REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane „francuzy” klasy średniej: Peugeot 407 i Citroen C5

Piotr Czerniakowski
Mimo, że Peugeot 407 został już zastąpiony przez model 508, jego stylistyka nie wydaje się przestarzała.
Mimo, że Peugeot 407 został już zastąpiony przez model 508, jego stylistyka nie wydaje się przestarzała.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Passat, Ford Mondeo czy Toyota Avensis – te auta klasy średniej są najbardziej cenione przez klientów w Polsce. Przestronne wnętrze, dobre silniki, wysokie pozycje w rankingach niezawodności. Oprócz myśli technicznej Niemców, Japończyków i Amerykanów są jeszcze…auta francuskie. Jak sprawują się kilkuletnie Citroeny C5 i Peugeoty 407?

Nadwozie

Peugeot 407

REKLAMA

Auto swoim wyglądem nie zachwyci nikogo, prócz fanów marki. Przód auta jest typowy dla Peugeota i ciężko się w nim doszukać czegoś specjalnego. Podobać mogą się duże, zachodzące na błotnik reflektory, zaś razić może nisko umiejscowiony, szeroki wlot powietrza. W oczy rzucają się także zachwiane proporcje nadwozia, zarówno w wersji sedan jak i kombi.

Zobacz też: Opinie kierowców o Peugeocie 407

Citroen C5

Stylistyka auta nie porywa, lecz nie można powiedzieć, że jest przeciętna. Na pierwszy rzut oka widać, jaki rodowód posiada auto.  W nadwoziu można bowiem dostrzec nutkę fantazji, kreatywności typowej dla aut francuskich – zgodnie z hasłem reklamowym Citroena. Citroen C5 dostępny był w dwóch wariantach nadwozia: liftback i kombi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnętrze

Peugeot 407

Wnętrze jest dosyć przytulne i przejrzyste. Deska rozdzielcza została wykonana z materiałów wysokiej jakości.  Mimo dużej ilości przycisków na konsoli środkowej, obsługa urządzeń pokładowych nie sprawia trudności. Kabina auta nie jest nadzwyczaj przestronna, lecz nie odbiega zbytnio od tego co oferują konkurenci w tej klasie. Bagażnik również nie jest zbyt „przepastny” – 407 litrów w przypadku sedana i 450 litrów w przypadku kombi. Jeśli jednak zależy nam na aucie rodzinnym, lepiej zdecydować się na wersję kombi, gdyż zazwyczaj są one lepiej wyposażone.

Zobacz też: Opinie kierowców o Citroenie C5

Citroen C5

Citroen C5 zyskuje mnóstwo plusów, gdy zajrzymy do środka kabiny. Obszerne wnętrze, dobre wyciszenie, często bogate wyposażenie oraz odporność na zużycie to niewątpliwe zalety tego modelu. Deska rozdzielcza jest zaprojektowana w ciekawy sposób – nawet po 11 latach od prezentacji modelu wygląda dość nowatorsko. Jakość tworzyw na przyzwoitym poziomie, lecz spasowanie materiałów pozostawia trochę do życzenia. Ergonomia na dość wysokim poziomie, choć niektórym przełącznikom i dźwigienkom brakuje precyzji. Wnętrze, jak już zostało wspomniane, oferuje bardzo dużo miejsca. Dotyczy to zarówno pierwszego, jak i drugiego rzędu siedzeń. Bagażnik mieści 456 litrów w przypadku liftbacka oraz 565 litrów w wersji kombi.

Napęd

Silniki benzynowe Peugeota 407

Odradzamy podstawową jednostkę 1.8 o mocy 116 KM. Auto z tym silnikiem przyspiesza do 100 km/h w około 13 sekund. Dynamika na takim poziomie nie zapewni nam komfortu podczas długiej podróży. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie 2-litrowy silnik benzynowy o mocy 136 koni. Zapewnia on przyzwoitą dynamikę (10,8 s do setki) przy umiarkowanym spalaniu, które wynosi średnio 8,5 litra. Dobrze znosi również instalacje LPG. Nie polecamy jednak silnika 2,2l o mocy 158 KM. Na szczycie palety „benzyniaków” stoi jednostka 2.9 V6 o mocy 211 KM. Przyspiesza do 100 km/h w 8,4 s. i pali średnio 10 litrów na 100 km.

Zobacz też: Używany Jeep Grand Cherokee: amerykański klasyk

Silniki wysokoprężne Peugeota 407

Tutaj do wyboru mamy 4 jednostki 4-cylindrowe oraz 2 jednostki 6-cylindrowe. Dobrym wyborem jest już podstawowy silnik 1.6 HDi o mocy 109 KM. Dynamika nie zachwyca (11,7 s. do „setki”), lecz 240 NM momentu obrotowego robi swoje. Rewelacyjne jest również spalanie, które wynosi średnio 5,35 l na 100 km. Rozsądnym wyborem pod względem osiągi/spalanie jest wersja 2.0 HDi o mocy 136 KM. Przyspiesza do 100 km/h w 11 sekund i spala niespełna 6 l na 100 km. Jeśli komuś zależy na bardzo dobrej dynamice, powinien zastanowić się nad silnikami 6-cylindrowymi. 204 KM i 440 NM momentu obrotowego w wersji 2.7 czynią z Peugeota 407 bardzo dynamiczne auto. Taka jazda wiąże się jednak z dużymi wydatkami – auto pali średnio aż 8,4 l. Serwisowanie takiego auta również jest o wiele droższe.

Skrzynia biegów: Napęd przedni. Skrzynie manualne o 5 lub 6 przełożeniach lub automatyczne skrzynie, 4 lub 6-biegowe.

Silniki benzynowe Citroena C5

W przypadku silników benzynowych najbardziej polecaną jednostką jest 2-litrowy silnik o mocy 140 KM. Rozpędza on auto do 100 km/h w 10 sekund przy średnim spalaniu na poziomie 8,5 litra. Nie jest to mało, lecz francuskie silniki benzynowe nigdy nie należały do oszczędnych. Dostępna była jedna jednostka 6-cylindrowa o pojemności 2 litrów i mocy 235 koni. 8,2 s do 100 km/h przy takiej mocy nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwłaszcza, że samochód z tym silnikiem pali średnio powyżej 10 litrów na 100 km. Zdecydowanie odradzamy zakup auta z silnikiem 2.0 HPI. Ma on bezpośredni wtrysk paliwa, co podnosi koszty serwisowania i wyklucza zamontowanie instalacji LPG. Silnik ten jest także dość usterkowy.

Zobacz też: Używany Volkswagen Passat B6: marzenie statystycznego Polaka

Silniki wysokoprężne Citroena C5

To zdecydowanie lepsza opcja w przypadku Citroena C5. Do wyboru mamy w sumie 5 jednostek HDi. Podstawowa jednostka, wprowadzona w 2004 roku, ma pojemność 1,6 litra i moc 109 KM. Dla kogoś, kto nie szuka w aucie dynamiki na wysokim poziomie, jest to dobra propozycja. Oszczędności będą duże, gdyż auto spala średnio jedynie 5,5l na 100 km. Nie polecamy 8-zaworowego 2.0 o mocy 90 KM, gdyż moc jest zbyt mała na auto o takich gabarytach. Kolejną wartą uwagi jednostką jest diesel 2.0l o mocy 136 KM. Pozwala on już na sprawne poruszanie się zarówno w mieście jak i w trasie. Pali jedynie pół litra ropy więcej od silnika 1.6. Największym motorem wśród diesli jest jednostka o pojemności 2.2 litra i mocy 133 KM (170 KM w wersji po liftingu). Dynamiczne auto, zwłaszcza w mocniejszej wersji, która osiąga aż 370 Nm momentu obrotowego dostępnego od 1500 obr./min. Spalanie oscyluję wokół 6,5 litra na 100 km.

Skrzynia biegów: Na koła przednie napęd przenosiła 5 lub 6-stopniowa skrzynia manualna, a także 4 lub 6-stopniowy automat.

Zawieszenie

Peugeot 407

Bardzo zaawansowana konstrukcja wielowahaczowa zarówno z przodu jak i z tyłu. Koszty serwisowania bardzo wysokie. Zawieszenie dobrze sprawdza się przy dynamicznej jeździe, lecz na nierównych drogach jest mało komfortowe.

Zobacz też: Używana Skoda Superb: frankenstein bez kompleksów

Citroen C5

Z przodu zastosowana układ McPhersona, z tyłu belkę skrętną. Układ hydrauliczny zastąpił klasyczne sprężyny i amortyzatory. Zapewnia on komfort podróży na bardzo wysokim poziomie, lecz wymaga fachowej obsługi.

Usterki

Peugeot 407

Silniki: szybkie zużycie filtra cząstek stałych, dwumasowego koła pasowego, dwumasowego koła zamachowego, awaria kaset zapłonu w silnikach benzynowych.

Zawieszenie: szybkie zużycie wielowahaczowego zawieszenia przedniej osi.

Elektronika: awarie modułu komfortu BSI.

Układ hamulcowy: nietrwałe tarcze hamulcowe.

Zobacz też: Używane BMW 5 E60: zakup to nie wszystko

Citroen C5

Silnik: kłopotliwa turbosprężarka oraz łańcuch napędzający wałki rozrządu w silniku 1.6 HDi. W przypadku silnika 2.2 HDi niedomaga koło dwumasowe oraz układ wtryskowy. W dieslach szybko zużywa się filtr cząstek stałych. W silnikach benzynowych szybko dochodzi do awarii kaset zapłonu.

Zawieszenie: zawodzi elektronika sterująca pracą zawieszenia. Uszkodzone amortyzatory utwardzają układ jezdny, także należy sprawdzać kondycję sfer amortyzatorów.

Elektryka: Awarie komputera BSI, który zarządza wyposażeniem całego auta.

Ceny części: Peugeot 407/Citroen C5

Wahacz przedni: 810 zł/420 zł

Zestaw rozrządu: 800 zł/640 zł

Klocki hamulcowe przednie: 170 zł/170 zł

Tarcze hamulcowe przednie: 340 zł/290 zł

Sprzęgło: 869 zł/590 zł

Reflektor przedni: 360 zł/335 zł

Zobacz też: Używany Peugeot 307: kompaktowa lwica

Podsumowanie - Peugeot 407 i Citroen C5

Peugeot 407

Zalety: atrakcyjna sylwetka, bogate wyposażenie, dobre silniki diesla, duży wybór aut na rynku wtórnym.

Wady: problemy z elektroniką, skomplikowane i drogie w naprawach zawieszenie, szybka utrata wartości.

Citroen C5

Zalety: wysoki komfort jazdy, udane silniki wysokoprężne, atrakcyjne ceny na rynku wtórnym.

Wady: drogie w serwisie i naprawach zawieszenie hydrauliczne, awaryjna elektronika, ograniczona sieć serwisowa, awaryjne jednostki HPI.

Zobacz też: Używany Mercedes ML: jeden z pierwszych

Oba samochody są przeznaczone dla ludzi, którzy chcą wyróżnić się z tłumu, lecz w nienachalny sposób. Z Peugeotem jest trochę mniej problemów, gdyż w jego gamie silnikowej nie występują tak awaryjne jednostki jak chociażby 2.0 HPI. W Citroenie doznamy natomiast komfortu, jakiego nie poczujemy w żadnym innym aucie. Zarówno jedno, jak i drugie auto trzeba dobrze sprawdzić przed zakupem, skupiając się głównie na zawieszeniu i elektronice.

Citroen C5 jest niezwykle komfortowym autem, jednak z czasem ta wygoda może nas dużo kosztować.
newspress.co.uk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

REKLAMA

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA