| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Autostrada A1 - aktualności

Autostrada A1 - aktualności

Oto czynne odcinki autostrady A1. Zobacz, w których miejscach trwają prace i kiedy zostaną one zakończone.

Autostrada A1: Rusocin - Gorzyczki

Autostrada A1 jest jedyną południkową trasą tego typu, która docelowo ma połączyć północ kraju z południem. Przebiegać ma od  Rusocina w województwie pomorskim, aż do przejścia granicznego w Gorzyczkach w województwie śląskim. Łącznie autostrada A1 ma mieć długość 568 km.

Zobacz też: Nowe odcinki dróg ekspresowych i autostrad

Autostrada A1: Rusocin – Nowa Wieś

Obecnie czynny jest północy odcinek A1 pomiędzy Nową Wsią (pod Toruniem) a Rusocinem (niedaleko Pruszcza Gdańskiego), którego koncesjonariuszem jest spółka AmberOne. Łączny koszt przejazdu autem osobowym całego odcinka to 29,90 zł.

Autostrada A1: Kowal - Stryków

Autostrada czynna jest także na odcinku pomiędzy Kowalem a Strykowem, dzięki czemu można na nią wjechać bezpośrednio z autostrady A2 (Węzeł Łódź Północ).

Zobacz też: 7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

Autostrada A1: Czerniewice - Kowal

W realizacji jest już brakujący, 64-kilometrowy odcinek autostrady A1 pomiędzy Kowalem a Czerniewicami (pod Toruniem, w okolicach Nowej Wsi), który umożliwi szybkie dotarcie z Torunia do Łodzi. Problemy z jego realizacją spowodowały, że ponowna jego budowa ruszyła wiosną tego roku, a opóźnienia z tym związane mają przedłużyć termin oddania do użytku odcinka Czerniewice – Kowal na koniec 2013 roku.

Autostrada A1: Stryków - Tuszyn

W budowie jest także południowy odcinek autostrady A2 między Strykowem a Tuszynem o długości 40 km. Jego wykonanie w terminie, czyli do połowy 2014 roku, pozwoli dobrze skomunikować ze sobą Łódź i Piotrków Trybunalski.

Autostrada A1: Tuszyn - Pyrzowice

Najdłużej przyjdzie poczekać kierowcom na odcinek autostrady A1 biegnący od Tuszyna ( woj. łódzkie) aż do Pyrzowic. Ma on długość prawie 140 km i stanowić ma m.in. obwodnicę Częstochowy. Na chwilę obecną prace są wstrzymywane ze względu m.in. na konieczność powtórnego wykonania oceny oddziaływania na środowisko. Wykonany będzie w technologii betonowej. Termin zakończenia prac nieznany. Minister transportu Sławomir Nowak obiecał, że A1 Tuszyn-Pyrzowice będzie oddana w 2016 roku, ale wizja ta jest nad wyraz optymistyczna. Należy spodziewać się zatem opóźnień.

Zobacz też: Jazda autostradą – główne zagrożenia

Autostrada A1: Świerklany - Gorzyczki

Ostatni odcinek autostrady A1 Pyrzowice – Gorzyczki jest już prawie gotowy. Brakuje tylko jego 18-kilometrowego fragmentu Świerklany-Gorzyczki, który jest w realizacji. Na chwilę obecną odcinek jest przejezdny dla aut osobowych. Między węzłami „Świerklany” i „Mszana” wyznaczono objazd drogami wojewódzkimi nr 932, 930 i 933, natomiast od węzła „Mszana” ruch odbywa się po autostradzie A1 prowadzącej do granicy państwa i dalej na południe Europy. Odcinek Świerklany-Gorzyczki powinien być gotowy w I-wszej połowie 2014 roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »