REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki
Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia

REKLAMA

REKLAMA

Choć w Stanach Zjednoczonych każdego roku sprzedawało się 100 tysięcy egzemplarzy Souli, w Europie model nie odniósł tak dużego sukcesu. Tylko czy to oznacza, że używanych Kii należy unikać?

Droga do rynkowej kariery w przypadku Kii Soul zaczęła się jeszcze w roku 2006. To wtedy Koreańczycy zaprezentowali podczas targów motoryzacyjnych w Detroit koncept zwiastujący nowy model. Prezentacja wersji produkcyjnej odbywała się w roku 2008 w Genewie. W roku 2011 model przeszedł delikatny lifting, podczas gdy dwa lata później doszło do zmiany generacyjnej. Kię Soul I (generacji AM) zastąpił nowy model. Wyznaczniki tego auta? Podstawowym jest bez wątpienia oryginalna stylizacja. Geometryczne linie to jedno. Drugim czynnikiem jest dość skomplikowana filozofia.

REKLAMA

Kia Soul AM - historia inspirowana… dzikiem!

Twórca Kii Soul - Mike Torpey - chyba nie do końca wiedział jaki model chce stworzyć. W ten sposób powstał trochę crossover, trochę hatchback, a trochę minivan. Skąd takie połączenie? Tego do końca nie wiadomo. Wiadomo natomiast że Koreańczycy dopisali do tego modelu dość ciekawie brzmiącą historyjkę. Według wewnętrznej legendy Torpey zaraz po przejściu do Kii został wysłany do centrali do Korei. Tam m.in. dowiedział się, że niezwykle ważny dla kultury tego kraju jest… dzik. I co ma on wspólnego z Soulem? Ponoć Kia ma gwarantować siłę i zdolności dzika, w wersji użytecznej dla mieszkańców dużych miast.

Zobacz również: Test KIA Soul CRDi: Dusza naszych czasów

Nietuzinkowo wyglądające nadwozie ukrywa dość przestronną kabinę pasażerską. Powinny się w niej zmieścić nawet cztery dorosłe osoby oraz 222 litry bagażu. Czemu nietrudno znaleźć opracowania, w których pojemność kufra jest podawana jako 340 litrów? O to nawet w pewnym sensie prawda. 340 litrów to wynik, który jest osiągany przez Soula I razem ze schowkiem, który ukrywa się pod podłogą bagażnika. Po rozłożeniu tylnych foteli przestrzeń załadunkowa oferowana przez Kię rośnie do 1140 litrów.

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki

Materiały prasowe Kia

Kia Soul I - słabe plastiki, jeszcze słabszy wygłuszenie

REKLAMA

A to jednak nie koniec, bo wnętrze choć niezwykle posępne stylistycznie i ciemne, okazuje się całkiem funkcjonalne. Przykład? Inżynierowie pomyśleli o dużej ilości schowków na drobiazgi. Niestety kabinie pasażerskiej Kii Soul AM nie brakuje też poważnych wad. Materiały wykończeniowe są zdecydowanie niskiej jakości. Plastiki nie dość że twarde i nieprzyjemne w dotyku, to jeszcze już po kilku latach eksploatacji zaczynają mocno trzeszczeć. Słabo wypada też wygłuszenie przestrzeni pasażerskiej. Podczas jazdy np. po autostradzie w kabinie robi się na tyle głośno, że kierowca w czasie rozmowy z pasażerami musi mocno podnieść głos.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie konstruowania europejskiej oferty Kii Soul I Koreańczycy poszli świetnie znanym im tropem. Co to oznacza? Ograniczoną ofertę silnikową. W efekcie klient kupujący fabrycznie nowy model tak naprawdę miał wybór ograniczony do dwóch opcji - benzyna czy diesel. Do liftingu przeprowadzone w roku 2011 cennik otwierała wersja 1.6 CVVT. Wolnossący benzyniak z wielopunktowym wtryskiem ma 124 konie mechaniczne mocy i nie jest wybitnie dynamiczny. W zamian ma inne zalety. Identycznie jak pozostałe jednostki z gamy Soula posiada trwały łańcuch rozrządu. Do tego można go tanio serwisować oraz połączyć np. z instalacją LPG.

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki

Materiały prasowe Kia

Kia Soul I - jak nie benzyna GDI to może… diesel CRDi?

W roku 2011 miejsce motoru 1.6 CVVT zajął 1.6 GDI. Moc nowego benzyniaka sięgnęła 140 koni mechanicznych. 16 dodatkowych koni w zasadniczy sposób nie poprawiło jednak dynamiki jazdy. Nadal samochód potrzebował na osiągnięcie prędkości 100 km/h ponad 10 sekund! W zamian nowocześniejsza jednostka skomplikowała kilka innych spraw. Po pierwsze GDI oznacza bezpośredni wtrysk, a bezpośredni wtrysk wiąże się praktycznie z brakiem możliwości montażu LPG. Po drugie motor 1.6 GDI jest nieco droższy w serwisowaniu i wymaga od kierowcy większej uwagi dotyczącej np. jakości tankowanego paliwa.

Zobacz również: Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Alternatywę dla benzyniaków stanowił diesel. Kia Soul I 1.6 CRDi ma 128 koni mechanicznych i osiąga pierwszą setkę po 11,3 sekundy. Tak, ropniak też nie czyni z auta demona prędkości. Z drugiej strony okazuje się naprawdę oszczędny. Spalanie w cyklu mieszanym przy spokojnej jeździe można utrzymać na poziomie 5,2 litra. A to naprawdę świetny wynik! Co więcej, diesel jest też trwały. W zadbanych egzemplarzach do przebiegu na poziomie 200 tysięcy kilometrów jedną procedurą serwisową na ogół okazują się wizyty na wymiany oleju.

Kia Soul I - dane techniczne producenta:

Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
1.6 CVVT 124 KM 156 Nm 11,0 s. 177 km/h 7,9/6,5/5,7
1.6 GDI 140 KM 166 Nm 10,4 s. 185 km/h 7,7/6,4/5,6
1.6 CRDi 128 KM 260 Nm 11,3 s. 182 km/h 6,3/5,2/4,6

Podczas projektowania podwozia Soula AM inżynierowie Kii nie postawili na nadmierne wyrafinowanie. Przednia oś składa się z kolumn McPhersona. Tylną z kolei resoruje belka skrętna. Zawieszenie jest zestrojone raczej sztywno. Tak, to dość mocno ogranicza komfort podróżowania. W zamian daje wyższą stabilność stosunkowo wysokiemu nadwoziu i dość ciężkiemu autu. Resorowanie Kii Soul I pracuje niezwykle głośno. W kabinie pasażerskiej słychać praktycznie każdą większą nierówność napotkaną przez kierowcę na drodze.

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki

Materiały prasowe Kia

Kia Soul I - awarie są częste?

REKLAMA

Kia Soul I nie jest samochodem mocno problematycznym z serwisowego punktu widzenia. Regularnie serwisowane egzemplarze nawet jeżeli borykają się z niesprawnościami, te na ogół dotyczą drobiazgów. Przykład? Koreańczyk lubi palić żarówki przednich świateł. Poza tym miewa problemy z centralnym zamkiem oraz w modelu znane są przypadki korozji delikatnie atakującej tylną klapę. Jeżeli chodzi o powłokę blacharską, właściciele Kii znają jeszcze jeden problem. Ten dotyczy łuszczenia się bezbarwnej warstwy lakieru. Sytuacja identycznie jak w Cee`dzie I dotyczy jednak wyłącznie wyboru czerwonego koloru nadwozia.

Za używaną Kię Soul I z początku produkcji trzeba zapłacić dziś 14 - 15 tysięcy złotych. Do ceny na poziomie 17 tysięcy złotych kupujący będzie mógł zdecydować się wyłącznie na diesla. Najdroższe Soule AM z polskiego rynku wtórnego są wyceniane nawet na 36 tysięcy złotych. Nietuzinkowy Koreańczyk nie jest popularnym widokiem na polskich drogach. To przekłada się na małą liczbę ofert sprzedaży tego modelu. Czy trudno kupić zadbanego Soula? Nie do końca. Nadal zdarzają się egzemplarze pochodzące od pierwszego właściciela z pewną historią serwisową.

Zobacz również: Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki

Kia Soul I - podsumowanie:

Kia Soul I być może nie jest przesadnie ładna i być może odstaje od europejskich rywali pod względem jakości. Na rynku wtórnym auto ma jednak szereg dość mocnych zalet. Przykład? Ma całkiem przestronną i funkcjonalną kabinę pasażerską. Sporadycznie się psuje, a ewentualne koszty napraw są symboliczne. Nietrudno znaleźć na rynku wtórnym zadbany egzemplarz od pierwszego właściciela. A do tego samochód bez wątpienia jest oryginalny na ulicach polskich miast.

Kia Soul I - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 13 zł
  • filtr powietrza - od 14 zł
  • filtr paliwa - od 19 zł
  • filtr kabinowy - od 25 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 752 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 126 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 117 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 73 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 31 zł
  • łącznik stabilizatora - od 26 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 40 zł
  • amortyzator - od 156 zł
  • sprzęgło komplet - od 339 zł
  • zawór EGR - od 552 zł

Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Używane: Kia Soul I (2008 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA

    Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

    Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

    Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

    Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

    REKLAMA