reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > 100 mln pojazdów przejechało przez autostrade A4

100 mln pojazdów przejechało przez autostrade A4

Koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) ogłosił wczoraj, że do tej pory płatną drogą przejechało 100 mln pojazdów.

Obecnie na tym odcinku trwają prace m.in. poszerzanie placów poboru opłat – o cztery stanowiska na obu placach w Brzęczkowicach i Balicach. W 2012 r. zakończy się remont wszystkich mostów i wiaduktów na koncesyjnym odcinku, a w 2013 r. zostanie wprowadzony elektroniczny system opłat – w technologii free-flow, czyli bez zatrzymywania się.

Mariusz Serwa poinformował, że spółka odnotowała od 3 kwietnia 2000 r. łącznie ok. 1,5-2 mld zł opłat od kierowców korzystających z tej drogi.

Zobacz też: Auta z LPG coraz popularniejsze

Ok. 830 mln zł z tej wartości wydawane są na prowadzone inwestycje. Czwartą część dostaje Skarb Państwa. „Część jest używana na zapewnienie finansowania drogi, bieżącego utrzymania i eksploatacji. Cała reszta w chwili obecnej jest używana na reinwestowanie” – mówił Serwa.

Według władz Stalexportu Autostrady Małopolskiej, ich przedsięwzięcie z płatnym odcinkiem A4 Katowice-Kraków jest pionierskie. W całości dostosowała istniejącą już drogę do współczesnych standardów autostradowych. Rozwój A4 Katowice-Kraków w części koncesyjnej od początku odbywa się też bez wkładu publicznych pieniędzy.

Zobacz też: Volkswagen najlepszym koncernem samochodowym

Umowa koncesyjna na ten odcinek A4 wygaśnie w 2027 r. SAM planuje jeszcze m.in. inwestycje związane z budową nowych miejsc obsługi podróżnych w Rudnie i Grojcu oraz w Giszowcu i Janowie, przebudowę węzłów Mysłowice, Byczyna i Rudno, odtworzenia nawierzchni (najwcześniej za 7-8 lat), budowę nowych przejść dla zwierząt i modernizacje urządzeń infrastruktury autostradowej. Planowane prace mają być prowadzone z zachowaniem przejezdności autostrady.

Spółka chce skorzystać z systemu ViaTOLL – elektronicznego systemu poboru opłat. Jeśli resort infrastruktury nie odpowie na złożony wniosek, wtedy spółka przygotuje w ramach przyszłorocznego przetargu własny system.

„Konstruujemy specyfikację przetargową w ten sposób, by nawet w trakcie realizacji móc dołożyć do systemu pewne komponenty, które zaadaptowałyby rozwiązanie przyjęte przez stronę publiczną. Będziemy chcieli uzyskać ofertę opcjonalną – nasz własny produkt, jak i zaadoptowanie urządzeń pokładowych wykorzystywanych przez stronę publiczną” – tłumaczył wiceprezes Serwa.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Autostrada fot. Mateusz Szymański
Autostrada fot. Mateusz Szymański

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama