REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używane Volvo XC90: potężny wiking

Piotr Czerniakowski
Volvo XC90 to auto dla ludzi ceniących przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo.
Volvo XC90 to auto dla ludzi ceniących przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Volvo zaprezentowało swojego pierwszego SUVa w 2002 roku. Była to całkowita nowość dla szwedzkiego producenta, który nigdy nie miał do czynienia z autami tej klasy (pomijając lekko uterenowione Volvo XC70). Auto, pomimo 9-letniej obecności na rynku, nadal nie doczekało się następcy, co czyni go atrakcyjną propozycją na rynku aut używanych. Niewiele jest bowiem aut tej klasy, pozostających nadal w sprzedaży, które można kupić już za 40 tys. złotych.

Nadwozie Volvo XC90

Wygląd auta raczej nie jest jego mocną stroną. Potężna sylwetka na pewno budzi respekt, zachwyt już niekoniecznie. Nie jest to wprawdzie stylistyka przywodząca na myśl akwarium, do jakiej przyzwyczajał nas szwedzki producent przez wiele lat, lecz zbyt wiele finezji w tym aucie też nie odnajdziemy. Potężny, wysoko podniesiony i mocno ścięty przód mogą budzić prawidłowe skojarzenia - duże i bezpieczne auto. Tak samo solidnie Volvo X90 prezentuje się zresztą z każdej strony.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Volvo XC90

Wnętrze XC90

Środek auta został wykończony w stylu, który by można określić mianem „luksusowego minimalizmu”. Znaczy to nie więcej niż to, że materiały zastosowane do wykończenia są wysokiej jakości, a deska rozdzielcza została zaprojektowana w klasyczny dla Volvo, prosty sposób. Dzięki temu też, ergonomia stoi na najwyższym poziomie. Auto oferuje w środku naprawdę mnóstwo miejsca. Zabranie 7-osób (bo tyle wynosi komplet pasażerów) nawet na dłuższą przejażdżkę Volvo XC90 nie będzie większym problemem. Fotele są niewiarygodnie komfortowe i posiadają szeroki zakres regulacji. Bagażnik również nie zawodzi pod względem przestronności – pojemność przestrzeni bagażowej wynosi od 613 do 1835 litrów.

Wyposażenie Volvo XC90

Większość używanych Volvo XC90 jest dobrze wyposażone. Skórzana tapicerka, elektrycznie sterowane fotele, wstawki z aluminium, komplet poduszek powietrznych oraz wszelkie systemy dbające o bezpieczeństwo pasażerów, to standard.

Zobacz też: Używane Audi A3: golf plus znaczek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Facelifting: wprowadzono jedną modernizację, w 2006 roku. Zmiana objęła drobne zmiany stylistyczne nadwozia (m. in. nowe lampy) oraz delikatny retusz w kabinie. Wprowadzono do oferty silnik 3.2.

Napęd

Silniki benzynowe Volvo XC90

Do wyboru były 4 jednostki benzynowe.  Ze względu na rozmiary auta, silniki benzynowe były w tym modelu dość mało popularne. Podstawową jednostką był motor 2.5 R5 z turbodoładowaniem o mocy 210 KM. Już ta jednostka nieźle radzi sobie z potężnym autem – 9,5 s do setki oraz 210 km/h prędkości maksymalnej przy takich gabarytach robi wrażenie. Ciut lepsze osiągi ma jednostka 2.9 R6 o mocy 272 KM. Nie polecamy jednak tego silnika, ponieważ wraz z nieznaczną poprawą osiągów, znacznie zwiększa się spalanie. Silnik miewa również poważne problemy z turbosprężarkami. Kolejnym silnikiem w ofercie jest wolnossąca jednostka 3.2 o mocy 258 KM, którą osiągami czy spalaniem praktycznie nie różni się od wersji 2.5. Na szczycie w palecie „benzynówek” stoi potężne V8 o pojemności 4.4 l. XC90 z takim silnikiem przyspiesza do 100 km/h w jedyne 7,3. Okupione jest to jednak dość sporym zużyciem paliwa – katalogowo 13,3 l na 100 km.

Silniki wysokoprężne Volvo XC90

Tutaj mamy 3 pozycje do wyboru. Podstawowa jednostka D5 ma pojemność 2.4 l i moc 163 KM. Nie można tutaj mówić o oszałamiających osiągach – 12,2 s do 100 km/h. Nie zapominajmy jednak, z jak dużym autem mamy do czynienia. Spalanie zachęca już zdecydowanie bardziej – średnio 7,9 l na 100 km. Mocniejszy wariant silnika ma 185 KM i wydaje się być lepszą propozycją. Przyspieszenie do 100 km/h z tym silnikiem zajmie 10,9 s przy nieznacznym wzroście spalania. Najmocniejszy diesel dysponuje mocą 200 KM i ma nieznacznie lepsze osiągi od wersji 185 KM.

Zobacz też: Używana Mazda 6: skośny średniak

Co polecamy w przypadku Volvo XC90?

Do Volvo XC90 polecamy wybrać raczej silnik diesla, gdyż jednostki benzynowe są paliwożerne i bardziej awaryjne. Wśród silników wysokoprężnych dobrym wyborem będą wersje 163 lub 185 KM.

Skrzynia biegów: Napęd na przednią oś lub na przednią oś z automatycznie dołączanym napędem tylnej osi, za pośrednictwem sprzęgła Haldex. Rodzajów skrzyń biegów było naprawdę dużo. Manualne skrzynie występowały w wersjach 5 i 6-biegowych, zaś automaty miały w zależności od wersji po 4,5 lub 6 przełożeń.

Zawieszenie Volvo XC90

Przednie i tylne zawieszenie to konstrukcja niezależna. Auto oferuje bardzo wysoki komfort podróży. Auto nie „pożera” zakrętów w ekspresowym tempie (trochę lepiej jest w lekko usztywnione wersji Sport), lecz nie do tego zostało stworzone Volvo XC90. Czasem można spotkać egzemplarze z pneumatycznym zawieszeniem – w równym stopniu zwiększa wygodę i wydatki.

Zobacz też: Używane Honda CR-V: miejska terenówka

Usterki Volvo XC90

Silnik: wycieki oleju z silników 3.2 oraz 4.4 V8, awarie zespołu turbosprężarek w silniku 2.9 T6

Podwozie: usterki piast kół, drążków kierowniczych, tulei wahaczy przednich.

Oprócz tego: korozja układu wydechowego, awarie układu klimatyzacji, usterki skrzyń automatycznych, awaryjna elektronika.

Ceny częśći Volvo XC90

Wahacz przedni: 460 zł

Amortyzator przedni: 610 zł

Zestaw rozrządu: 740 zł

Klocki hamulcowe przednie: 180 zł

Tarcze hamulcowe przednie: 400 zł

Sprzęgło kompletne: 1100 zł

Reflektor przedni: 500 zł

Zobacz też: Używane BMW X5: tani zakup to nie wszystko

Podsumowanie - Volvo XC90

Zalety: przestronne wnętrze, komfortowy układ jezdny, bogate wyposażenie, wysoki poziom bezpieczeństwa

Wady: bardzo ograniczone możliwości terenowe, duże koszty utrzymania, na rynku wtórnym występuje sporo powypadkowych aut z USA

Volvo XC90 to auto, które ma spełniać określony cel. Istnieje bowiem całkiem liczna grupa osób, dla których priorytetem jest wygoda, przestronność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Dla takich osób zostało stworzone właśnie Volvo XC90. Jeśli więc ktoś jest głową sporej rodzinki i nie zależy mu na emocjach, które może dostarczyć jazda autem (albo ma drugie, sportowe auto w garażu), niech zdecyduje się na kupno Volvo XC90.

Volvo XC90 2.4 D5 geartronic nawet 19% rabatu! Sprawdź teraz!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    REKLAMA

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA