| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Rośnie liczba tramwajów polskich miastach

Rośnie liczba tramwajów polskich miastach

Władze polskich miast inwestują w rozwój sieci tramwajów. Dotacje unijne oraz względy środowiskowe coraz częściej przekonują samorządowców do zakupu nowego taboru szynowego.

Sieć tramwajów Polsce

Tramwaje, dzięki unijnym dotacjom, wracają do łask samorządów. Rozwój transportu zbiorowego przyjaznego środowisku jest jedną ze strategii gospodarki niskoemisyjnej na lata 2014-2020. Nowe zamówienia to szansa nie tylko dla największych producentów taboru szynowego, ale także całej branży i wielu polskich firm.

Przewidywana pula środków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 to ponad 27,4 mld euro, z czego 16,8 mld euro ma zostać przeznaczone na rozwój transportu, w tym zrównoważonego transportu miejskiego. Jak donosiły w sierpniu media rząd deklaruje, że do 2022 r. powstanie 168 km nowych, lub zmodernizowanych linii tramwajowych. Według raportu NIK najwięcej funduszy w ramach regionalnych programów operacyjnych przypadnie województwom śląskiemu i małopolskiemu.

Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku: przede wszystkim tramwaje

W opracowanej przez resort infrastruktury „Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku” transport miejski jest traktowany jako „element zintegrowanego systemu komunikacyjnego”. W dokumencie zawarto wytyczne Komisji Europejskiej, które mają na celu uspójnienie systemów komunikacji publicznej w polskich miastach. Są to m.in. szczególna dbałość o środowisko naturalne, płynne poruszanie się w miastach, stosowanie inteligentnego transportu miejskiego, dostępność oraz kreowanie niezawodnego i bezpiecznego transportu miejskiego. Tramwaje są aprobowanym przez KE środkiem komunikacji, ponieważ nie emitują takiej ilości szkodliwych pyłów, jak samochody i autobusy. Wpisują się tym samym w plany rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, czyli działań, które przyniosą zysk gospodarczy przy znacznej redukcji emisji CO2.

Zobacz też: Długowieczna nawierzchnia na obwodnicy Janek

Nowe tabory na Śląsku i Pomorzu

Szczecin i Śląsk mają już nowe tramwaje. Z raportu „Nowe miejskie pojazdy szynowe w II kwartale 2014 roku” portalu InfoTram z 5 września br. wynika, że w drugim kwartale 2014 roku do polskich miast zostało dostarczonych 20 nowych pojazdów szynowych. Było to 12 tramwajów Twist Step PESY dla Tramwajów Śląskich, 7 składów typu Inspiro dla Metra Warszawskiego od konsorcjum Siemens-Newag oraz 1 tramwaj Moderus Beta Modertransu dla szczecińskich MPK.

Wśród dostawców na rynku wciąż dominuje PESA, polski producent pojazdów szynowych z Bydgoszczy. Do końca roku ma zrealizować zamówienia dla Tramwajów Warszawskich, ZKM Gdańsk, MZK Bydgoszcz oraz MPK Kraków (specjalnie zaprojektowany model Krakowiak).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »