| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Czy studenci powodują korki na drogach?

Czy studenci powodują korki na drogach?

Powrót studentów na uczelnie nie wpływa obojętnie na płynność ruchu samochodowego w miastach. Oto wyniki badań jakie przeprowadzili specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

Powrót studentów na uczelnie

Można powiedzieć, że wakacje kończą się dopiero w październiku – wtedy do miast napływają studenci i osoby, które wracają z nieco późniejszych wakacji. Efekt? Na drogach pojawiają się zmotoryzowani pracownicy, żacy a czasem i uczniowie. Intensywniej kursuje też komunikacja miejska. Czy kierowcy są skazani na stanie w korkach i pogorszenie sytuacji drogowej? Według badań specjalistów z serwisu Korkowo.pl przyjście października spowodowało spadek średnich prędkości nawet o 10%.

Zobacz też: Liczba wypadków samochodowych według miesięcy

Prędkość spadła, lecz niewiele

– Przebadaliśmy sytuację drogową w sześciu dużych, polskich miastach zarówno w trakcie trwania wakacji, jak i po ich definitywnym zakończeniu, czyli w październiku – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – We wszystkich miastach zaobserwowaliśmy spadek średnich prędkości wynoszący od 1 do 3 km/h – zdradza Florkowska. Największe spadki prędkości wynoszące 10% odnotowano w Krakowie i Łodzi, zaś najmniejszy  3-procentowy spadek zaobserwowano w Poznaniu. Na szybką poprawę tych wartości trudno liczyć – przed kierowcami jeszcze okres zimowy i perspektywa zaśnieżonych dróg, które dodatkowo utrudnią płynną jazdę. Pocieszeniem dla zmotoryzowanych może być fakt, że na razie odnotowane spadki prędkości nie osiągnęły wielkich rozmiarów.

Średnie prędkości w polskich miastach – według miesiąca

Miasto Sierpień Październik Różnica
Warszawa 35 km/h 33 km/h ↓ 2 km/h
Poznań 31 km/h 30 km/h ↓ 1 km/h
Kraków 31 km/h 28 km/h ↓ 3 km/h
Łódź 32 km/h 29 km/h ↓ 3 km/h
Wrocław 30 km/h 28 km/h ↓ 2 km/h
Gdańsk 34 km/h 32 km/h  ↓ 2 km/h

źródło: Korkowo.pl

Zobacz też: Limity prędkości na niemieckich autostradach

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po badanych miastach w odległości 0-5 km od centrum, w dniach 5-10 sierpnia oraz 5-10 października 2013.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »