REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki

Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki
Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Świetnie się prowadzi, a do tego jest kompaktowe i luksusowe. Używane BMW serii 1 F20 jest samochodem idealnym czy może stanie się eksploatacyjną miną?

Druga generacja BMW serii 1 zadebiutowała na rynku w roku 2011 i otrzymała oznaczenie F20. Zaskoczenie stylistyczne? O tym raczej nie było mowy. Szczególnie że ogólny zarys nadwozia właściwie nie zmienił się w stosunku do poprzednika. To nadal typowy hatchback segmentu C, który od Bawarczyków otrzymał długą maskę i… wąskie drzwi tylne. Poza tym na listę charakterystycznych elementów designu warto wpisać takie akcenty jak nerki na grillu, duże światła z przodu i z tyłu, mocno przetłoczoną linię boczną i tylną część dachu, która dynamicznie opada w stronę klapy bagażnika.

REKLAMA

Używane: BMW serii 1 F20 - wnętrze jest ciasne

REKLAMA

BMW serii 1 F20 występuje w dwóch wersjach nadwozia, przy czym wariant 3-drzwiowy otrzymał oznaczenie F21. Brak dodatkowej pary drzwi nie zmienia jednego - na tylnej kanapie w każdym przypadku jest ciasno. Zmieszczą się na niej głównie dzieci. Ograniczona ilość przestrzeni na nogi wynika z działania prostego mechanizmu. Auto ma tylny napęd, miejsce w kompaktowym nadwoziu ogranicza zatem konieczność umieszczenia tylnego wału. Na szczęście nie ma on wpływ na wielkość bagażnika. Kufer w ustawieniu standardowym ma 360 litrów pojemności - to dobry wynik w segmencie C. Po złożeniu oparć tylnej kanapy, przestrzeń rośnie do 1200 litrów.

Deska rozdzielcza używanego BMW serii 1 F20 nie wnosi zbyt wiele do designu charakterystycznego dla bawarskich samochodów. Jest klasyczna, ale nowoczesna, wykonana ze smakiem, ale i pamiętająca o ergonomii. Bardzo dobrze prezentują się sportowe dodatki dostępne w niektórych wariantach wyposażenia. Przykład? Sportowy fotel jest idealnie dopasowany do ciała kierowcy, a przetłoczona kierownica dobrze leży w dłoniach. Jak przystało na segment premium, jakość wykończenia Jedynki utrzymuje się na wysokim poziomie. Niemcy nie ustrzegli się jednak problemów. Największa wpadka dotyczy trzeszczących uszczelek drzwi.

Zobacz również: Nowe BMW serii 1 - trzecia generacja ujrzała światło dzienne

Używane: BMW serii 1 F20 - szeroka paleta silnikowa

REKLAMA

BMW od lat słynęło z… szerokiej palety silnikowej. I to nie zmieniło się również w przypadku serii 1 F20. Oferta benzyniaków do liftingu przeprowadzonego w roku 2015 składała się z trzech jednostek. Pod maską modeli 114i (102 KM), 116i (136 KM) i 118i (170 KM) pracował 1.6-litrowa, doładowana jednostka czterocylindrowa o oznaczeniu N13. Benzyniak nie jest wynikiem samodzielnej pracy inżynierów BMW. Powstał razem z twórcami PSA i w ofercie francuskiej firmy występuje pod oznaczeniem… 1.6 THP. Co to oznacza? Zwiastuje dwa problemy. Pierwszym jest niska trwałość łańcucha rozrządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd rozciąga się, przez co może dojść do jego zerwania bez żadnego ostrzeżenia. A to oznacza, że wcześniej należy go zmienić. Mechanicy określają interwał przeciętnie na 180 tysięcy kilometrów. Koszty? Gdy wykorzystuje się oryginalne części, cena dochodzi do 4 tysięcy złotych. Przy wyborze zamienników wydatek spadnie do 2,6 - 2,7 tysiąca złotych. Drugim z problemów silnika N13 jest zbieranie się nagaru w głowicy. W tym przypadku konieczne jest chemiczne czyszczenie. To na ogół stanowi wydatek oscylujący w granicy 1000 złotych. Pomijając niesprawności, silnik sprawuje się dobrze w czasie eksploatacji. Oferuje dobrą dynamikę i rozsądne spalanie - średnio nieco ponad 6 litrów paliwa.

Łańcuch rozrządu szybko rozciąga się również w silnikach z serii N20 montowanych w modelach 125i (218 KM). 2-litrowy benzyniak borykał się też z niesprawnościami pompy oleju. Co z pozostałymi jednostkami? W topowym modelu M135i pracował 3-litrowy, rzędowy motor o mocy 320 koni mechanicznych o oznaczeniu N55. Benzyniak daje właściwą moc - gwarantuje przyspieszenie do setki w 5,1 sekundy, a do tego jest raczej bezawaryjny. Jeżeli już zdarzają się jakiekolwiek problemy, te na ogół dotyczą wycieków oleju spod pokrywy zaworów czy nieszczelności przewodów przy turbosprężarce.

Zobacz również: Oznaczenia silników BMW - kodowe oznaczenia silników benzynowych

Po liftingu paleta benzyniaków zmieniła się dość mocno. Pojawił się w niej 3-cylindrowy silnik doładowany o oznaczeniu B38 i pojemności 1.5 litra, 2-litrowy, doładowany benzyniak o oznaczeniu B48 oraz 3-litrowy motor 6-cylindrowy o oznaczeniu B58. O tej serii jednostek z serwisowego punktu widzenia na razie nie można powiedzieć zbyt wiele. Zaczęły być montowane dopiero w roku 2015. Tym samym czas eksploatacji jest zbyt krótki, aby można było mówić o ujawnieniu się charakterystycznych usterek.

Używane: BMW serii 1 F20 - szeroki wybór diesli

Używane BMW serii 1 F20 jest napędzane w sumie czterema dieslami. Ofertę w modelach przedliftingowych otwiera jednostka o pojemności 1.6 litra pochodząca z rodziny N47. 4-cylindry i 95 koni mechanicznych to wartości wystarczające do sprawnego poruszania się. Silnik ma jednak jeszcze jedną zaletę - potrafi jeździć na kropelce! Średnie spalanie utrzymuje się poniżej 5 litrów oleju napędowego. Resztę gamy przedliftingowej wypełniał 2-litrowy diesel z serii N47. Jego moc wynosiła od 116 do 218 koni mechanicznych. W topowym wariancie ropniak pozwala hatchbackowi na osiągnięcie pierwszej setki już w 6,5 sekundy.

Silnik N47 nie jest konstrukcją najmocniej dopracowaną. A główna jej wada dotyczy łańcucha rozrządu. Ten może się rozciągnąć zaraz po przekroczeniu przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów. Żeby wydłużyć czas życia napędu, mechanicy zalecają skrócenie interwału wymiany oleju. Poza tym w okolicy 150 tysięcy kilometrów w silniku pojawiają się problemy z dwumasowym kołem zamachowym oraz filtrem cząstek stałych. Po liftingu oferta została uzupełniona dwiema jednostkami. W modelu 116d pojawił się 3-cylindrowy ropniak o pojemności 1.5 litra i oznaczeniu B37. 2-litrowy diesel zyskał oznaczenie B47. Na razie to młode jednostki. Brakuje zatem raportów mówiących o tym, jak spisują się w czasie eksploatacji.

Zobacz również: Oznaczenia diesli BMW, czyli historia od M47 do B47!

Używane: BMW serii 1 F20 - zawieszenie jest wielowahaczowe

BMW podczas konstruowania serii 1 F20 postawiło na skomplikowany układ zawieszenia. Zarówno przód, jak i tył są resorowane za sprawą zestawu wahaczy. Twarde zestrojenie ogranicza komfort jazdy. Z drugiej strony sprawia, że hatchback staje się autem kierowcy! Uwielbia ciasne zakręty i trzyma się nawierzchni praktycznie w każdych warunkach drogowych. A dodatkowo zawieszenie zostało zestawione z precyzyjnym układem kierowniczym. Co do trwałości, wahacze powinny spokojnie znieść przebiegi wynoszące 180 - 200 tysięcy kilometrów. A to informacja świetna. Bo ich wymiana i zakup są po prostu drogie. Ceny pojedynczych wahaczy renomowanej firmy np. Febi zaczynają się od 130 - 140 złotych.

Używane: BMW serii 1 F20 - awaryjność na niskim poziomie

Używane BMW serii 1 F20 jak na razie nie jest modelem mocno awaryjnym. Potwierdzenie tego faktu można znaleźć np. w raporcie Dekry z roku 2017. To wtedy luksusowy hatchback został najmniej problematycznym pojazdem w klasie kompaktowej. Mimo wszystko zdarzają mu się drobne usterki. Kierowcy skarżą się np. na hałasujący wentylator dmuchawy. Nowy element w ASO kosztuje jakieś 1100 złotych. Poza tym czujnik poziomu płynu do spryskiwaczy jest czuły na… wysokie stężenie alkoholu. Skutek? Choć płyn jest, czujnik zimą informuje o jego braku. Seria 1 F20 miała jeszcze jedną niesprawność. Bawarczycy przeprowadzali akcję naprawczą związaną z pompą hamulcową. Mogło dojść do jej zatarcia.

Używane BMW serii 1 F20 nie jest mocno problematyczne. Przed jego zakupem o jednej rzeczy trzeba pamiętać - to nowoczesne auto o skomplikowanej budowie pochodzące z segmentu premium. A to oznacza mniej więcej tyle, że nawet podstawowy serwis z pewnością będzie drogi. W ASO ceny usług są oderwane od rzeczywistości. Sam przegląd olejowy może kosztować od 1,5 do 2 tysięcy złotych. A w tej sytuacji lepiej poszukać poza ASO mechanika, który specjalizuje się w naprawach BMW. Warsztatów takich w Polsce na szczęście nie brakuje.

Używane: BMW serii 1 F20 - sytuacja na rynku wtórnym

Najtańszy używane BMW serii 1 F20 z roku 2011 zostanie wycenione na 28 - 29 tysięcy złotych. Za model 3-letni trzeba zapłacić minimum 60 tysięcy złotych. Oferta na rynku wtórnym jest zrównoważona - diesle i benzyniaki występują w stosunku 50:50. Poza tym ilość egzemplarzy gotowych do odsprzedaży jest duża. Rady przed zakupem? Oglądany pojazd przede wszystkim warto wnikliwie sprawdzić. Dzięki temu kierowca uniknie konieczności usuwania kosztownych usterek już na początku eksploatacji, a do tego będzie w stanie kupić auto zadbane, a nie źle naprawiony egzemplarz po poważnym wypadku.

Używane: BMW serii 1 F20 - podsumowanie:

Używane BMW serii 1 F20 z całą pewnością będzie samochodem kierowcy. Świetnie się prowadzi i w większości ma dość mocne silniki. Podczas jego zakupu trzeba się jednak liczyć z dwiema rzeczami. Po pierwsze ograniczoną ilością miejsca na tylnej kanapie. Auto nie nadaje się dla rodziny! Po drugie wysokimi kosztami nawet podstawowego serwisu. Świadomość tego poprawi poziom satysfakcji z zakupu.

Używane: BMW serii 1 F20 - dane techniczne producenta - silniki benzynowe:

  • Przed liftingiem:
Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie
114i 1.6t R4 N13 102 KM 180 Nm 11,2 s. 195 km/h 5,7
116i 1.6t R4 N13 136 KM 220 Nm 8,5 s. 210 km/h 5,7
118i 1.6t R4 N13 170 KM 250 Nm 7,4 s. 225 km/h 5,9
125i 2.0t R4 N20 218 KM 310 Nm 6,4 s. 245 km/h 6,6
M135i 3.0t R6 N55 320 KM 450 Nm 5,1 s. 250 km/h 8,0
  • Po liftingu:
Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie
116i 1.5t R3 B38 109 KM 180 Nm 10,9 s. 195 km/h 5,4
118i 1.5t R3 B38 136 KM 220 Nm 8,5 s. 210 km/h 5,7
120i 1.6t R4 N13 177 KM 250 Nm 7,4 s. 225 km/h 6,0
120i 2.0t R4 B48 184 KM 290 Nm 7,1 s. 230 km/h 6,1
125i 2.0t R4 B48 224 KM 310 Nm 6,1 s. 243 km/h 5,9
M135i 3.0t R6 N55 326 KM 450 Nm 5,1 s. 250 km/h 8,0
M140i 3.0t R6 B58 340 KM 500 Nm 4,8 s. 250 km/h 7,8

Używane: BMW serii 1 F20 - dane techniczne producenta - silniki diesla:

  • Przed liftingiem:
Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie
114d 1.6 R4 N47 95 KM 235 Nm 12,2 s. 185 km/h 4,3
116d 2.0 R4 N47 116 KM 260 Nm 10,3 s. 200 km/h 4,5
118d 2.0 R4 N47 143 KM 320 Nm 8,9 s. 212 km/h 4,5
120d 2.0 R4 N47 184 KM 380 Nm 7,2 s. 228 km/h 4,6
125d 2.0 R4 N47 218 KM 450 Nm 6,5 s. 240 km/h 4,9
  • Po liftingu:
Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie
116d 1.5t R3 B37 116 KM 270 Nm 10,3 s. 200 km/h 4,1
120d 2.0t R4 B47 190 KM 400 Nm 7,1 s. 228 km/h 4,5
125d 2.0t R4 B47 224 KM 450 Nm 6,3 s. 240 km/h 4,6

Używane: BMW serii 1 F20 - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 20 zł
  • filtr powietrza - od 31 zł
  • filtr paliwa - od 80 zł
  • filtr kabinowy - od 27 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 360 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 394 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 167 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 91 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 77 zł
  • łącznik stabilizatora - od 41 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 64 zł
  • amortyzator - od 164 zł
  • sprzęgło komplet - od 945 zł
  • koło zamachowe - od 1836 zł
  • zawór EGR - od 533 zł

Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki
Moto.wieszjak.pl
Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki
BMW
Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki
BMW
Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki
BMW
Używane: BMW serii 1 F20 (2011-2019) - opinie i typowe usterki
Tomasz Korniejew
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA