REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki

Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Dziesiąta generacja sprawiła, że sedan z Japonii zmienił się dość mocno. Auto wygląda nowocześniej, ma większą kabinę pasażerską i lepsze wyposażenie. Jak używana Toyota Corolla E15 spisuje się podczas eksploatacji?

REKLAMA

Gdy Japończycy w roku 2006 zaprezentowali nową gamę modelową w segmencie C, kierowcy w Europie złapali się za głowę. Czemu? Toyota postanowiła wykasować z gamy Corolli nadwozie typu hatchback. Modele 5-drzwiowe otrzymały nazwę Auris. Skąd ten zabieg? W ten sposób Japończycy chcieli przyciągnąć do Aurisa młodszych klientów. To mogło jednak oznaczać zabicie sprzedaży 4-drzwiowej Corolli. Czarne przewidywania nie sprawdziły się. A japońska legenda powtórzyła sukces poprzedników. W pierwszym roku w Europie model sprzedał się w ilości 85 tysięcy sztuk. W tym samym czasie w USA salony opuściło prawie 390 tysięcy egzemplarzy…

REKLAMA

Na poziomie stylistycznym Toyota Corolla E15 nie jest mocno zaawansowana, a do tego jej nadwozie wyraźnie postarzało się od momentu premiery. Punktem charakterystycznym karoserii jest harmonia i prostota linii. Przednią część zdominowały duże lampy i srebrny grill, bok jest pozbawiony fajerwerków stylistycznych, podczas gdy wyznacznikiem dla tyłu stały się obłości. Nadwozie Toyoty urosło w stosunku do poprzednika. W efekcie samochód prowadzi do optycznego złudzenia - wygląda bardziej jak sedan segmentu D, a nie C.

Używane: Toyota Corolla X E15 - kabina jest przestronna

Dużej karoserii towarzyszy przestronna kabina pasażerska. We wnętrzu bez problemu zasiądą cztery dorosłe osoby. Co więcej, do ich dyspozycji pozostawać będzie 450-litrowy bagażnik. Fotele są obszerne i wygodne, a ilość przycisków na konsoli centralnej zdecydowanie zbyt duża. Deska rozdzielcza wygląda całkiem nowocześnie. Jej największym problemem są niskiej jakości materiały. Plastiki okazują się twarde, trzeszczą oraz są podatne na zarysowania. Niskobudżetowy jest też materiał obijający kierownicę - może się wytrzeć już po pokonaniu 60 - 70 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Używana Toyota Auris (2007 – 2012) – usterki

REKLAMA

Paleta silnikowa używane Toyoty Corolli X składa się z 6 motorów. Cztery z nich są zasilane benzyną, a dwa olejem napędowym. Najmniejsza z oferowanych jednostek ma 1.33 litra pojemności. Benzyniak otrzymał podwójne, zmienne fazy rozrządu i 101 koni mechanicznych. Wada? Niestety wyraźnie brakuje mu dynamiki. To samo można powiedzieć o 97-konnym silniku 1.4 VVT-i. Nieco lepiej w kwestii dynamiki radzą sobie topowe benzyniaki - 1.6 Dual VVT-i (124 KM) i 1.6 Valvematic (132 KM). Obydwa rozpędzają sedana do pierwszej setki w około 10 sekund. Czym się różnią? Pierwszy ma podwójne, zmienne fazy rozrządu. Drugi otrzymał dodatkowo regulowany wznios zaworowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silniki benzynowe montowane pod maską używanej Toyoty Corolli E15 posiadają rozrząd napędzany bezobsługowym łańcuchem i bardzo dobrze spisują się w praktyce. Awarie? To pojęcie jest im niemalże obce. Jeżeli już japoński motor zaczyna szwankować, problem na ogół dotyczy sondy lambda, czujnika położenia wału korbowego, ewentualnie alternatora. Poza tym kierowca powinien kontrolować w nich poziom oleju. Benzyniaki mogą zużywać nawet litr smarowidła na tysiąc kilometrów, a ewentualne ubytki są w stanie odbić się na sposobie pracy układu zmiennych faz rozrządu.

Używane: Toyota Corolla X E15 - jak diesel, to tylko 1.4 D-4D!

Kierowca poszukujący używanej Toyoty Corolli X z dieslem, powinien skupić się na większym ropniaku. Motor 1.4 D-4D oferuje przyzwoite 90 koni mechanicznych. Rozpędza sedana do pierwszej setki w niespełna 12 sekund, a do tego jeździ na kropelce i spala w mieście około 5 litrów oleju napędowego. Poza tym nie posiada np. koła dwumasowego, a w pierwszych latach produkcji nie był też wyposażany w filtr cząstek stałych. W skrócie diesel 1.4 D-4D jest trwałą konstrukcją, która przy odpowiedniej dbałości o jakość paliwa, może bezawaryjnie pokonać nawet 300 - 350 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Topowy diesel spod maski używanej Toyoty Corolli E15 ma pojemność 2-litrów. 126 koni mechanicznych i 309 Nm momentu obrotowego gwarantują przyspieszenie do 100 km/h w 10,1 sekundy. W tym samym czasie średnie spalanie utrzymuje się w granicy 5 litrów oleju napędowego. Cena dynamiki niestety jest dość wysoka. Po pierwsze diesel 2.0 D-4D ma już pełen nowoczesny osprzęt, który przy przebiegu na poziomie 200 - 250 tysięcy kilometrów z pewnością będzie wymagał wymiany. Po drugie wersje z początku produkcji miewają kosztowne problemy z uszczelkami pod głowicą. Naprawa wykonana poza ASO w przypadku ujawnienia nieszczelności kosztuje zazwyczaj 2 - 3 tysiące złotych.

Projektując zawieszenie Toyoty Corolli E15 inżynierowie z Japonii postawili na klasykę. Przednie koła resorują kolumny McPhersona, tylne belka skrętna. Układ jest niezwykle trwały. Spokojnie bez remontów wytrzymuje 150 - 160 tysięcy kilometrów. Jeżeli chodzi o nastawy, sedan stawia przede wszystkim na komfort. Dość cicho resoruje nierówności, ale kierowca może zapomnieć o szybszym pokonywaniu zakrętów. Auto zachowuje się stabilnie. Z drugiej strony karoseria mocno wychyla się na boki, a układ kierowniczy nie gwarantuje właściwego poziomu precyzji.

Używane: Toyota Corolla X E15 - awarie? Jakie awarie?

Używana Toyota Corolla X z początku produkcji ma już kilkanaście lat. To jednak jeszcze nie oznacza, że auto ma wysoki wskaźnik awaryjności. Charakterystyczne usterki? Ich liczba jest mocno ograniczona. Właściciele skarżą się przede wszystkim na wycieki z układu chłodzącego, korodującą osłonę termiczną wydechu i padające czujniki ABS. Przy przebiegu na poziomie 200 tysięcy kilometrów problemem mogą się stać też łożyska w manualnej skrzyni biegów. Corolla sedan jest niezwykle trwałym autem jak na dzisiejsze standardy. A do tego podczas jej serwisowania kierowca ma do wyboru tanie części zamienne.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: Toyota 2.0 D-4D oraz 2.2 D-4D

Na rynku wtórnym nie brakuje używanych egzemplarzy Toyoty Corolli. Spora ilość pochodzi nawet z polskiej sieci dealerskiej. Za używanego sedana z Japonii trzeba dziś zapłacić co najmniej 14 tysięcy złotych. Za tą kwotę sprzedawane są głównie diesle z początku produkcji z przebiegiem sięgającym 300 tysięcy kilometrów. Najtańszy benzyniak stanowi wydatek na poziomie 17 - 18 tysięcy złotych, podczas gdy egzemplarz z końca produkcji potrafi kosztować nawet 40 tysięcy złotych. Używana Toyota Corolla X ma często przyzwoity standard. Każdy egzemplarz posiada radio czy klimatyzację, a zdarzają się wersje wyposażone nawet w nawigację satelitarną czy system bezkluczykowego dostępu do kabiny pasażerskiej.

Używana Toyota Corolla E15 nie będzie autem, które zacznie oddziaływać na emocje. Nie zagruntuje wybitnych osiągów czy sportowego prowadzenia. Świetnie sprawdza się jednak w innej roli - to naprawdę wierny towarzysz podróży. Psuje się niezwykle rzadko, spala rozsądne ilości paliwa i ma przestronną kabinę pasażerską. Wada? Corolla X jest stosunkowo droga. Wyższa cena zakupu oznacza jednak w tym samym czasie wyższą cenę odsprzedaży.

Używane: Toyota Corolla X E15 - dane techniczne producenta:

Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
1.33 Dual VVT-i 101 KM 127 Nm 13,1 s. 180 km/h 7,2/5,7/4,7
1.4 VVT-i 97 KM 130 Nm 13,0 s. 170 km/h 8,4/6,7/5,7
1.6 Dual VVT-i 124 KM 157 Nm 10,4 s. 195 km/h 9,0/6,9/5,8
1.6 Valvematic 132 KM 160 Nm 10,0 s. 200 km/h 8,0/6,0/4,9
1.4 D-4D 90 KM 205 Nm 11,9 s. 175 km/h 4,9/4,1/3,6
2.0 D-4D 126 KM 309 Nm 10,1 s. 200 km/h 6,5/5,2/4,3

Używane: Toyota Corolla X E15 - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 13 zł
  • filtr paliwa - od 25 zł
  • filtr kabinowy - od 11 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 436 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 463 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 87 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 60 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 43 zł
  • łącznik stabilizatora - od 27 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 37 zł
  • amortyzator - od 94 zł
  • sprzęgło komplet - od 473 zł
  • koło dwumasowe - od 1936 zł
  • zawór EGR - od 548 zł

Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA