Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Skoda Superb: frankenstein bez kompleksów

Piotr Czerniakowski
Skoda Superb przypomina Passata B5, Audi A6 i Skodę Octavię zarazem. Jest jednak z tych aut najładniejsza.
Skoda Superb przypomina Passata B5, Audi A6 i Skodę Octavię zarazem. Jest jednak z tych aut najładniejsza.
newspress.co.uk
Skoda Superb do polskich salonów sprzedaży trafiła w 2002 roku. Auto szybko zyskało uznanie wśród fanów motoryzacji i ewentualnych nabywców. Topowy model Skody był bowiem obszerny, komfortowy, choć niekoniecznie prestiżowy. Superb ma za to jedną dużą zaletę – jest tani zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu.

Nadwozie Skody Superb

Złośliwi przez cały okres produkcji auta powtarzali – napompowana Octavia. Rzeczywiście, trochę prawdy w tym jest. Nadwozie auta wygląda jak mix Skody Octavii, Passata B5 i Audi A6. Każdy kto myśli, że z takiego połączenia nic ciekawego nie wyniknie, jest w dużym błędzie. Auto wygląda lepiej od wszystkich wymienionych modeli. Auto mierzy 480 cm długości i 177 cm szerokości, co często daje się kierowcy we znaki podczas parkowania. Auto na drodze robi spore wrażenie, choć jednocześnie nie rzuca się w oczy. Dla jednych to wada, dla drugich zaleta, ale jedno jest pewne – limuzyną ze znaczkiem Skody na masce tak czy inaczej ciężko by było szpanować, nawet gdyby wyglądała jak milion dolarów.

Zobacz też: Opinie kierowców o Skodzie Superb

Wnętrze Skody Superb

Jednym słowem – ogromne. Skoro Octavia zalicza się do klasy kompaktowej (w końcu jest oparta na płycie podłogowej Golfa) to Superb jest autem klasy średniej. Jednak ani wspomniane już wymiary zewnętrze, ani ilość miejsca jaką oferuję Superb w środku nijak się mają do segmentu D. Z przodu siedzi się bardzo wygodnie. Miejsca jest dużo a fotele są bardzo komfortowe. Z tyłu wygodnie podróżować będą 3 osoby, a gdy ktoś z pasażerów zechce wyprowadzić psa na spacer, to też znajdzie się na to miejsce.  Deska rozdzielcza jest praktycznie identyczna co w Passacie B5. Kokpit nie porywa więc wyszukaną stylizacją, lecz jest przejrzysty i ergonomiczny. W Superbie nie zachwyca jedynie pojemność bagażnika – jest to 462 l. To o kilkadziesiąt litrów mniej niż w mniejszej Octavii. Jednak coś za coś – jeśli chcemy podróżować jak prezes, zabieramy ze sobą tylko telefon, portfel i teczkę.

Wyposażenie Skody Superb

W podstawowej odmianie Comfort znajdziemy cztery poduszki powietrzne, elektrykę szyb i lusterek oraz ABS. Polecana jest wersja Elegance, która posiada wszystko, co powinno mieć auto tej klasy. Najbogatsza wersja Platinum miała m.in. elektrycznie sterowane siedzenia przednie.

Zobacz też: Używany Mercedes ML: jeden z pierwszych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd

Silniki benzynowe Skody Superb

Najsłabsza jednostka benzynowa to 8-zaworowy silnik o pojemności 2 litrów i mocy 115 KM. Dynamika przeciętna (11,6 s do setki) a spalanie na poziomie 8,4 l na 100 km. Jednostka ta dobrze współpracuje z instalacją LPG. Kolejny pod względem mocy jest turbodoładowany silnik 1.8 o mocy 150 KM. Tutaj dynamika jest już przyzwoita (9,5 s do setki) przy spalaniu na poziomie najsłabszej jednostki. Na szczycie gamy znajduje się sześciocylindrowy silnik o pojemności 2.8 l i mocy 193 KM. Rozpędza on flagowy okręt Skody do 100 km/h w równe 8 sekund. Również prędkość maksymalna wynosząca 237 km/h robi wrażenie. Producent podaje, że Superb z tym silnikiem spala średnio 9,9 l, lecz bardzo ciężko osiągnąć taki wynik.

Silniki wysokoprężne Skody Superb

W gamie diesli również występowały 3 silniki. Najsłabsza jednostka 1.9 TDI miała w zależności od wersji 101 KM, 105 KM lub 130 KM. Nie polecamy wersji 101 i 105 – auto to jest zbyt duże i ciężkie aby mogła go rozpędzić stukonna jednostka. Godnym polecenia jest za to silnik o mocy 130 KM. Pali średnio jedynie 5,7  l a przyspiesza do 100 km/h w akceptowalne 10,5 s. Moment obrotowy wynoszący 285 Nm pozwala na w miarę swobodne wyprzedzanie. Kolejny silnik ma pojemność 2 litrów i osiąga moc 140 KM. W tej wersji przyspieszenie do 100 km/h trwa pół sekundy krócej niż w aucie ze 130-konnym motorem. Najmocniejszy diesel to jednostka V6 o pojemności 2.5 l i mocy 155 KM. Przyspieszenie do 100 km/h trwa w tym przypadku 9,5 sekundy, zaś średnie spalanie wynosi nie najniższe 7 l na 100 km.

Zobacz też: Używane Volvo XC90: potężny wiking

Co polecamy w przypadku Skody Superb?

Jeśli zależy nam jedynie na oszczędzaniu to wybierzmy silnik ośmiozaworowy z instalacją LPG. Nie liczmy jednak na jakąkolwiek dynamikę. W przypadku silników benzynowych najlepszych rozwiązaniem jest silnik 1.8T, który zapewnia najlepszy stosunek dynamika/koszty. W przypadku diesla jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest silnik 1.9 TDI 130 KM. Słabsze jednostki odradzamy ze względu na słabą dynamikę, zaś dwa mocniejsze diesle bywają kłopotliwe.

Skrzynia biegów: napęd przedni. Skrzynia manualna 5-biegowa lub 6-biegowa, automat o 5 przełożeniach.

Zawieszenie Skody Superb

Takie samo jak w Passacie B5. Nastawy zawieszenia są nastawiane przede wszystkim na komfort. Z przodu zastosowano skomplikowaną konstrukcję wielowahaczową. Dzięki nim na właściwości jezdne nie można narzekać, lecz co jakiś czas trzeba wymieniać komplet wahaczy. Tylne zawieszenie to belka skrętna, o którą obawiać się nie trzeba.

Zobacz też: Używany Peugeot 407: typowy francuz

Usterki Skody Superb

Silnik: awaryjny silnik diesla 2.0 – pękające głowice i zapychający się filtr cząsteczek stałych, poważne awarie diesla 2.5 TDI – wycieranie się wałków rozrządu i przeskoczenie  napędu rozrządu na pasku, zużycie turbosprężarki w dieslach i 1.8T.

Poza tym: niska trwałość powłoki lakierniczej na progach drzwi, ścierające się przyciski do elektrycznego sterowania drzwiami, nieprawidłowe działanie klimatyzacji,  obluzowanie mocowań reflektorów w wersjach z lampami ksenonowymi.

Ceny części:

Komplet przednich wahaczy: 1000 zł

Amortyzator przedni: 376 zł

Zestaw rozrządu: 499 zł

Klocki hamulcowe przednie: 199 zł

Tarcze hamulcowe przednie: 386 zł

Sprzęgło kompletne: 989 zł

Reflektor przedni: 793 zł

Zobacz też: Używane Audi A3: golf plus znaczek

Podsumowanie - Skoda Superb

Zalety: dobre diesle 1.9 TDI, bardzo przestronna kabina, korzystna relacja ceny do wieku, dość bogate wyposażenie.

Wady: skomplikowane i drogie zawieszenie przednie, awaryjny silnik 2.0 i 2.5 TDI, duże przebiegi aut z silnikami diesla, brak zamienników blacharskich.

Skoda Super spełnia jedną zasadniczą rolę – jest bardzo przestronną, dobrze wyposażoną i komfortową limuzyną. Jeśli komuś nie zależy na prestiżu, niech dobrze zastanowi się nad kupnem dobrze utrzymanej czeskiej limuzyny W końcu kto powiedział, że każda limuzyna musi kosztować tyle co mieszkanie w centrum miasta? Są ludzie, którzy samochód traktują tylko i wyłącznie jako środek transportu i właśnie dla nich stworzona została Skoda Superb.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...