Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Mitsubishi ASX (od 2010) - opinie i typowe usterki

Fot. Mitsubishi ASX
Fot. Mitsubishi ASX
Recepta na sukces była prosta. Płyta podłogowa z Outlandera, klasyczny i prosty benzyniak oraz nos w stylu wojskowego myśliwca. Tak powstał udany i popularny crossover Mitsubishi ASX. Dziś sprawdzimy jak na konstrukcji odbija się dekada eksploatacji.

W roku 2010 Mitsubishi wykonało dość ważny krok naprzód. Japońska marka wkroczyła bowiem do grupy crossoverów segmentu C. ASX został oparty o płytę podłogową o nazwie Project Global. Identyczna pojawia się np. w Lancerze czy Outlanderze. A na tym dobre informacje nie kończą się. Bo z czasem do współpracy nad projektem zaproszony został inny lider - koncern PSA. Na mocy tej kooperacji powstał np. Citroen C4 Aircross. Zdaniem Japończyków kluczem do udanej stylizacji był przód w stylu Jet Fighter. Tak Mitsubishi nazywało dużą chłodnicę i ukośne lampy inspirowane projektem myśliwca F2.

Mitsubishi ASX jest produkowane już dekadę. A to oznacza, że nadwozie samochodu musiało się z czasem zmieniać. Do tej pory model przeszedł w sumie dwa duże liftingi. Pierwszy miał miejsce w roku 2016, a drugi 2019. Podczas obydwu modernizacja skupiła się głównie na pasie przednim, a w tym kształcie grilla i świateł. Grill z czasem staje się coraz mniejszy i coraz bardziej lakierowany. Reflektory z kolei w ostatniej wersji zaczęły wykorzystywać technologię LED-ową. Co z resztą? Linia boczna w każdym przypadku jest podkreślona za sprawą mocnego przetłoczenia. Najmniej namiętny okazuje się tył. Ten skupia się na prostych liniach i geometrycznych kształtach.

Zobacz również: Test Mitsubishi ASX 1.6 117 KM 2WD

Mitsubishi ASX - prostota i klimat lat 90.

W kabinie pasażerskiej używanego Mitsubishi ASX odnajdą się wszyscy ci, którzy mieli kiedyś styczność z autami tego producenta. Konsola tak naprawdę składa się z zestawienia gładkich linii i staromodnych pokręteł. Uzupełnieniem całości jest radio - które w topowej wersji może mieć nawet dotykowy ekran! Zastrzeżenia? Gdy kierowca spojrzy na lewą stronę od kolumny kierowniczej, odkryje zestaw prostokątnych przycisków. Te pamiętają jeszcze Mitsubishi z lat 80. i 90. Poza tym choć plastiki są dość miękkie, a do tego trwałe, okazują się nieprzyjemne w dotyku i lubią potrzaskiwać w czasie jazdy.

Dużą zaletą używanego ASX-a jest przestrzeń. Crossoverem z powodzeniem może podróżować czwórka dorosłych. Każdy z pasażerów będzie miał wystarczającą ilość miejsca na kolana. A wszystko za sprawą płyty podłogowej. Platforma pochodzi m.in. z Outlandera i została skrócona przez inżynierów na końcach. A to oznacza, że ASX ma identyczny rozstaw osi jak większy brat. Bagażnik? Kufer liczy od 419 do 1219 litrów. A to wartości wystarczające. W kabinie pasażerskiej używanego Mitsubishi ASX siedzi się dość wysoko - w ten sposób kobiety za kierownicą będą miały poczucie bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używane Mitsubishi ASX 1.8 DID - czy warto go kupić?

Paleta silnikowa używanego Mitsubishi składa się z pięciu silników. Z punktu widzenia rynku wtórnego tak naprawdę znaczenie mają dwa - diesel 1.8 DID oraz benzyniak 1.6 MIVEC. Motor wysokoprężny ma dwie zalety. Po pierwsze to on napędza najtańsze egzemplarze na rynku wtórnym. Po drugie w przeciwieństwie do benzyniaka był parowany z napędem na cztery koła. I choć autorska konstrukcja japońskiej marki dzielnie znosi trudy eksploatacji, ma też i pewne wady. Główna dotyczy szybko zapychającego się filtra cząstek stałych. Turbo? To świszczy, ale tym nie trzeba się mocno przejmować. Taki jest urok tej sprężarki. Trwałe jest też np. koło dwumasowe.

Zobacz również: MIVEC- co to jest i co potrafi?

Odporność elementów osprzętu na zużycie to świetna informacja dla kierowców. Szczególnie że motor 1.8 DID występuje przede wszystkim pod maskami używanych ASX-ów. Skutek? Bardzo ciężko o części zamienne do tego motoru w sklepie motoryzacyjnym. W ASO z kolei mają abstrakcyjne ceny! Jeżeli chodzi o silnik benzynowy 1.6 MIVEC, to pomijając zmienne fazy rozrządu, to motor zaprojektowany według zasad starej szkoły. Ma wolnossącą konstrukcję, wtrysk wielopunktowy i łańcuch rozrządu. Nie, nie jest przesadnie dynamiczny czy oszczędny. Z drugiej strony przy regularnym serwisie bez remontu pokona nawet 500 czy 600 tysięcy kilometrów. Awarie? Z czasem może wymagać aktualizacji oprogramowania - koniec!

Mitsubishi ASX: 2.0 MIVEC i 1.6 DID dostępne później

A teraz czas na typowo polskie pytanie. Czy Mitsubishi ASX 1.6 MIVEC dobrze znosi zasilanie gazem? Nie, nie jest wybitnym zwolennikiem alternatywnego paliwa. Mimo wszystko trwałość jednostki w dużej mierze można zachować, jednak wyłącznie przy wzmożeniu regularnych serwisów. To oznacza m.in. dbanie o wymianę oleju nie rzadziej niż co 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku oraz skrócenie interwału regulacji luzu zaworowego nawet do 40 tysięcy kilometrów. Poza tym ASX 1.6 LPG może mieć też problemy np. z falującymi obrotami na biegu jałowym.

Benzyniak 1.6 MIVEC był montowany w używanym Mitsubishi ASX do roku 2019. Później w ofercie zastąpił go silnik 2.0 MIVEC. To również wolnossąca i również trwała konstrukcja. Co z dieslami? Reszta palety została zapożyczona wprost z… Francji! 114-konny silnik 1.6 DID powinien mieć tak naprawdę oznaczenie HDI. Był montowany w crossoverze w latach 2015 - 2017, a do tego jest oszczędny i naprawdę trwały. Podobnie wygląda sytuacja 150-konnego diesla 2.2 DID. Ten dla odmiany był jednak montowany wyłącznie w wersji specjalnej ASX-a w latach 2013 - 2018.

Używane: Mitsubishi ASX - dane techniczne producenta:

Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
1.6 MIVEC 117 KM 154 Nm 11,5 s. 183 km/h 5,7
2.0 MIVEC 150 KM 195 Nm 10,2 s. 190 km/h 7,1
1.6 DID 114 KM 270 Nm 11,2 s. 182 km/h 4,6
1.8 DID 150 KM 300 Nm 9,7 s. 200 km/h 5,4
2.2 DID 150 KM 360 Nm 10,8 s. 190 km/h 5,8

Zobacz również: Test: Mitsubishi ASX Intense Plus 2.0 MIVEC 2WD CVT - „terenowy” do miasta

Japończycy podczas projektowania zawieszenia poszli świetnie znanym sobie tropem. Przód oparli o kolumny McPhserona, a tył wielowahaczy. W efekcie Mitsubishi ASX dobrze trzyma się drogi i pewnie zachowuje się w zakręcie. Z drugiej strony nie jest to też demon prędkości. Auto zostało zestrojone głównie pod kątem komfortu - miękko tłumi nierówności i ma mocno wspomagany układ kierowniczy. Resorowanie dobrze spisuje się w czasie eksploatacji. Takie elementy jak wahacze czy amortyzatory z powodzeniem wytrzymują dekadę. Wcześniej wymianie podlegać mogą głównie łączniki stabilizatora.

Mitsubishi ASX AWD. Co musisz wiedzieć?

Bazowe wersje Mitsubishi ASX były wyposażane w napęd na przednie koła. Układ AWD był dostępny w dieslach lub mocniejszym benzyniaku. Japońska marka w przypadku tego crossovera zdecydowała się na 4x4 oparte o sprzęgło wielopłytkowe i elektroniczne sterowanie - z możliwością krótkotrwałej blokady terenowej. System napędu czterech kół miał proste zadanie. Japończycy za jego sprawą chcieli poprawić trakcję i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Tym samym ASX za sprawą oznaczenia AWD nie staje się samochodem terenowym. W zamian układ jest trwały. Ciężko znaleźć informację o przedwczesnej awarii np. sprzęgła wielopłytkowego.

Trzeba przyznać, że trwały to słowo, które pasuje nie tylko do benzyniaków, zawieszenia i napędu. Trwała jest również reszta konstrukcji używanego ASX-a. Potencjalne usterki? Lista mimo dekady produkcji jest marginalna. Kierowcy posiadający Mitsubishi z początku produkcji skarżą się na występowanie drobnych ognisk korozji w okolicy rantu maski czy klapy bagażnika. Poza tym przeciekać potrafi fabryczny szyberdach oraz przeciętną trwałość mają elementy cierne układu hamulcowego. Niska awaryjność ogranicza koszty eksploatacji tak naprawdę do zakupu paliwa i regularnego serwisowania.

Zobacz również: S-AWC Mitsubishi - jak działa japońskie 4x4?

Używane: Mitsubishi ASX - ile kosztuje na rynku wtórnym?

Ceny używanych Mitsubishi ASX stertują od 24 tysięcy złotych. Za tą kwotę kupujący może sobie jednak pozwolić głównie na model napędzany dieslem 1.8 DID. Benzyniaki? Ich ceny startują mniej więcej od 30 tysięcy złotych, przy czym za egzemplarz z rozsądnym przebiegiem trzeba zapłacić jakieś 33 tysiące złotych. ASX-y z drugiej ręki bywają naprawdę dobrze wyposażone. Wśród ogłoszeń spotykane są egzemplarze posiadające automatyczną klimatyzację, bezkluczykowy dostęp do kabiny pasażerskiej czy ksenonowe reflektory. Warto jednak pamiętać o tym, że w dużej mierze doposażone auta pochodzą z importu.

Jeżeli osobiście miałbym kupić używanego ASX-a, to zdecydowanie wybrałbym model napędzany benzyniakiem - ten gwarantuje lata bezawaryjnej eksploatacji. Japoński czy francuskie diesle są dobre. Mimo wszystko prędzej lub później, z uwagi na zastosowanie wtrysku common rail czy skomplikowanych układów sprzęgłowych, muszą zacząć być problematyczne. Czy w Mitsubishi 1.6 MIVEC nie będzie mi brakować czteronapędu? Nie specjalnie. Szczególnie że w ASX-ie układ AWD i tak nie nadaje się do wojaży poza utwardzonymi szlakami.

Używane: Mitsubishi ASX - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 9 zł
  • filtr powietrza - od 16 zł
  • filtr paliwa - od 28 zł
  • filtr kabinowy - od 9 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 257 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 250 zł
  • pasek wielorowkowy - od 25 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 118 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 94 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 56 zł
  • łącznik stabilizatora - od 24 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 36 zł
  • amortyzator - od 108 zł
  • sprzęgło komplet - od 497 zł
  • koło zamachowe - od 1878 zł
  • turbosprężarka - od 4649 zł
  • zawór EGR - od 394 zł

Fot. Moto.wieszjak.pl Mitsubishi ASX
Fot. Moto.wieszjak.pl Mitsubishi ASX
Fot. Moto.wieszjak.pl Mitsubishi ASX
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

    Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

    Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

    Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

    Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

    Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

    Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

    Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

    Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

    Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

    SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

    SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?

    Mercedes GLB 2023. Lifting mocno delikatny. Zmian zbyt wiele nie ma

    Mercedes GLB 2023, czyli SUV niemieckiej marki przeszedł właśnie lifting. Co zmieniło się w modelu? Zmian prawie nie widać. To dobrze czy źle?

    Samochód do strefy czystego transportu. O czym pamiętać kupując auto używane?

    Samochód do strefy czystego transportu to pojęcie, którym Polacy interesują się coraz mocniej. O czym powinien pamiętać podczas zakupu mieszkaniec SCT?

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa...

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa? To zdanie idealnie opisuje zeszłoroczną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

    Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

    Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

    Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

    Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

    Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

    Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

    Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

    Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

    BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

    BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

    Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

    Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

    Pechowy kolor samochodu, czyli kolory o największej szkodowości

    Pechowy kolor samochodu? Dziś mamy listę kolorów aut z największym ryzykiem szkody. Zestawienie jest naprawdę ciekawe.

    Continental PremiumContact 7. Nowość letnia z Niemiec

    Continental PremiumContact 7 dopracowuje kwestią trakcji na mokrej nawierzchni. Ale nie tylko! Nowy model ogumienia można zamawiać już dziś.

    Goodyear Urbanmax Commuter, czyli opona dla autobusów

    Goodyear Urbanmax Commuter to opona przeznaczona do autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

    Zakup samochodu przez internet? Trochę tak. Od sieci zaczynają się poszukiwania

    Zakup samochodu przez internet? 80 proc. nabywców nowych aut i prawie 100 proc nabywców używanych poszukiwania zaczyna w internecie.

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

    Postęp na rynku opon. Przed jakimi wyzwaniami stoją producenci?

    Postęp na rynku opon. Bo na przestrzeni ostatnich dwóch trzech dekad zmieniły się nie tylko oczekiwania kierowców, ale i samochody.