reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Walka z zimą będzie kosztowała 1,3 mld zł

Walka z zimą będzie kosztowała 1,3 mld zł


„Rzeczpospolita” policzyła, że zarządcy dróg w dużych miastach przeznaczą około 10 procent swoich budżetów na likwidację skutków zimy. Najwięcej wyda Warszawa.

Stolica przed rokiem wydała 101 milionów złotych, a na ten sezon zaplanowała 95 milionów. W miastach odśnieża się nie tylko jezdnie, ale i chodniki, przystanki komunikacji miejskiej i miejsca płatnego parkowania. W Krakowie na walkę z zimą zaplanowano w tym roku 29 milionów złotych. To o 2 miliony więcej niż w roku 2009. Trzecie miejsce pod względem kwoty przeznaczonej na odśnieżanie zajmuje Poznań (25 mln zł) i Wrocław (17 mln).

W różnych miastach przyjęto różne sposoby rozliczania się z firmami odśnieżającymi. Warszawa płaci za konkretne akcje, a wykonawcy muszą dyżurować cały czas. We Wrocławiu natomiast miasto płaci miesięcznie około 850 tysięcy złotych za gotowość do działania, a każda akcja kosztuje miasto dodatkowo około 120 tys. zł.

Zobacz również: Ubezpieczyciele tracą przez zimę

W niektórych miastach (np. Łódź, Szczecin i Gorzów Wielkopolski) samorządy kontrolują firmy odśnieżające za pomocą zamontowanych w pojazdach nadajników GPS. Daje to możliwość śledzenia pługów, pługosolarek czy pługopiaskarek na bieżąco.

Normą jest tak zwany II standard utrzymania zimowego. Chodzi o to, żeby 4 godziny po ustaniu opadów śniegu, wszystkie główne ciągi komunikacyjne były przejezdne, a pozostałe ulice najpóźniej po upływie 8-12 godzin.

Zobacz również: Niezamarzające szyby samochodowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama