Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki

Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Jest i rodzinna, i dość sportowa. Do tego Mazda CX-5 pierwszej generacji dobrze się prowadzi oraz ma asa w rękawie. Może być autem naprawdę bezawaryjnym. Czemu jednak wyłącznie może być, a nie jest? Sprawdźcie.

Mazda CX-5 zadebiutowała w roku 2012. I był to ważny model w gamie japońskiej marki z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że wniósł do gamy pomysł na nowoczesnego SUV-a segmentu C - samochód, który w Europie czy USA był szczególnie pożądany. Po drugie CX-5 to seria innowacji. Model stał się pierwszym w historii Mazdy, który korzystał z nowej filozofii stylistycznej - KODO. Poza duszą w ruchu auto pioniersko otrzymało również napęd płynący z nowoczesnych silników Skyactiv. SUV był chętnie kupowany przez kierowców. W samej Europie roczna sprzedaż sięgała 50 - 60 tysięcy sztuk.

KODO w przypadku używanej Mazdy CX-5 oznacza mniej więcej tyle, że kupujący ma do czynienia z autem prezentującym się trochę jak sportowy hatchback na szczudłach. Jest całkiem smukły, ma masę ostrych zarysów oraz dynamicznie ukształtowaną linię szyb. Tak, to typowy SUV segmentu C, a mimo wszystko nie ma nawet odrobiny toporności. Skutek? Zmieniony język stylistyczny Mazdy okazał się strzałem w dziesiątkę - samochód budził emocje i mógł się podobać. Szkoda jednak, że początkowo w tak małym stopniu przenosił się do… kabiny pasażerskiej. Tej brakowało nieco polotu.

Zobacz również: Test Mazda CX-5 2.2 SkyActiv-D 175 KM: wygląd to nie wszystko!

Używane: Mazda CX-5 KE - ergonomia raczej dyskusyjna

Ciekawe akcenty? Zegary są ukryte w sportowych tubach, a kierownica jest dość mała i dobrze leży w dłoniach. Z drugiej strony konsola okazuje się zdecydowanie zbyt płaska! A to nie koniec. Pojawia się na niej za dużo przycisków i archaiczny ekran, a jakość materiałów raczej nie poraża. We wnętrzu używanej Mazdy CX-5 bez większych trudności można znaleźć np. twardy plastik. Listę problemów uzupełnia słabe wygłuszenie kabiny w modelach sprzed liftingu. Ilość przestrzeni na szczęście jest już optymalna. Autem podróżować mogą cztery dorosłe osoby. Bagażnik ma pojemność wynoszącą od 503 do nawet 1620 litrów.

Paleta silnikowa Mazdy CX-5 KE nie jest specjalnie rozbudowana. Składają się na nią trzy jednostki napędowe. Bazowa ma oznaczenie 2.0 Skyactiv-G i oferuje 160 lub 165 koni mechanicznych. W obydwu przypadkach czas sprintu do pierwszej setki trwa poniżej 10 sekund, a średnie spalanie oscyluje w granicy 7 - 8 litrów. Bazowy benzyniak ma jednak jedną, ale dość ważną zaletę - praktycznie nie psuje się! Zastosowanie przez Japończyków bezpośredniego wtrysku utrudniło np. montaż instalacji LPG. Z drugiej strony jak na razie ciężko znaleźć raporty mówiące o większych problemach z tą jednostką napędową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mazda CX-5 2.5 lub 2.2 diesel. Czy warto?

W charakterze topowego napędu benzynowego występuje silnik 2.5 Skyactiv-G. Jednostka ma 192 konie i rozpędza SUV-a do 100 km/h w 7,8 sekundy. Motor jest łączony nie tylko z automatyczną przekładnią, ale i napędem na cztery koła. Co to oznacza? Po pierwsze najmocniejszy układ napędowy z całą pewnością nie jest oszczędny. Nawet producent deklaruje, że spala średnio powyżej 7 litrów paliwa. Po drugie dynamika też nie jest mocną jego stroną. A decyduje o tym nie tylko wolnossąca konstrukcja, ale i automat oparty o konwerter, który powolnie zmienia biegi i tonuje zapędy benzyniaka.

Zobacz również: Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - awarie, problemy, opinie

Popularnym napędem w używanej Mazdzie CX-5 I jest silnik diesla 2.2 Skyactiv-D. Motor ma 150 lub 175 koni mechanicznych, oferuje dobre osiągi i potrafi być naprawdę oszczędny. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że jednostka jest nowoczesna. A to w połączeniu z przebiegiem przekraczającym np. 200 tysięcy kilometrów może oznaczać widmo pierwszych i kosztownych usterek osprzętu. Przykład? Komplet sprzęgła z kołem dwumasowym kosztuje w sklepie motoryzacyjnym jakieś 3 tysiące złotych. Poza tym japońskie diesle z początku produkcji (lata 2012, 2013) miewały problemy z wycierającymi się wałkami rozrządu.

Używane: Mazda CX-5 I - dane techniczne producenta:

Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
2.0 Skyactiv-G 160 KM 208 Nm 9,6 s. 197 km/h 6,6
2.0 Skyactiv-G 165 KM 210 Nm 9,2 s. 200 km/h 6,0
2.5 Skyactiv-G 192 KM 256 Nm 7,8 s. 194 km/h 7,2
2.2 Skyactiv-D 150 KM 380 Nm 9,2 s. 202 km/h 4,6
2.2 Skyactiv-D 175 KM 420 Nm 8,8 s. 207 km/h 5,2

Mazda CX-5 ma klasyczną dla tego segmentu rynku konstrukcję zawieszenia. To oznacza połączenie kolumn McPhersona z układem wielowahaczy. Napęd na cztery koła - który oczywiście nie był standardem - jest realizowane za pomocą sprzęgła wielopłytkowego, dołączającego tylną oś w razie potrzeby. Resorowanie i regularnie serwisowany układ 4x4 są praktycznie bezawaryjne. Piszemy praktycznie, bo czasami Japończykom zdarzają się drobne wpadki. Dobry przykład dotyczy głuchego stukania w zawieszeniu np. podczas wjeżdżania na krawężnik. Z czego wynika? Z wady fabrycznej - producent zastosował zbyt cienkie podkładki pod sprężynami przedniego zawieszenia.

Usterki Mazdy CX-5 - lista jest wyjątkowo krótka

Używane Mazdy CX-5 miewają problemy z haczącymi skrzyniami manualnymi czy układem elektrycznym. Znane są przypadki uszkodzenia elektrycznego sterowania lusterek czy foteli. Poza tym zdarza się, że komputer najpierw wyrzuca błąd ABS-u, a później przechodzi w tryb awaryjny. To na szczęście nic poważnego. Na ogół problem wynika bowiem z awarii czujnika pedału hamulca. Ostatnie ze zmartwień dla właścicieli dotyczy zbiornika paliwa. Ten posiada kilka komór, a połączenia między nimi mogą się zapychać. Skutek? Może się okazać, że choć w aucie jest pół baku, silnik nie będzie w stanie zassać paliwa.

Zobacz również: Używane: Mazda 6 III GJ GL (od 2012) - opinie i typowe usterki

Mazda CX-5 KE nie jest modelem mocno awaryjnym. A to wyśmienita informacja dla potencjalnych właścicieli. Czemu? Nie chodzi tylko o rzadkie wizyty w serwisie, ale przede wszystkim… wydatki! O ile ceny podstawowego serwisu japońskiego SUV-a nie są przerażające, o tyle kwoty, które warsztat policzy za ewentualne naprawy potrafią być już wysokie. A decydują o tym nie koszty robocizny, co przede wszystkim drogie części występujące często wyłącznie w postacie oryginałów.

Używana Mazda CX-5 - nie da się kupić jej tanio!

Używana Mazda CX-5 trzyma się w cenie. Za egzemplarz z początku produkcji napędzany dieslem, z pośrednim wariantem wyposażenia i posiadający przebieg oscylujący w granicy 200 tysięcy kilometrów trzeba zapłacić dziś minimum 40 tysięcy złotych. SUV czerpiący moc z silnika benzynowego stanowi wydatek oscylujący w granicy 45 tysięcy złotych, podczas gdy trzyletnia Mazda potrafi być wyceniona nawet na… 120 tysięcy złotych! W takim przypadku co prawda mówimy o topowej wersji wyposażenia, silniku benzynowym i przebiegu oscylującym w granicy 6 - 7 tysięcy kilometrów.

Używana Mazda CX-5 pierwszej generacji bez wątpienia stanowi ciekawą propozycję na rynku wtórnym. Auto jest ładne, dość przestronne i mimo wszystko okazuje się oryginalne. Może też stanowić łakomy kąsek na rynku wtórnym, jednak wyłącznie pod dwoma warunkami. Po pierwsze egzemplarz powinien być regularnie serwisowany - niekoniecznie nawet w autoryzowanej stacji Mazdy. Po drugie należy unikać aut z powypadkową historią, które były naprawiane możliwie najniższym kosztem. Bo to musi oznaczać poważne problemy dla kolejnego właściciela.

Używane: Mazda CX-5 I - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 28 zł
  • filtr paliwa - od 19 zł
  • filtr kabinowy - od 23 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 490 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 154 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 85 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 61 zł
  • łącznik stabilizatora - od 37 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 56 zł
  • amortyzator - od 109 zł
  • sprzęgło komplet - od 577 zł
  • koło dwumasowe - od 2066 zł

Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki
Kamil Fraszkiewicz
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...

    UNESCO wypromuje rower jako środek transportu. Z inicjatywy Polski!

    Z inicjatywy Polski Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła decyzję w sprawie promowania roweru jako uniwersalnego środka transportu - "Bicycle For All – Bicycle for sustainable and healthy lifestyles” ("Rower dla Wszystkich – Rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”).

    Ile kosztuje serwis klimatyzacji w 2023 roku?

    Klimatyzacja – to słowo, które na wiosnę zaczyna dominować w rozmowach kierowców. Część musi zrobić serwis klimy, a część zdiagnozować jej problemy. Ile to kosztuje? Sprawdźcie.

    Jeep Wrangler 4XE Sahara. Srebrny lakier i hybryda plug-in pod maską

    Jeep Wrangler swoim kształtem przywodzi na myśl końcówkę lat 80. XX wieku. I do twarzy mu z tym! Wersja aktualnie sprzedawana w Europie ma jednak hybrydę plug-in pod maską. Jak wygląda ten model? Sprawdźcie w naszej galerii.

    Test: Jeep Wrangler 4XE Sahara. Klasyczny wygląd i hybryda plug-in pod maską

    Wygląda jak Wrangler, ale nie jeździ jak Wrangler. Ma bowiem 381 koni mocy i osiąga 100 km/h w 6,4 sek. To zasługa hybrydy plug-in. Ta w Jeepie jest błogosławieństwem czy przekleństwem?

    Korytarz życia: przepisy, obowiązki i kary. Co musisz wiedzieć?

    Korytarz życia jest od grudnia roku 2019 obowiązkiem kierowców w Polsce. Tylko że jak pokazuje praktyka, z obowiązku tego kierujący nie zawsze się wywiązują... Przypomnijmy zatem, co warto widzieć w tym temacie.

    Astra kombi GSe w sprzedaży. Ma 225 koni i... tania nie jest

    W polskich salonach można już składać zamówienia na Opla Astrę Sports Tourer GSe. Przestronne kombi otrzymało nieco sportową stylizację i aż 225-konny napęd. Rodzinna Astra jest hybrydą plug-in.

    Ceny samochodów w Polsce. Wiemy, kto statystycznie wydaje najwięcej na auto!

    Osoby, które ukończyły 55 rok życia, decydują się na najdroższe auta, a utrzymująca się inflacja pogłębia różnicę w cenach wybieranych aut pomiędzy nimi i najmłodszym pokoleniem. Starsi klienci są też otwarci na bardziej nowoczesne rozwiązania.

    Używana Dacia Duster II. Awarie, wady, ceny, opinie

    Polacy go pokochali. Masowo kupują Dustery II jako nowe i używane. Czy w przypadku modeli z drugiej ręki jest się czego bać? Przyjrzymy się trwałości rumuńskiego SUV-a w dzisiejszym materiale.

    Jak dobrać opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych?

    Samochody elektryczne i hybrydowe mają swoje wymagania. Trakcyjnie te są związane nie tylko z tarciem, ale i większą masą. Dziś opowiemy zatem jak dobrać do nich odpowiednie opony.