REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?

Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?
Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jest szansa na zbudowanie obwodnicy Włoszczowy (woj. Świętokrzyskie) do 2020 r. Na ile jest to realny scenariusz?

Obwodnica Włoszczowy odciąży rynek z ruchu tranzytowego

Około 37 mln złotych ma według wstępnych obliczeń kosztować 13-kilometrowa obwodnica Włoszczowy (Świętokrzyskie). Jak powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, inwestycja jest na liście priorytetów nowego RPO na lata 2014-2020.

REKLAMA

Na razie realizacja inwestycji jest na wstępnym etapie. We wtorek burmistrz Gminy Włoszczowa, starosta włoszczowski oraz przedstawiciele poznańskiej firmy Archidrog, która ma przygotować dokumentację techniczną, podpisali umowę na wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej trasy.

Zobacz też: Betonowe drogi będą tańsze w eksploatacji?

REKLAMA

Chodzi o poprowadzenie obwodnicy w taki sposób, by odciążyć ulice miasta, w tym Rynek z ruchu tranzytowego. W grę wchodzi zbudowanie nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 786 Kielce-Częstochowa przebiegającego wschodnimi i południowymi obrzeżami miasta. Władze planują również połączenie wylotówki na Częstochowę z trasą nr 785 w kierunku Radomska.

„Dobrze zorganizowana sieć dróg to nie tylko bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale razem z układem kolejowym to krwioobieg gospodarki, to krok w kierunku zdynamizowania rozwoju gospodarczego naszego miasta” – ocenił w rozmowie z dziennikarzami burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. W jego ocenie inwestycja nie tylko wyprowadzi z miasta tranzyt, ale może otworzyć nowe możliwości związane z pozyskaniem inwestorów i przygotowaniem dla nich terenów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedział dziennikarzom starosta włoszczowski Jerzy Suliga, to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji. „Mam nadzieję, że uda się ją zrealizować do końca obecnej perspektywy unijnej. Wiadomo, że po 2020 roku finansowanie podobnych działań może być znacznie trudniejsze” – zaznaczył.

Zobacz też: Budowa S8 od Radziejowic do Paszkowa

Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?

REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że termin realizacji inwestycji do 2020 roku jest realny. Budowa obwodnicy znalazła się bowiem wśród priorytetów nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jak powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski „Inwestycja znajduje się w gronie 19 zadań, które chcemy przeprowadzić do 2022 roku. Gmina i powiat mają przygotować dla nas koncepcje, decyzje środowiskową, program funkcjonalno-użytkowy i studium wykonalności. Liczymy, że ta część będzie zrealizowana w 2016 roku” – powiedział.

Według Urbanowskiego, budowa obwodnicy jeśli dojdzie do skutku, będzie realizowana według zasady „zaprojektuj i zbuduj”. „Pytanie, ile będzie pieniędzy z RPO i które inwestycje zdołamy zrealizować. Liczymy na obwodnicę Włoszczowy, bo tam krzyżują się trzy drogi wojewódzkie i to w ścisłym centrum miasta” – dodał.

Plany budowy obwodnicy Włoszczowy pozytywnie ocenia także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak. „Szansa jest poważna (…) To dobre uzupełnienie inwestycji prowadzonej w poprzedniej perspektywie (przebudowa drogi wojewódzkiej 786 Kielce - zachodnia granica województwa – PAP). Jestem przekonany o potrzebie tej inwestycji” – powiedział PAP.

Położoną w zachodniej części województwa świętokrzyskiego Włoszczowę zamieszkuje prawie 11 tys. mieszkańców. Łącznie z częścią wiejską gminy żyje tam 20,5 tys. ludzi. Na obszarze miasta działa kilka zakładów przemysłowych z branż stolarki okiennej i drzwiowej, elektrotechnicznej, obróbki aluminium oraz spożywczej.

Przez miasto przebiegają trzy drogi wojewódzkie – 786 Kielce-Częstochowa, 785 Włoszczowa – Ciężkowice (w kierunku Radomska) i 742 Przygłów-Nagłowice.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

    Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

    Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

    Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

    Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

    Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    REKLAMA

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    REKLAMA

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    REKLAMA