REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Skoda Fabia III (2014 – 2022) - opinie i typowe usterki

Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Kuba Brzeziński
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jest uwielbiana przez floty, łączy prostotę i nowoczesny charakter, a do tego jest niezwykle popularna na rynku wtórnym. Oto używana Skoda Fabia trzeciej generacji.

REKLAMA

Trzecia generacja Skody Fabii została zaprezentowana w roku 2014. I samochód ten był Europejczykiem w pełnym wymiarze! Tak, to model noszący czeskie logo na masce i produkowany w Czechach, mimo wszystko po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w Paryżu, a został zaprojektowany przez Jozefa Kabana - Słowaka związanego m.in. z BMW i Rolls-Royce`m. Podstawą do budowy Fabii III stała się platforma PQ26. To ta sama płyta, która pojawiła się m.in. w poliftingowym Polo V oraz która czerpie rozwiązania z nowej platformy Grupy Volkswagena o oznaczeniu MQB. Za jej sprawą Skoda odchudziła hatchbacka aż o 65 kilogramów!

REKLAMA

Podstawowe zastrzeżenie dotyczące Skody Fabii II odnosiło się do kwestii stylistyki. Ta była… nijaka! Tego samego nie da się na szczęście powiedzieć o trzeciej odsłonie auta. Bo choć nie jest ona wybitnie wysmakowana i stawia na prostotę, jednocześnie za sprawą takich akcentów jak mocne przetłoczenie idące od przedniego błotnika aż po tylne nadkole, wydaje się dynamiczna i nowoczesna. Bardzo ważnym elementem stylizacji są duże lampy z przodu i czarne oprawy świateł tylnych. Skoda Fabia III w roku 2018 przeszła delikatny lifting. Ten zmienił m.in. kształt świateł przednich oraz poprawił właściwości aerodynamiczne pasa przedniego.

Test: Skoda Fabia Style 1.0 MPi

 

Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki

Infor.pl

Używane: Skoda Fabia III - nawet 330 litrów w bagażniku!

Używana Fabia III nie jest dużo większa od swojego poprzednika. Mimo wszystko inżynierowie zmienili sposób planowania kabiny pasażerskiej. Skutek? Pasażerowie siedzący na tylnej kanapie mogą liczyć na większą ilość miejsca na nogi - a wszystko za sprawą rozstawu osi sięgającego teraz 2470 mm. A to nie koniec, bo spory jest też bagażnik. W przypadku hatchbacka kufer zabiera od 330 do 1150 litrów. To oznacza, że w konfiguracji 5-osobowej czeski hatchback mieści aż o 30 litrów bagażu więcej od poprzednika. W przypadku kombi pojemność jest jeszcze większa - wynosi od 530 do 1395 litrów.

Zobacz również: Test Skoda Fabia 1.2 TSI 110 KM Monte Carlo

Poprawiła się również jakość Skody. Tak, Fabia nadal nie jest Volkswagenem Polo - a to oznacza, że plastiki nadal są twarde i potrafią potrzaskiwać podczas jazdy. Z drugiej strony widziałem jednak auta eksploatowane przez przedstawicieli handlowych na dystansie przeszło 200 tysięcy kilometrów, które nie miały ani poprzecieranej kierownicy, ani tapicerki na fotelach. I choć trwałość wykończeń bez wątpienia stanowi dobrą informację dla kupujących używaną Fabię III, powinna też wzmóc uwagę podczas oglądania pojazdów dostępnych na rynku wtórnym. Przez nią trudniej ocenić realność przebiegu deklarowanego przez sprzedającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skoda Fabia III 1.0 MPI LPG - flotowy hit sprzedaży

Na paletę silnikową Skody Fabii III składają się cztery jednostki napędowe. Ofertę otwiera motor 1.0 MPI. Benzyniak ma 60 lub 75 koni mechanicznych i nawet w wariancie mocniejszym jego osiągi są dramatycznie słabe. Z drugiej strony ma inną zaletę - za sprawą wtrysku wielopunktowego idealnie współpracuje z instalacją LPG. A jazda na gazie oznacza groszowe wydatki na paliwo. Skutek? Fabia 1.0 MPI LPG z miejsca stała się ulubieńcem klientów flotowych. A oszczędność to dopiero pierwsza z twarzy 3-cylindrowego benzyniaka. Bo motor jest też wyjątkowo trwały i w zasadzie nie ma słabych punktów.

Test: Skoda Fabia Style 1.0 MPi

 

Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki

Infor.pl

Do roku 2018 Skoda montowała pod maską hatchbacka również 4-cylindrowy silnik 1.2 TSI - o mocy 90 lub 110 koni mechanicznych. Oznaczenie 1.2 TSI nie kojarzy się najlepiej. Kierowcy pamiętają problemy z nagminnie rozciągającym się łańcuchem rozrządu czy układem smarowania. W Fabii III montowana była jednak wersja zmodernizowana. A ta ma np. pasek rozrządu i tak właściwie jest wolna od większych wad. Kierowcy wspominają jedynie np. o możliwości uszkodzenia uszczelki pod przepustnicą - jej wymiana jest niezwykle tania. Dodatkowo benzyniak 1.2 TSI jest dość oszczędny i oferuje wystarczającą dynamikę.

Zobacz również: Silnik 1.0 MPI VAG - awarie, problemy, opinie

Używana Fabia III TSI - awarie nie są częste

REKLAMA

W roku 2018 miejsce motor 1.2 TSI zajął nowy 3-cylindrowec 1.0 TSI. Jednostka jest doładowana i ma bezpośredni wtryska paliwa. I choć oferuje podobną dynamikę jak poprzednik, okazuje się sporo oszczędniejsza. Nowocześniejsze TSI występuje w dwóch wersjach mocy - 95 lub 110 koni mechanicznych. Jak na razie silnik nie ma charakterystycznych usterek. Paletę domyka diesel 1.4 TDI - dostępny wyłącznie do liftingu. 3-cylindrowy ropniak korzysta z wtrysku typu common rail, ma standardowo montowany filtr cząstek stałych DPF oraz oferuje 90 lub 105 koni mechanicznych. Awarie? W dieslu 1.4 TDI znane są przypadki zacinających się pomp wody.

Motory TSI i TDI to nowoczesne konstrukcje. I choć są trwałe, przy przebiegu 250 - 300 tysięcy kilometrów osprzęt w postaci precyzyjnych wtryskiwaczy, turbosprężarki czy koła zamachowego zacznie sprawiać problemy. Wszystkie silniki stosowane w używanej Skodzie Fabii III posiadają pasek rozrządu. I choć pasek nie kojarzy się z dużą trwałością, tutaj napęd jest w stanie wytrzymać nawet 240 tysięcy kilometrów. Jak inżynierowie to osiągnęli? Pasek w silnikach 1.0 MPI, 1.0 TSI, 1.2 TSI i 1.4 TDI pracuje w tzw. kąpieli olejowej. Wcześniej warto go wyłącznie kontrolować wzrokowo - szczególnie w modelach eksploatowanych głównie w mieście.

Skoda Fabia 1.0 MPi

 

Skoda Fabia Style 1.0 MPi

INFOR

Używane: Skoda Fabia III - dane techniczne producenta:

SilnikMocMoment obrotowyPrzyspieszenie 0 - 100 km/hPrędkość maksymalnaŚrednie spalanie w litrach na 100 km
1.0 MPI60 KM95 Nm15,7 s.160 km/h4,7
1.0 MPI75 KM95 Nm14,7 s.172 km/h4,8
1.0 TSI95 KM160 Nm10,6 s.183 km/h4,3
1.0 TSI110 KM200 Nm9,5 s.196 km/h4,4
1.2 TSI90 KM160 Nm10,9 s.182 km/h4,7
1.2 TSI110 KM175 Nm9,4 s.196 km/h4,8
1.4 TDI90 KM230 Nm11,1 s.182 km/h3,4
1.4 TDI105 KM250 Nm10,1 s.193 km/h3,5

Używana Skoda Fabia III korzysta z prostej konstrukcji zawieszenia. Przednie koła są zamocowane do kolumn McPhersona. Tyłem steruje z kolei belka skrętna. Wspomaganie? To jest realizowane przez układ elektrohydrauliczny. W ten sposób koło kierownicy kręci się bez większego oporu podczas parkingowych manewrów, ale z drugiej strony traci na precyzji podczas szybszych manewrów. Tylko czy to właściwie przeszkadza? Nie bardzo. Szczególnie że Fabia III nie jest typem sportowca. To spokojne auto do spokojnej jazdy. Z tego powodu lepiej unikać egzemplarzy z dodatkowym, sportowym resorowaniem. To jest zbyt sztywne i mocno pogarsza komfort podróżowania!

Zobacz również: Silnik 1.0 TSI VAG - awarie, problemy, opinie

Skoda Fabia III - proste zawieszenie, dobre prowadzenie

W konstrukcji podwozia używanej Fabii III przeszkadza natomiast inna rzecz. Bazowe wersje posiadały tylne hamulce bębnowe. Szkoda że Czesi nie zdecydowali się zainwestować w skuteczniej hamujące tarcze. To raz. Dwa bębny potrafią hałasować w czasie jazdy. W takim przypadku konieczne jest ich czyszczenie. Resorowanie zastosowane przez Skodę w Fabii III nie jest problematyczne. Na ogół elementy w postaci tulei, łączników czy końcówek wytrzymują przebiegi grubo przekraczające 200 tysięcy kilometrów. Co z pozostałymi awariami? Tych także nie ma zbyt wielu. Znane są usterki sterowania radia oraz problemy ze sterowaniem pracą skrzyni DSG.

Najczęstszy problem? Kierowcy eksploatujący używaną Fabię III 1.0 MPI skarżą się na szarpanie podczas zmiany biegów. Podłoża tej usterki są różne. Część mówi o szybko zużywającej się tarczy sprzęgła, część o niskiej trwałości kołach zębatych przekładni, a część o takiej urodzie mechanizmu. Poza tym z czasem problemem mogą się stać np. śniedziejące styki w lampach. Słabsze przewodzenie prądu sprawia, że przestaje działać jedno ze świateł, a na komputerze pojawia się komunikat ostrzegawczy. Po ponownym rozruchu wszystko wraca do normy.

Test: Skoda Fabia Style 1.0 MPi

 

Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki

Infor.pl

Używane: Skoda Fabia III - rynek wtórny pełen aut!

Ceny używanej Skody Fabii III startują od niespełna 17 tysięcy złotych. W tej cenie kupujący musi się jednak liczyć z tym, że samochód będzie miał poflotową przeszłość, ponad 200 tysięcy kilometrów przebiegu oraz pod maską silnik diesla lub zagazowany 1.0 MPI. Auta z rąk prywatnych są sporo droższe - na ogół kosztują co najmniej 23 - 25 tysięcy złotych. Polski rynek wtórny ma potężny wybór używanych Fabii III. Ponad 1100 ogłoszeń sprawia, że kupujący może zarówno poszukiwań tańszych wersji bazowych, jak i droższych, świetnie wyposażonych i posiadających przekładnię DSG.

Filozofia Skody Fabii od roku 1999 jest jedna. To auto ma być tanie! I takie jest do dziś. Ma atrakcyjną cenę w salonie, a przez to niedrogie są i egzemplarze używane. Tania nie jest jednak jakość czeskiego hatchbacka. Bo choć auto walczy o klientów w segmencie B, odznacza się imponującym wręcz poziomem trwałości. Trudy eksploatacji znosi nie tylko prosty silnik 1.0 MPI, ale również skomplikowane jednostki TSI i TDI. A na tym jeszcze nie koniec, bo psuć się nie chce nawet zawieszenie. A to dobra wróżba dla kupujących.

Używane: Skoda Fabia III - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 34 zł
  • filtr paliwa - od 43 zł
  • filtr kabinowy - od 17 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 265 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 171 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 75 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 41 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 38 zł
  • szczęka hamulcowa - od 60 zł
  • bęben hamulcowy - od 68 zł
  • łącznik stabilizatora - od 23 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 37 zł
  • amortyzator - od 129 zł
  • sprzęgło komplet - od 915 zł
  • koło zamachowe - od 672 zł

 

Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Kuba Brzeziński
Infor.pl
Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Kuba Brzeziński
Infor.pl
Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Kuba Brzeziński
Infor.pl
Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Kuba Brzeziński
Infor.pl
Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Kuba Brzeziński
Infor.pl
Używane: Skoda Fabia III (od 2014) - opinie i typowe usterki
Kuba Brzeziński
Infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA