| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > 82 mln. zł na przebudowę dróg lokalnych w Wielkopolsce

82 mln. zł na przebudowę dróg lokalnych w Wielkopolsce

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zostanie zmodernizowanych ok. 130 km dróg w Wielkopolsce.

Jak poinformowała w piątek PAP Paulina Mitręga z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, zgodnie ze wstępnym rankingiem do dofinansowania zakwalifikowano 20 projektów powiatowych i 28 gminnych; ich realizacja pozwoli przebudować, zmodernizować lub wybudować w Wielkopolsce ok. 130 km dróg lokalnych.

„Są samorządy, które startują niemal w każdej edycji NPPDL. Jednym z nich jest powiat poznański. Na tegorocznej wstępnej liście projekt powiatu znalazł się na pierwszym miejscu. Spośród gmin najwyżej oceniono inwestycje gminy miejskiej Turek” – powiedziała PAP Mitręga.

Zobacz też: Projekt programu budowy dróg w nowej perspektywie unijnej

Powiat poznański za prawie 5 mln zł chce rozbudować fragment drogi z Dopiewa do Poznania. W Turku zaplanowano połączenie układu dróg gminnych z trasą powiatową – wartość inwestycji to ok. 4,5 mln zł.

Głównym kryterium przy wyborze projektów była poprawa bezpieczeństwa ruchu. Lista może się jeszcze zmienić – urząd wojewódzki czeka na ewentualne odwołania od decyzji komisji rankingowej. Ostateczna lista będzie gotowa do końca listopada; następnie trafi do zatwierdzenia przez ministra administracji i cyfryzacji.

Komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka oceniła 102 wnioski - 45 z powiatów i 57 z gmin. Realizacja wszystkich zgłoszonych przez samorządy projektów wymagałaby dotacji w wysokości ponad 141 mln zł – region otrzymał z budżetu państwa o 58,3 mln zł mniej.

Zobacz też: Jeden z nielicznych w Europie drogowych mostów kompozytowych powstaje w Polsce

Samorządy mogły starać się o dotację w wysokości do 50 proc. inwestycji drogowych planowanych na 2015 rok. Maksymalna kwota dofinansowana mogła wynieść 3 mln zł. Gminy, w tym miasta na prawach powiatu, mogą skorzystać z dofinansowania tylko jednego zadania, a powiaty ziemski - nie więcej niż dwóch.

W Wielkopolsce w latach 2009-2014 samorządy otrzymały z NPPDL 335,9 mln zł dotacji. Dzięki programowi zmodernizowano prawie 840 km dróg, zrealizowano ponad 330 inwestycji o wartości przeszło 724 mln zł. (PAP)

pil/ pz/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »