Kategorie

Używany Mercedes-Benz A-klasa W168: mało komfortowy i trudny w naprawie

Kamil Fraszkiewicz
Za sprawą "sandwiczowej" budowy nawet drobne naprawy w A-klasie potrafią być kosztowne.
Za sprawą "sandwiczowej" budowy nawet drobne naprawy w A-klasie potrafią być kosztowne.
Mercedes
Mercedes A-klasa to prestiżowy przedstawiciel segmentu małych aut. Jako najtańszy z Mercedesów miał oferować komfort, niedostępny ówcześnie w swojej klasie. Czy było tak rzeczywiście?Co jest jego piętą Achillesową?

Rzadko się zdarza by auto, które wraz ze swoim rynkowym debiutem zaliczyło potężną wpadkę, stało się później obiektem dużego zainteresowania ze strony klientów. Tak się właśnie stało w przypadku Mercedesa klasy A. Gdy w 1997 roku szwedzcy dziennikarze bezlitośnie obnażyli niedoskonałości w prowadzeniu najmniejszego z Mercedesów, nikt nie wróżył mu świetlanej przyszłości. Feralny „test łosia” ujawnił opinii publicznej jego wyjątkową niestabilność i wrodzoną skłonność do dachowania. Mercedes szybko zareagował na zaistniały problem i wstrzymał produkcję nowego modelu. Usztywnił zawieszenie oraz wprowadził do seryjnego wyposażenia A-klasy układ stabilizacji toru jazdy, zwany popularnie ESP. Od tej chwili sprzedaż nowego samochodu z gwiazdą na masce ruszyła w najlepsze i w 2004 roku zatrzymała się, osiągając łącznie wynik sprzedaży na poziomie ok.1,1mln sztuk.

Zobacz też: Mercedes-Benz klasy C W204: luksus kosztuje

Nadwozie

Mercedes A-klasa sprawia wrażenie obszernego pojazdu, jednak w rzeczywistości zalicza się do segmentu małych aut. Wyróżnia się z niego za sprawą wysokiego nadwozia, jednobryłowej sylwetki i bagażnika o niespotykanej w tej klasie pojemności 390 litrów. Wielu zalicza go przez to do segmentu aut kompaktowych, ale wystarczy zasiąść w jego wnętrzu, bądź rzucić okiem na jego mały rozstaw osi(tylko 242cm), by zdać sobie sprawę, że jest to błędna konotacja. W 2001 roku pojawiła się wersja Lang, która ze względu na powiększony o 17cm rozstaw osi, zyskała zdecydowanie na ilości miejsca na nogi w drugim rzędzie siedzeń. Trzeba zaznaczyć, że zabezpieczenie przed korozją jest dobre choć potrafi ona zaatakować dolne ranty drzwi czy podwozie.

Wnętrze

Pod względem jakości zastosowanych materiałów we wnętrzu oraz ich spasowania, Mercedes wyznaczył za sprawą A-klasy nowy standard- należy wyjaśnić, że bardzo niski standard. Plastiki użyte do wykończenia deski rozdzielczej, zwłaszcza w modelach sprzed modernizacji, potrafią skrzypieć a ich kolorystyka i jakość zupełnie nie przypominają tej, do jakiej przez lata przyzwyczaił nas niemiecki producent. Jedynie w wersji Avantgarde pasażerowie mogą poczuć się choć przez chwilę jak w aucie klasy wyższej. Należy jednak podkreślić, że A-klasa pozytywnie zaskakuje pod względem wysokiej funkcjonalności wnętrza. Tylną kanapę można przesuwać a nawet całkowicie wymontować(podobnie jak fotel pasażera). Wysoka pozycja za kierownicą ułatwia manewrowanie pojazdem a ergonomicznie zaprojektowana deska rozdzielcza ułatwia obsługę pokładowych urządzeń.

Wyposażenie

Oprócz prestiżu samej marki, A-klasa przyciągała także za sprawą wyposażenia o jakie można było rozbudować konkretny egzemplarz auta. Mimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych(3,6m długości) samochód ten mógł zaskoczyć niespotykanymi jak na tę klasę rozwiązaniami. Standardowo każde auto posiadało ABS, ESP i kontrole trakcji, elektrycznie regulowane lusterka i szyby z przodu, cztery poduszki powietrzne i radio. Bez problemu można znaleźć wersje z klimatyzacją dwustrefowa, kurtynami powietrznymi z przodu, skórzaną tapicerką, tempomatem, nawigacją GPS czy wykończeniem wnętrza za pomocą imitacji drewna lub karbonu.

Zobacz też: Używany Peugeot 206: tani, ale mało solidny

Przy zakupie A-klasy koniecznie sprawdźmy działanie klimatyzacji. Często zdarza się, że posłuszeństwa odmawia jej sprężarka.

Silniki

Do napędu Mercedesa A-klasy producent przewidział sześć silników. Wśród benzynowych jednostek (wszystkie są ośmiozaworowe) najpopularniejsze są wersje 1.4/82KM oraz 1.6/102KM. Zdecydowanie lepiej wybrać tą drugą, bowiem zapewnia ona niezłe osiągi(0-100km/h w 10,8sekundy i prędkość maksymalna 180km/h) przy zbliżonym, do mniejszego silnika, zapotrzebowaniu na paliwo(7,2l na 100km). Obie konstrukcje ze są jednak bardzo wytrzymałe i raczej nie przysparzają problemów eksploatacyjnych. Dla osób, ceniących sobie dynamikę jazdy ponad jej ekonomiczność, polecić należy silnik 1.9/125KM(0-100km/h w 8,8sekundy, V-Max 198km/h) lub wprowadzoną w 2002 roku odmianę Evolution, którą napędza jednostka benzynowa o pojemności 2,1l i mocy 140KM(0-100km/h w 8,2 sekundy, V-Max 203km/h). Wersja ta wyróżnia się także najtwardszym zawieszeniem zastosowanym w A-klasie, oraz większymi i szerszymi oponami w rozmiarze 205/40/R17.

Zobacz też: Używany Ford Escort: ekonomia w niemieckim wydaniu

Reklama

Dla amatorów silników wysokoprężnych Mercedes przygotował silnik 1.7 CDI w kilku wariantach mocy: 60KM i 90KM(stosowane przed modernizacją) oraz 75KM  i 95KM(po modernizacji).Wszystkie wykorzystują wtrysk typu common rail, jednak bardziej polecane są te po modernizacji. Nie mniej jednak należy pamiętać, że nowoczesne diesle po tylu latach eksploatacji, mogą wymagać już sporych nakładów finansowych ze względu choćby na wrażliwie układy wtrysku czy zużywające się turbosprężarki. Poza tym spalanie mocniejszych diesli nie jest wcale takie niskie i oscyluje w granicy 9l/100km w cyklu miejskim.

Zdarza się, że w trakcie jazdy auto nagle odmawia współpracy a silnik przestaje pracować. Niejednokrotnie winę za to ponosi wieloklinowy pasek napędzający osprzęt, który w wyniku zużycia najczęściej obluzowuje się i po prostu spada z rolek.

Układ przeniesienia napędu

Newralgicznym elementem A-klasy jest jej ręczna skrzynia biegów. Słabym jej punktem są łożyska, których szybkie zużycie jest typowym zjawiskiem w tym modelu.

Jeśli w trakcie jazdy na biegu słychać huczenie z okolic skrzyni biegów, miejmy na uwadze, że łożyska w skrzyni są już wyrobione. Naprawa skrzyni, ze względu m.in. na dostęp do niej może pochłonąć nawet 5 tys. zł.

Innym problem A-klasy są także słabej jakości półosie, które, zwłaszcza w mocniejszych wersjach benzynowych oraz dieslach, ulegają przedwczesnemu zużyciu.

Zobacz też: Używany Ford Focus II - wciąż atrakcyjny mimo upływu lat

Zawieszenie i układ kierowniczy

Reklama

Problem jaki napotkał Mercedes już na początku produkcji A-klasy, czyli jej niestabilność w trakcie gwałtownych zmian kierunku poruszania się, wymusił zastosowanie w aucie twardszego zawieszenia. Wpłynęło to na wyraźne pogorszeniu komfortu jazdy. Poza tym polskie drogie, przy takiej charakterystyce tłumienia, bezlitośnie obchodzą się z przednim zawieszeniem przez co szybkiej degradacji ulegają przede wszystkim łączniki i gumy stabilizatora. Tylne zawieszenie wytrzymuje przeciętnie 100tys. km. Po tym okresie najczęściej należy już wymienić tuleje w tylnej belce.

Wielu kłopotów w A-klasie przysparza także jego układ kierowniczy. Bardzo często występują problemy ze wspomaganiem kierownicy, a ich przyczyna jest trudna do zdiagnozowania. Najczęściej winą obarcza się pompę wspomagania choć niejednokrotnie okazuję się, że szwankuje tylko jej sterownik(np. w wyniku zaśniedziałych połączeń).

Zobacz też: Używany Ford Ka: jankeski indywidualista

Elektryka/Elektronika

Popularnym problemem w Mercedesie klasy A są także awarie czujnika ABS. Poza tym nawet drobne naprawy takie jak np. wymiana żarówki w przednim reflektorze są stosunkowo trudne, bowiem zazwyczaj wymagają demontażu większych elementów nadwozia. Właściwie gros nakładów poniesionych na ewentualne naprawy A-klasy, związanych jest z trudnym dostępem do wielu jej podzespołów.

Największym mankamentem A-klasy jest trudny dostęp do poszczególnych jej części a co za tym idzie, wysoki koszt robocizny. Wyjęcie np. rozrusznika niesie za sobą konieczność wyciągnięcia silnika lub w najlepszym wypadku opuszczenia go wraz ze skrzynią biegów.

LPG

Najmniejsze auto z koncernu Mercedesa może współpracować tylko z instalacją sekwencyjnego gazu. Sam jej montaż jest wyraźnie utrudniony, bowiem wymusza zdjęcie kolektora ssącego, który zlokalizowany jest za silnikiem. Poza tym nawet wymiana świec w A-klasie jest kłopotliwa za sprawą trudnego dostępu do nich. Wybierając zakład zajmujący się instalacjami LPG poszukajmy takiego, który ma doświadczenie z ttym autem i odpowiedni sprzęt. A-klasa ma sterownik o niezwykle agresywnej autoadaptacji przez co źle ustawiona „sekwencja” może spowodować, że sterownik wtrysku benzyny uniemożliwi jazdę na tym paliwie.

Zobacz też: Używane kompakty: Audi A3 czy BMW 1?

Ceny wybranych części zamiennych do Mercedesa A160 (W168):

- amortyzator przedni: 310zł

- pompa wspomagania ukł. kier.: 2300zł

- przednia tarcza hamulcowa: 190zł

- klocki hamulcowe przednie: 180zł

- alternator: 600zł

- rozrusznik: 330zł

- sprzęgło kompletne: 1600zł

- przegub przedni: 400zł

Podsumowanie

Mercedes klasy A to auto dla osób zamożnych. Jeśli oczekujemy od auta komfortu, niezawodności i wygody to raczej powinniśmy omijać oferty sprzedaży W168. Po pierwsze auto ma bardzo twardo zestopniowane zawieszenie, przez co wyraźnie traci na tym komfort podróżujących nim osób. Po drugie, samochód ten boryka się z licznymi problemami, które nawet jeśli z pozoru wydają się niegroźne, to z czasem się okazuje, że ich usunięcie wymaga włożenia wiele pracy. Kompaktowa budowa A-klasy miała zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak w rezultacie tego prawie każda naprawa wiąże się z demontażem wielu dodatkowych części. To powoduje, że rosną koszty obsługi auta. Rozczarowuje takśe jakość plastików zastosowanych we wnętrzu pojazdu, która nie pasuje do marki Mercedes-Benz. Na plus zaliczyć trzeba funkcjonalne wnętrze, duży bagażnik  i sporą ilość miejsca dla pasażerów tylnej kanapy w wersji Lang. Także silniki w A-klasie pozytynie zaskakują, zwłaszcza najmocniejsze odmiany 1.9 i 2.1. Auto może więc być adresowane do młodych ludzi, którym nie straszne jest twarde zawieszenie a docenią dynamiczne silniki i bogate wyposażenie. Oby tylko było ich stać na ewentualne naprawy…

Zobacz też: Używana Honda Jazz: mądry wybór


Konkurenci Mercedesa A-klasy

- Audi A2 (silniki benz. 1.4 16V/75KM, 1.6 16V FSI/110KM, diesle: 1.2 6V TDI/61KM, 1.4 6V TDI/75KM i 90KM)

- Toyota Yaris Verso( silniki benz.  1.3 VVT-i/89KM, 1.5 VVT-i/105KM, diesel: 1.4 D4-D/75KM)

-Honda Jazz (silniki benz. 1.2 8V/78KM, 1.4 8V/83KM)


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
W wersji Avantgarde wnętrze prezentuje poziom, jakiego oczekuje się od aut z gwiazdą na masce.
Mercedes
Mercedes A210 w wersji Evolution.
Mercedes
Wersja Evolution wyróżnia się z tyłum.in. za sprawą podwójnej końcówki rury wydechowej.
Mercedes
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.