Kategorie

Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Fot. Fotolia
Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Fot. Fotolia
W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Wstępne dane dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pokazują, że w kwietniu 2011r. w Polsce miało miejsce 3043 wypadków drogowych. W ich wyniku 290 osób zginęło, a 3773 osoby zostały ranne. Odnotowano 29 104 kolizji. Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Statystyki stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w układzie województw pokazują, że w kwietniu 2011 roku najwięcej wypadków w Polsce było w województwie śląskim (370). 

Tam śmiertelnych ofiar odnotowano 26, a rannych 440. Najwięcej osób straciło wtedy życie w wyniku wypadków na drogach województwa wielkopolskiego (37 osób, z czego 25 zmarło na miejscu, a 12 w szpitalu). Statystyki dla miasta Warszawa za ubiegły miesiąc prezentują się następująco: wypadki - 98, zabici - 7, ranni - 108.

Zobacz też: Wyróżniki tablic rejestracyjnych województwa świętokrzyskiego 

Reklama

W okresie styczeń-kwiecień 2011, na polskich drogach doszło do 10 082 wypadków drogowych. Skutkiem czego 1 012 osób zginęło, a 12 537 odniosło obrażenia. Policja odnotowała także 119 202 kolizji. W porównaniu z tym samym okresem w roku 2010, zmniejszyła się jedynie liczba tych ostatnich. Województwo śląskie przoduje również i w tym niechlubnym zestawieniu. Na tych terenach doszło w okresie od stycznia do kwietnia tego roku do największej liczby tragedii na drogach (1321). Dla porównania, ilość wypadków w województwie opolskim, to „tylko” 186 (był to rejon najmniej „wypadkowy” w tym okresie).

Wskaźniki stanu bezpieczeństwa na 100 tys. mieszkańców, za okres styczeń-kwiecień bieżącego roku kształtują się następująco: dla wypadków jest to 26,4, dla zabitych 2,7, a dla rannych - 32,8.

Polacy ciągle jeżdżą "na gazie"

Reklama

Jak wyglądają statystyki w kwestii ujawniania i eliminowania z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu? Jeżeli chodzi o kwiecień 2011 roku, policjanci podają liczbę 2 919 jako ogół osób, które kierowały pojazd po użyciu alkoholu lub podobnego w działaniu środka, o którym mowa w art. 87 § 1 i 2 Kodeksu Wykroczeń. Drogówka mówi natomiast o 2 008 kierujących pojazd po użyciu alkoholu, wliczając w to 1 505 osób po użyciu substancji z art. 87 § 1 KW.

A co z nietrzeźwymi kierowcami? W kwietniu policja ukarała 12 886 osób kierujących pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 kodeksu karnego). W tym zawiera się liczba 7 167 ludzi, którzy prowadzili w takim stanie pojazdy mechaniczne. Policjanci z polskiej drogówki ujawnili również dane dotyczące liczby osób, które dopuściły się prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz kierujących pojazdami mechanicznymi w tym stanie- to odpowiednio 5 565 i 3 570. W porównaniu do kwietnia ubiegłego roku zanotowano wzrost liczby pijanych kierowców.

Zobacz też: Nietrzeźwi sprawcy wypadków

Natomiast dane z okresu styczeń – kwiecień 2011 mówią o 10 510 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 87 §1 i 2 KW), a polska drogówka o 7 452 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu, w tym 5 987 z art. 87§1 KW.

W pierwszych czterech miesiącach roku ubiegłego liczba osób, które usiadły za kółkiem po spożyciu alkoholu była mniejsza, niż w tegorocznych.

Policjanci ruchu drogowego zajmują się nie tylko karaniem pijanych kierowców, ale i wykrywaniem przestępstw kryminalnych, bardzo często, jak pokazują statystyki, spotykając się przy tym z propozycjami przyjęcia łapówki. W trakcie rutynowych kontroli wyłapują inne nieprawidłowości czy przestępstwa. Zdarza się, że podczas rutynowej kontroli auto okazuje się być kradzione. Mają miejsce również przypadki, gdy właściciel samochodu jest poszukiwany kilkoma listami gończymi oraz próby przewozu kilku tysięcy paczek papierosów bez polskiej akcyzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?