Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Skoda Octavia II (2004 - 2013) - pojemna "Czeszka"

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
Skoda Octavia - w wersji po liftingu nadal prezentuje się świeżo i atrakcyjnie. Niejednego użytkownika zaskakuje swoja pojemnością i pakownością. Gdyby tylko wybór bezawaryjnych jednostek był większy...
Skoda Octavia - w wersji po liftingu nadal prezentuje się świeżo i atrakcyjnie. Niejednego użytkownika zaskakuje swoja pojemnością i pakownością. Gdyby tylko wybór bezawaryjnych jednostek był większy...
Skoda
Skoda Octavia zdobyła w Polsce rzeszę wiernych fanów. II generacja modelu to ewolucja w stronę doskonałości. Jak sprawuje się używana Octavia II? Jakie są jej typowe usterki? Którą wersję wybrać?

Skoda Octavia II to kontynuacja bestsellerowego samochodu jakim była Octavia I generacji. Następczyni nie miała kłopotów z powtórzeniem sukcesu. Połączenie ponadprzeciętnych walorów użytkowych, techniki Volkswagena i konkurencyjnej ceny uczyniły z „Czeszki” jedno z najpopularniejszych aut oferowanych na świecie.

Skoda Octavia II: Karoseria i wnętrze

Zobacz też: Używana Dacia Duster (2010 - )- tani sposób na hit

Samochód jest reprezentantem klasy aut kompaktowych, jednak gabaryty mogą pozycjonować „Czeszkę” trochę wyżej. Wspólna płyta podłogowa z Golfem V daje się we znaki głównie pasażerom tylnej kanapy. Miejsca nie ma tam przesadnie dużo. Regularne kształty pozwalają jednak na zajęcie w miarę wygodnej pozycji nawet wyższym pasażerom. Imponuje kufer z pojemnością 560 litrów w hatchbacku i 580 litrów w kombi. Karoseria zostało bardzo dobrze zabezpieczona przed korozją. Słabej jakości jest za to lakier, na którym szybko pojawiają się odpryski i zarysowania. W 2008 roku samochód doczekał sie liftingu obejmującego głównie pas przedni. Powiększono klosze reflektorów oraz atrapę chłodnicy.

Zobacz też: Używany Fiat Croma II (2005 – 2010) – rynkowy margines

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W środku Skody panuje harmonia i prostota. Można powiedzieć, że wręcz wieje…nudą. Z założenia Octavia jest samochodem rodzinnym, więc ergonomię potraktowano priorytetowo. Wszystkie przyciski rozlokowano tak, że obsługujemy je intuicyjnie. Tworzywa, których użyto do wykonania kokpitu są średniej jakości, ale spasowano je poprawnie. Irytuje fakt, że tradycyjnie dla aut koncernu Volkswagena łuszczy się farba (głównie posrebrzane elementy) na klamkach i przyciskach.     

Zobacz też: Używany Peugeot 308 (2007 - )- francuski Golf

 Skoda Octavia II: Silniki

W Octavii II możemy spotkać silniki, które są już nieco przestarzałe konstrukcyjnie, ale za to trwałe, oraz nowoczesne jednostki, charakteryzujące się większą wydajnością i ryzykiem eksploatacyjnym.

Skoda Octavia II: Benzynowe

Zobacz też: Używane Renault Megane III (2008 - )-nowe otwarcie

Bardzo szeroka gama spowodowała, że każdy nabywca bez trudu mógł dostosować jednostkę do swoich potrzeb i portfela. Rodziny silników, w które Skoda może być wyposażona to MPI, FSI, TSI. Podstawowy silnik 1.4 zapewnia bardzo słabe osiągi, przy przeciętnym spalaniu. Dodatkowo na początku produkcji borykał się z problemem zamarzania kanałów odpowietrzenia silnika tzw. odmy. Usterka może wystąpić przy mrozach i grozi zniszczeniem silnika. 1.6 MPI również nie jest demonem szybkości, lecz jest bardzo trwały, nie trapią go żadne poważne usterki. Znakomicie współpracuje on również z instalacjami LPG. Motory z rodziny FSI to ciekawa alternatywa dla tych klasycznych. Są oszczędniejsze i zapewniają lepsze osiągi, ale mają problem ze zbierającym się nagarem na zaworach ssących. Raz na ok 100 tys. kilometrów może czekać nas ich czyszczenie, zakładając optymistycznie, rzecz jasna, że praca z takimi zaworami nie poczyniła większych zniszczeń. To samo zastrzeżenie obowiązuje 1.6 FSI jak i 2.0 FSI. Najnowocześniejszymi jednostkami i zarazem odznaczającymi się najlepszymi parametrami są silniki TSI. Wykonane w szczytowej technologii, oszczędne, bardzo dynamiczne i niezwykle ryzykowne. 1.4 TSI posiada 122 KM i jest idealnym napędem dla Octavii. Niestety ma kłopoty z układem rozrządu, a dokładniej z napinaczem. Jeśli słyszymy spod maski terkot, prawdopodobnie musimy wymienić również łańcuch. Jeśli tego nie zrobimy i przeskoczy on o choćby o ząbek ryzykujemy, że uszkodzimy jednostkę. Skoda zleca bardzo obszerny zakres części, które należy wymienić w takim przypadku (z wariatorem faz rozrządu łącznie).

części Octavia 1.4 TSI 122 KM ceny części z ASO
kompletny rozrząd
łańcuch rozrządu 280 zł
prowadnice 87 zł
napinacz hydrauliczny  170 zł
śruby 40 zł
koło rozrządu 77 zł
wariator faz rozrządu  1 800 zł
układ wtryskowy
pompa paliwa 1 200 zł
wtryskiwacz 810 zł

1.8 TSI zapewnia świetne osiągi przy umiarkowanym apetycie na paliwo, mniejsze jest także ryzyko wystąpienia usterki napinacza niż u mniejszego brata. 2.0 TSI to najlepszy wybór z silników turbodoładowanych. Pięknie brzmiący, ciągnący z każdych obrotów, występował w Octavii RS. Wszystkie motory TSI narażone są podobnie jak FSI na kłopoty z nagarem. Należy wspomnieć, że 1.4 borykał się też z usterką pękających tłoków, jednak głównie w mocniejszej odmianie mocy wyposażonej również w doładowanie mechaniczne, czyli kompresor. Pod koniec produkcji do palety silników włączono jeszcze 1.2 TSI, który na razie sprawuje się nieźle, jednak nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Jak widać wybór jest trudny. Zdecydowanie polecam wolnossące 1.6 MPI. Jeśli zamontujemy do niego gaz, cieszyć się będziemy bezawaryjnością i niskimi kosztami eksploatacji. Jeśli mamy trochę więcej gotówki i stać nas na młodsze auto, możemy zaryzykować i skusić się na 1.4 TSI. Obecnie wykazują one dużo wyższą trwałość niż miało to miejsce na początku produkcji.

Zobacz też: Używana KIA Sportage III

silnik moc [KM] moment obrotowy [Nm] 0-100 [s] v-max [km/h] spalanie średnie [l/100km]
1.4 MPI 75 126 15,5 170 6,9
1.6 MPI 102 148 12,3 190 7,2
1.6 FSI 115 155 11,2 198 6,7
2.0 FSI 150 200 10 210 8,3
1.2 TSI 105 175 10,9 194 6,9
1.4 TSI 122 200 9,7 203 7,2
1.8 TSI 160 250 8,1 223 7,4
2.0 TSI 200 280 7,3 240 8

Skoda Octavia II: Diesle

Zobacz też: Używany Ford Focus 1.0 EcoBoost 125 KM - koszty eksploatacji

W kwestii silników diesla, mamy do czynienia z podobnym przypadkiem jak wśród jednostek benzynowych. Starsze są godne polecenia, nowsze cieszą lepszymi właściwościami, ale ich zakup może narazić nas na ogromne koszty. Przegląd zaczynamy od „nieśmiertelnego” 1.9 TDI. Konstrukcja znana każdemu, naprawiana bez kłopotu małym kosztem przez każdego praktycznie mechanika. 1.9 TDI w Octavii II to konstrukcja z pompowtryskiwaczami o mocy 105 KM. Mało pali (ok 6 l/100km), zapewnia odpowiednią dynamikę i jest bardzo trwała. Po większych rzebiegach (150-200 tys. km) wymienić będzie trzeba turbosprężarkę, przepływomierz, być może już także pompowtryski (bądź jeden z nich). Niestety w wersji o nazwie kodowej BXE może dojść do zatarcia panewek korbowodowych. Przypadki są incydentalne, ale warto mieć na uwadze tę ewentualność. Silnik niezwykle podatny na chiptuning. Jeśli komuś brakuje mocy, bez ryzyka możemy zmienić oprogramowanie sterujące, tak aby generował ok 130 koni mechanicznych. Spokojnie zniesie i większe moce, ale to już odbije się niekorzystnie zwłaszcza na sprzęgle. Nie zabrakło oczywiście nowocześniejszych konstrukcji. Najpierw oferowano 2.0 TDI PD, następnie 2.0 TDI CR i wreszcie pojawił się 1.6 TDI następca wysłużonego 1.9 TDI.

Zobacz też: Używany Opel Astra G (1998 – 2009) – typowe usterki

2.0 TDI PD

Wersji 2.0 TDI jest tak dużo, że przed zakupem jakiegokolwiek należy upewnić się w serwisie z jaką mamy do czynienia. Każda z nich ma wiele problemów i nie chodzi niestety o elementy wspólne dla współczesnych diesli. Spotkamy wersje 8 i 16 zaworowe, z wałkami wyrównoważającymi i bez, z pompowtryskiwaczami, piezo-pompowtryskiwaczami i wtryskiem common rail. Zacznijmy od początku. 2.0 TDI wyposażona w głowicę 8-zaworową o oznaczeniu BMM, jest stosunkowo (jak na 2.0 TDI PD !) bezproblemowa. Wyrabiają się gniazda pompowtryskiwaczy, awariom ulegają turbiny, szybko może zapchać się filtr cząstek stałych. Najgorszą usterką jaka może się przytrafić, acz sporadyczną jest pęknięcie głowicy. W silnikach AZV i BKD wyposażonych we wtrysk Bosha, 16 zaworów dochodzi do permanentnego pękania głowicy, awarii pompowtrysków, turbin, dużych drgań przenoszonych na karoserię auta na biegu jałowym. W octavii możemy natrafić także na jednostkę o oznaczeniu BMN-16 zaworów, z piezo-pompowtryskiwaczami od Siemensa, mający analogiczne problemy jak bracia i dodatkowo  sprawiający kłopoty z drogim układem zasilana paliwem. Układ Siemensa często się zapycha, zaciera, auto potrafi stracić nagle moc. W Skodzie nie powinniśmy spotkać jednostek z wałkami wyrównoważającymi, co jest niewątpliwą zaletą. Silniki te oprócz kłopotów opisywanych wyżej, mają poważną usterkę związaną z układem smarowania. Kiedy napęd pompy oleju zawiedzie, silnik zaciera się i potrzebna jest jego wymiana. Jeśli mamy  Lista problemów jest tak duża, że z czystym sumieniem nie da się polecić tego źródła napędu.

Koszt wymiany filtra DPF w Skodzie Octavii RS

Octavia RS 2.0 TDI 170 KM 2008r.
usługa koszt w ASO
dopalanie sadzy w trybie diagnostycznym 300 zł
chemiczne usuwanie sadzy z DPF 600 zł
wymiana filtra DPF (wraz z katalizatorem) 3 100 zł

Zobacz też: Używany Opel Vectra C OPC -rodzinny bolid

2.0 TDI CR

Mnożące się problemy doprowadziły w końcu do zmiany układu zasilania. Pompowtryskiwacze zastąpiono układem common rail, eliminując przy tym większość usterek trapiących poprzednika. Silniki z kodem o początku „C”, są znacznie mniej awaryjne i generalnie prezentują dobrą jakość. Psują się turbiny, dwumasowe koła zamachowe (o wiele szybciej sprzęgło trzeba wymieniać w autach wyposażonych w DSG), czasami szwankują zawory EGR, zapychają się filtry DPF. Na przełomie 2009-2010 roku, Skoda ogłosiła akcje naprawczą egzemplarzy z tego okresu. Powodem była wadliwa konstrukcja przewodów wysokiego ciśnienia doprowadzających paliwo. Po pewnych przebiegach mogło dojść do ich przetarcia i wycieku paliwa. Warto sprawdzić czy auto, które nas interesuje stawiło się na naprawę w ASO. Podsumowując, jeśli zależy nam na nowocześniejszym napędzie wybór musi paść na droższe w zakupie, ale pewniejsze 2.0 TDI CR. Ryzyko zakupu auta z pompowtryskiwaczami jest zbyt duże.

Zobacz też: Używany Golf VI: lepszy z dieslem!

1.6 TDI CR

Jest to młoda jednostka, charakteryzująca się wysoką kulturą pracy i minimalnym spalaniem (5-5,5 l/100km) o mocy 105 KM. Na razie nie słychać nic szczególnego odnośnie jej awaryjności. Narzekania dotyczą głównie bardzo wrażliwego na niską jakość paliwa układu zasilania, który do tanich nie należy. Reszta usterek? Typowe dla nowoczesnych diesli.

silnik moc [KM] moment obrotowy [Nm] 0-100 [s] v-max [km/h] spalanie średnie [l/100km]
1.9 TDI 105 250 11,8 192 5,1
1.6 TDI 105 250 10,9 190 4,9
2.0 TDI 140 320 9,6 208 5,5
2.0 TDI 170 350 8,5 225 5,7

Skoda Octavia II: Zawieszenie

Zobacz też: Używany Fiat Bravo II: trwalszy niż stereotypy

Zawieszenie Octavii bardzo dobrze łączy stabilność prowadzenia z komfortem. Układ McPehrsona z przodu i wielowahaczowy z tyłu pozwala na bezpieczną i szybką jazdę. Trwałość należy zaliczyć na plus, jeśli będziemy musieli coś wymienić będzie drożej niż w poprzedniej „Czeszce” (tam zastosowano belkę skrętną z tyłu).

Zobacz też: Używana Mazda 323F BJ (1998-2003): solidnie ale bez polotu

Skoda Octavia II: Skrzynia biegów

Manualne skrzynie to 5-cio i 6-cio biegowe przekładnie w zależności od wersji. Na uwagę zasługuje skrzynia automatyczna, dwusprzęgłowa DSG. Wymagała ona sporej dopłaty, jednak na rynku wtórnym bez trudu możemy odnaleźć wiele ofert sprzedaży egzemplarzy z taką przekładnią. Za jej pośrednictwem biegi przełączane są niezwykle szybko i pewnie. Przyspieszenia osiągane przez Skodę z DSG są lepsze, spalanie niższe niż w przypadku manualnej skrzyni biegów. Niestety i  w tym przypadku musimy być ostrożni. Bardzo obniża ona żywotność sprzęgła (60-70 tys. i możliwa wymiana). Do tego początkowo zdarzały się szarpania w trakcie jazdy. Usterkę eliminowano poprzez zmianę oleju i oprogramowania.

Zobacz też: Używany Nissan Almera N16 (2000-2006): trzeba zaryzykować

Skoda Octavia II: Podsumowanie

Skoda Octavia II utrzymała wysoki poziom prezentowany przez poprzedniczkę. Obszerne wnętrze, ogromny bagażnik wykraczające poza klasę kompakt wysuwa Skodę na pozycję lidera wśród aut rodzinnych za rozsądne pieniądze. Aby w pełni cieszyć się pojazdem musimy uważnie wybrać napęd. Większość z silników ma mniejsze bądź większe kłopoty, wszystkie bez wyjątku są jednak kosztowne. Jeśli cenimy sobie spokój podczas eksploatacji wybierzmy benzyniaka 1.6. W trasie z pełnym ekwipunkiem i rodziną na pokładzie będzie nam brakować kilku koni więcej, lecz na miejsce dojedziemy na pewno. 

Skoda Octavia - tył
Skoda
Skoda Octavia - wnętrze
Fot. Michał Karczewski
Skoda Octavia Scout - z napędem 4x4
newspress.co.uk
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

    Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

    Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

    Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

    Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

    Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

    Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

    Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

    Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

    Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

    SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

    SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?

    Mercedes GLB 2023. Lifting mocno delikatny. Zmian zbyt wiele nie ma

    Mercedes GLB 2023, czyli SUV niemieckiej marki przeszedł właśnie lifting. Co zmieniło się w modelu? Zmian prawie nie widać. To dobrze czy źle?

    Samochód do strefy czystego transportu. O czym pamiętać kupując auto używane?

    Samochód do strefy czystego transportu to pojęcie, którym Polacy interesują się coraz mocniej. O czym powinien pamiętać podczas zakupu mieszkaniec SCT?

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa...

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa? To zdanie idealnie opisuje zeszłoroczną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

    Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

    Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

    Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

    Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

    Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

    Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

    Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

    Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

    BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

    BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

    Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

    Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

    Pechowy kolor samochodu, czyli kolory o największej szkodowości

    Pechowy kolor samochodu? Dziś mamy listę kolorów aut z największym ryzykiem szkody. Zestawienie jest naprawdę ciekawe.

    Continental PremiumContact 7. Nowość letnia z Niemiec

    Continental PremiumContact 7 dopracowuje kwestią trakcji na mokrej nawierzchni. Ale nie tylko! Nowy model ogumienia można zamawiać już dziś.

    Goodyear Urbanmax Commuter, czyli opona dla autobusów

    Goodyear Urbanmax Commuter to opona przeznaczona do autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

    Zakup samochodu przez internet? Trochę tak. Od sieci zaczynają się poszukiwania

    Zakup samochodu przez internet? 80 proc. nabywców nowych aut i prawie 100 proc nabywców używanych poszukiwania zaczyna w internecie.

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

    Postęp na rynku opon. Przed jakimi wyzwaniami stoją producenci?

    Postęp na rynku opon. Bo na przestrzeni ostatnich dwóch trzech dekad zmieniły się nie tylko oczekiwania kierowców, ale i samochody.