reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Drony będą sprawdzać jakość dróg w Polsce?

Drony będą sprawdzać jakość dróg w Polsce?

Drony czyli bezzałogowe statki latające do tej pory wykorzystywane były tylko przez polską armię. Już niedługo obszar ich zastosowań może rozszerzyć się o transport lądowy. Dlaczego?

Drony w służbie cywilom

Komisja Europejska zaproponowała 8 kwietnia 2014 roku pakiet nowych, rygorystycznych standardów regulujących użytkowanie cywilnych dronów, czyli zdalnie sterowanych statków powietrznych. Nowe przepisy będą dotyczyć ochrony i bezpieczeństwa, prywatności i ochrony danych osobowych oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Mają one ułatwić europejskim firmom osiągnięcie pozycji globalnego lidera na rynku tej nowoczesnej technologii, jednocześnie wprowadzając wszelkie niezbędne procedury bezpieczeństwa.

Drony cywilne są coraz popularniejsze w Europie, zwłaszcza w takich krajach jak Szwecja, Francja i Wielka Brytania. Znajdują zastosowanie w różnych sektorach, lecz przepisy regulujące ich użytkowanie nie są spójne. Wprawdzie są stosowane podstawowe, krajowe normy bezpieczeństwa, jednak różnią się one w poszczególnych krajach Unii, a wiele kluczowych kwestii bezpieczeństwa nie jest uregulowanych w sposób spójny.

Drony w transporcie

Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport, powiedział: „Drony cywilne można stosować do wykrywania uszkodzeń dróg i mostów kolejowych, do monitorowania katastrof naturalnych, takich jak powodzie, albo do opryskiwania upraw, a wszystko to z zegarmistrzowską dokładnością. Drony dostępne są w przeróżnych kształtach i rozmiarach. W przyszłości będą mogły nawet dostarczać książki zamówione w czyjejś ulubionej księgarni internetowej. Jednak wiele osób, łącznie ze mną, obawia się o kwestie bezpieczeństwa i ochrony prywatności w związku z użytkowaniem tych urządzeń.”

Technologia związana z dronami cywilnymi stale się rozwija, obiecując znaczny potencjał wzrostu gospodarczego i nowe miejsca pracy. Według niektórych szacunków za dziesięć lat na drony może przypadać aż 10 proc. rynku lotniczego, a to oznacza kwotę 15 mld euro rocznie. Dlatego Wiceprzewodniczący KE dodał: „Jeśli kiedykolwiek był odpowiedni czas, aby uregulować te kwestie na poziomie europejskim, to właśnie teraz, ponieważ zdalnie sterowane statki powietrzne z założenia mają przekraczać granice, a branża z nimi związana jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Mamy zatem szansę, aby ustalić jednolite przepisy obowiązujące wszystkich, tak jak stało się to w przypadku dużych statków powietrznych.”

Źródło: materiały prasowe www. europa.eu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama