reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > W 2015 r. rozszerzą strefę płatnego parkowania w Krakowie

W 2015 r. rozszerzą strefę płatnego parkowania w Krakowie

W 2015 r. strefa płatnego parkowania w Krakowie zostanie rozszerzona o teren Dębnik. M.in. na wniosek mieszkańców tych terenów.

Obecnie w strefie płatnego parkowania, według danych Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, jest ok. 21 tys. miejsc postojowych.

Wraz ze stopniowym poszerzaniem strefy (po raz ostatni w marcu tego roku o Grzegórzki, Stare Podgórze, część Zwierzyńca, Krowodrzy i osiedle Oficerskie) przyjezdni zostawiają samochody tuż przy samej granicy strefy, jak najbliżej centrum, przez co na ulicach brakuje tam miejsca dla aut mieszkańców.

„Kolejne rozszerzenie strefy to odpowiedź na postulaty mieszkańców Dębnik, którzy domagali się tego od kilku miesięcy. Analiza przeprowadzona przez niezależne podmioty wykazała, że jest tam największe natężenie samochodów, a w godzinach szczytu dochodzi do tego, że jedni parkujący zastawiają drugich” – mówił dziennikarzom dyrektor naczelny ZIKiT Jerzy Marcinko.

Zobacz też: Kiedy koniec przetargu na budowę zachodniej obwodnicy Radomia?

O jaki obszar zostanie rozszerzona strefa płatnego parkowania w Krakowie, w 2015 r.?

Radni uchwalili, że w przyszłym roku strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona o Dębniki, o obszar od Ronda Grunwaldzkiego wzdłuż ul. Monte Cassino do ul. A. Nowaczyńskiego i wzdłuż wschodniej granicy Parku Dębnickiego do rzeki Wisły; na Krowodrzy obejmie dodatkowo teren pomiędzy ul. Wrocławską i nasypem kolejowym, a na Grzegórzkach zwiększy się o teren między ul. Rakowicką i nasypem kolejowym. Obejmie ona kolejne 1-1,2 tys. miejsc parkingowych.

Powiększona strefa będzie obowiązywać prawdopodobnie od połowy przyszłego roku, bo ZIKiT musi przeprowadzić przetargi na nowe parkomaty. „Zakładamy, że uchwała wejdzie w życie najpóźniej 1 czerwca, a być może uda się ten okres skrócić i zacznie ona obowiązywać 1 kwietnia, jeszcze przed kolejnym sezonem turystycznym” – mówił Marcinko.

Przebieg środowej sesji Rady Miasta śledzili mieszkańcy Dębnik, którzy przynieśli transparent „Nie mamy wyjścia, chcemy strefy w Dębnikach”. Decyzję radnych nagrodzili oklaskami.

Zobacz też: Projekt programu budowy dróg w nowej perspektywie unijnej

To koniec rozszerzeń strefy płatnego parkowania?

Zdaniem dyrektora ZIKiT strefa nie powinna być już dalej rozszerzana, a opłaty za postój w obrębie strefy powinny zostać zróżnicowane. „Ruch w pobliżu Rynku można by ograniczyć tylko wtedy, gdyby stawki za parkowanie w ścisłym centrum były dużo wyższe i wynosiły co najmniej 6 – 7 zł. Jeżeli na całym obszarze stawka jest taka sama, nie przynosi to efektów” – mówił Marcinko.

Przychody ze strefy płatnego parkowania w 2014 r. ZIKiT szacuje na 45 mln zł, a wydatki na jej utrzymanie na ok. 17 mln zł. Nadwyżka trafia obecnie do budżetu miasta. Od 2015 r. po poszerzeniu strefy przychody będą o 2,5 mln większe, a cała nadwyżka trafi do spółki Miejska Infrastruktura, jako jej dokapitalizowanie. Środki te mają być przeznaczone na budowę parkingów m.in. dwóch parkingów typu park and ride i parkingu przy hali KS „Korona”.

Zobacz też: Test Porsche Macan S Diesel

Opłaty za parkowanie w Krakowie

Opłata za pierwszą godzinę parkowania w strefie wynosi w Krakowie 3 zł, za drugą - 3,5 zł, za trzecią - 4,1 zł (opłaty te obowiązują od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 20). Abonament jednodniowy kosztuje 25 zł, a miesięczny 250 zł. Mieszkający na terenie strefy płacą za abonament 10 zł miesięcznie. (PAP)

wos/ pz/

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama