przez Odrę wiodącym od ul. Krapkowickiej do ronda na ul. Strzeleckiej. Z kolei trasa średnicowa ma połączyć dodatkowym mostem przez Odrę zachodnią i wschodnią część miasta. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama