| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Zmiana opłat za przejaz A4 na odcinku Kraków - Katowice

Zmiana opłat za przejaz A4 na odcinku Kraków - Katowice

Od dzisiaj wchodzi nowy cennik przejazdu autostradą A4 na odcinku Katowice - Kraków. Ostatnio cennik był zmieniany w 2009 r.

Od dzisiaj wchodzą nowe stawki opłat za przejazd autostradą A4 między Katowicami, a Krakowem. Opłata wzrośnie o 1 zł na każdej bramce, co daje łączną kwotę 18 zł za cały odcinek. Na każdej bramce kierowcą samochodów i motocykli przyjdzie zapłacić 9 zł, zamiast 8 zł jak to miało miejsce dotychczas. Sprawa jest dość oburzająca ponieważ mimo tego, że Minister Transportu Sławomir Nowak nie zgadza się z podwyżką, nie może jej zapobiec ze względu na konstrukcję umowy z koncesjonariuszem tego odcinka, firma Stalexport. "Gdyby to zależało ode mnie, sprawę już mielibyśmy załatwioną. Problem w tym, że na odcinku A4 między Katowicami a Krakowem, gdzie koncesjonariuszem jest firma Stalexport, mamy do czynienia z rażącą asymetrią stron" - powiedział Nowak.  

Zobacz też: Utrudnienia w ruchu w związku z budową II lini metra

Ponadto Minister dodał, że planuje zaprosić przedstawicieli Stalexportu do rozmów. Mogą się one odbyć tylko na zasadzie negocjacji. Nowak, będzie próbował przekonać przedstawicieli koncesjonariusza do zmiany w cenniku opłat i poszerzenia autostrady o jeden pas ruchu. Niestety nie może zmusić do tego koncesjonariuszy w związku z czym planuje zmiany w prawie. "Musimy zmienić ustawę, co pozwoli ministrowi zażądać wprowadzenia do umowy (koncesyjnej - PAP) przepisu, w którym będzie możliwość wypowiedzenia umowy koncesyjnej" - powiedział minister. "Dzisiaj takiego zapisu nie ma" – zaznaczył.

Zobacz też: Nowy system fotoradarów w stolicy

"Myślę, że najdalej w ciągu miesiąca taka nowelizacja trafi do Sejmu" - zapowiedział Nowak.

Od dwóch lat stawka za przejazd 61-kilometrowym odcinkiem nie uległa zmianie, mimo podwyżki VAT wprowadzonej w ubiegłym roku , podkreślają zarządzający autostradą.  Płatnym odcinkiem autostrady jeździ codziennie ok. 30 tyś. samochodów, a w weekendy i wakacje nawet 40 tyś. Do tej pory kierowcy płacili za przejazd 61 kilometrów 16 zł. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »