reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Ile kosztuje jazda bez OC? Czasami ponad milion złotych!

Ile kosztuje jazda bez OC? Czasami ponad milion złotych!

Jazda bez OC jest nadal częstym błędem popełnianym przez kierowców. A ta grozi karą i często... milionowymi długami!

Jazda bez OC: 2020 r. z mało optymistycznym wynikiem

W okresie od marca do lipca 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zidentyfikował ponad 81 tysięcy pojazdów bez ważnego ubezpieczenia OC. Pierwsze siedem miesięcy od wybuchu pandemii dało wynik jeszcze wyższy - liczba ukaranych przekroczyła 100 tysięcy! Co więcej, w blisko 70 proc. przypadków jazda bez OC trwała dłużej niż dwa tygodnie - a to oznacza maksymalną wysokość kary.

Zobacz również: Nowy JPK_VAT

Jazda bez OC: kary głównie dla młodych kierowców

Dane UFG jasno pokazują, że jedna trzecia osób ukaranych to kierowcy w wieku od 32 do 43 lat. Jak się tłumaczyli? Utrudnionym dostępem do agenta ubezpieczeniowego w czasie pandemii. Na ile to prawda? Ciężko uwierzyć w takie wyjaśnienia - szczególnie że dziś polisę można wykupić przez internet lub telefon opłacając ją z internetowego konta. Czemu jeszcze nie warto decydować się na jazdę bez OC? Kara może być dotkliwa. W przypadku samochodów osobowych wynosi w roku 2020 od 1040 do 5200 złotych.

Zobacz również: Kara za brak OC 2020 r.

Jazda bez OC: jaka kara czeka na kierowców?

Jazda bez OC oznacza, że sprawca ewentualnego wypadku lub kolizji nie jest chroniony od odpowiedzialności cywilnej. Skutek? Zamiast opłacić roczną składkę o średniej wysokości 550 złotych, będzie musiał pokryć karę oraz koszty usunięcia szkody. A te potrafią być naprawdę potężne! W roku 2020 średnia wartość roszczenia regresowego wynosi prawie 17 tysięcy złotych. Rekordziści? Najwyższa szkoda - którą musi pokryć kierowca - sięgnęła 1,4 miliona złotych.

Źródło: Materiały prasowe Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Liszka

trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama