| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Nowe opłaty za przejazd autostradą A4, odcinkiem Katowice - Kraków

Nowe opłaty za przejazd autostradą A4, odcinkiem Katowice - Kraków

Od pierwszego marca 2015 r. zmienią się stawki opłat za przejazd autostradą A4, na odcinku pomiędzy Krakowem, a Katowicami. Ile zapłacą kierowcy?

Od 1 marca br. obowiązywać będą nowe wysokości opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków, uzgodnione z Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Po wprowadzeniu nowych stawek motocykliści zapłacą na każdym Placu Poboru Opłat 5 zł, kierowcy pojazdów osobowych kategorii 1 wniosą opłatę w wysokości 10 zł. Zmieniona stawka za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 2 i 3 wyniesie 16,50 zł, a dla pojazdów 4 i 5 kategorii 26,50 zł.

Zobacz też: Autostrada A4 Tarnów-Koroczowa - przetarg na stacje paliw

Kierowcom pojazdów osobowych korzystającym z abonamentów nadal będzie przysługiwał rabat w wysokości 5%  przy zakupie 50 przejazdów.

Stawka opłaty za przejazd samochodem osobowym była ostatnio zmieniana 3 lata temu (1 marca 2012 r.), wysokość opłaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 była niezmienna od 2011 r., a dla pojazdów kategorii 4 i 5 od 10 lat.

Nowe stawki opłat dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2 i 3 (np. samochody osobowez przyczepami i mniejsze ciężarówki) będą uwzględniały większą niż dotychczas bonifikatę.

- Przy istotnych nakładach na eksploatację autostrady oraz na inwestycje, obejmujące również  prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej (np. poszerzenie Placów Poboru Opłat), zmiana stawek jest uzasadniona. Warto pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych mają możliwość zniwelowania podwyżki przez zakup abonamentów, których powszechne użycie pozytywnie wpływa na płynność ruchu na placach poboru opłat – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Zobacz też: Test Nissan Pulsar 1.2 DIG-T 115 KM

Wysokość opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów wszystkich kategorii, wynosić będzie na każdym z dwóch placów poboru opłat:

  • 5 zł – pojazdy pierwszej kategorii: motocykle,
  • 10 zł – pojazdy pierwszej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach,
  • 16,50 zł - pojazdy drugiej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe
    o dwóch osiach z przyczepami,
  • 16,50 zł - pojazdy trzeciej kategorii: pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami,
  • 26,50 zł - pojazdy czwartej i piątej kategorii: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy ponadnormatywne.

Źródło: Materiały prasowe Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »