reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Na Warmii i Mazurach zmodernizują 138 km dróg lokalnych

Na Warmii i Mazurach zmodernizują 138 km dróg lokalnych

Chodzi o modernizację w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Samorządy gminne i powiatowe dostały od rządu na ten cel 60 mln. zł.

Ponad 138 km dróg w woj. warmińsko-mazurskim zostanie w tym roku zmodernizowanych w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Samorządy gminne i powiatowe otrzymały na ten cel od rządu blisko 60 mln zł.

Umowy na realizację tegorocznych inwestycji w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych (II etap) podpisał w środę z przedstawicielami gmin i powiatów wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Zmodernizowanych zostanie blisko 85 km dróg powiatowych i ponad 53 km dróg gminnych. Rząd przeznaczył na tzw. "schetynówki" prawie 60 mln zł, drugie tyle dołożą samorządy.

Zobacz też: W Warmii i Mazurach powstaną nowoczesne parkingi leśne

Dofinansowanie otrzymały te samorządy, których wnioski o dofinansowanie zostały najlepiej ocenione przez komisję konkursową.

Na pierwszym miejscu tej listy wśród dróg powiatowych znalazła się inwestycja zgłoszona przez starostwo elbląskie. Powiat otrzymał ponad 1,3 mln zł na przebudowę drogi z Gronowa Górnego do Nowiny, którą realizuje wspólnie z gminą wiejską Elbląg. Na odcinku 2,3 km zostanie wymieniona nawierzchnia, powstaną chodniki, przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe i bariery energochłonne.

W tym samym powiecie zostanie wyremontowana droga ze Stalewa do Jurandowa oraz ulice Długa, Wiosenna, Elbląska i gen. Andersa w Pasłęku. Jak powiedział PAP dyr. zarządu dróg powiatowych w Elblągu Tadeusz Przyborski, łączna kwota dotacji, uzyskanych w poprzednich latach na "schetynówki" przekroczyła już 13,7 mln zł. Dlatego - jak mówił - samorząd liczy, że podobne programy budowy dróg będą kontynuowane.

Najwyższe wsparcie - 3 mln zł, czyli maksymalną możliwą dotację - otrzymał powiat olsztyński na przebudowę niebezpiecznych odcinków ponad 13 km dróg na swoim terenie. Zmodernizowane będą też m.in. droga z Bań Mazurskich do Rogali w powiecie gołdapskim i z Nowego Miasta Lubawskiego do Gwiździn w powiecie nowomiejskim.

Drogi gminne, które zostaną naprawione w tym roku leżą m.in. w gminie Kalinowo (droga przez wieś Koleśniki), w gminie Kurzętnik (Wielkie Bałówki - Marzęcice), czy w gminie Mikołajki (Prawdowo - Stare Sady).

Zobacz też: Kiedy zakończy się budowa drogi S7 na odcinku Ostróda-Olsztynek

Z wyliczeń Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wynika, że dzięki narodowemu programowi przebudowy dróg lokalnych na Warmii i Mazurach przebudowano dotychczas 764 km dróg, w tym ponad 488 km powiatowych i 275 km gminnych. Rząd przeznaczył na dotacje dla samorządów w regionie ponad 258 mln zł.

Jak poinformowała rzecznik prasowa wojewody Edyta Wrotek, woj. warmińsko-mazurskie wykorzystało w tego programu 99,8 proc. dostępnych środków finansowych, co było najlepszym wskaźnikiem w kraju.

Program jest realizowany od 2008 r., jego pomysłodawcą był ówczesny wicepremier Grzegorz Schetyna, stąd potoczna nazwa wyremontowanych dróg - "schetynówki".(PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama