REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

Robert Kuśpiel
Mitsubishi Space star może służyć zarówno jako auto miejskie, jak i rodzinny mini bus fot. Newspress
Mitsubishi Space star może służyć zarówno jako auto miejskie, jak i rodzinny mini bus fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Japońska firma wprowadzając na rynek europejski minivan miała świadomość, że będzie on najmniejszy w swojej klasie i może mieć problem z przebiciem się do czołówki.

Space Star zadebiutował w 1998 roku i wbrew obawie producenta zdobył duże zaufanie wśród użytkowników. Założenie Mitsubishi było jasne i klarowne. Wyprodukować samochód, który bezawaryjnością nadrobi wszelkie straty do konkurencji. Po latach można stwierdzić, że udało im się to bezbłędnie.

REKLAMA

Japoński producent postawił na małe i oszczędne silniki, co było idealnym posunięciem. Na rynku aut używanych próżno szukać mocnych jednostek powyżej 2 litrów. Największa dostępna pojemność to silnik wysokoprężny 1.9. Mogłoby się wydawać, że Mitsubishi Space Star jest autem bez wad. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Obciążony samochód znacznie gorzej się prowadzi. Praca tylnego zawieszenia jest fatalna, przez co komfort jazdy może zdecydowanie się obniżyć.

Zobacz też: Opinie kierowców o Mitsubishi Space Star

REKLAMA

Space Star nie uchodzi za pakowne auto w swojej klasie. W porównaniu z konkurencją wypada średnio. Pojemność bagażnika to tylko 370 litrów. Maksymalna objętość jest o 1000 litrów większa. W przypadku rodzinnych wakacji może być problem z zapakowaniem wszystkich bagaży, nawet jak upchamy je pod sam sufit.

Na Polskim rynku jest duży wybór modeli Space Star. Ceny zaczynają się od około 6 000 złotych. Za auto z końca produkcji należy zapłacić około 20 000 złotych. Cena uzależniona jest od wersji silnikowej i wyposażenia. Samochody te nie były popularne wśród firmowych flot, co eliminuje znaczną część wysłużonych egzemplarzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod względem wyposażenia samochód wypada bardzo dobrze. Nie trudno o przyzwoicie wyposażone auto.

Zobacz też: Mitsubishi Space Star: naprawa wyświetlacza komputera

Space Star doczekał się również face liftingu, który został przeprowadzony w 2002 roku. Najwięcej zmian przeprowadzono wewnątrz samochodu. Paleta silników również uległa modyfikacji. Zrezygnowano z silnika 1.8 GDI wprowadzając w jego miejsce jednostkę o tej samej pojemności, jednak na wielopunktowym wtrysku paliwa – MPi. W silnikach wysokoprężnych również zaszły zmiany. Zaprezentowano nową jednostkę 1.9 DI-D. Silnik ten powstał na bazie modyfikacji poprzedniej jednostki. Główna różnica to dodanie turbosprężarki o zmiennej geometrii.

Jakie silniki były dostępne w Mitsubishi Space Star ?

Największy wybór mamy wśród silników benzynowych. Jak przystało na japońskie auta, nie ma dużego wyboru wśród silników wysokoprężnych.

Silniki benzynowe

1.3 82KM – silnik produkowany w latach 2001 do 2005. Przyspieszenie na poziomie 13 sekund. Nie jest to silnik dynamiczny, ale nadrabia braki swoim spalaniem, które oscyluje w granicy 6 litrów na 100 kilometrów. Do spokojnego przemieszczania się w zupełności wystarczy. Tani w utrzymaniu i eksploatacji. Polecamy.

1.3 86KM – jednostka produkowana do 2000 roku. Spala jeszcze mniej niż jej następca. Zadowala się 5.5l benzyny. Dynamika na podobnym poziomie. Silnik również godny polecenia.

1.6 98KM – dopiero od tego silnika możemy mówić o jakiejkolwiek elastyczności. Spalanie na poziomie 7.5 litra. Trochę dużo w porównaniu z niewiele słabszym 1.3 a trochę mocniejszym 1.8. Silnik 1.6 pali tyle samo co 1.8 a dynamiką przypomina czasami 1.3.

Zobacz też: Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

REKLAMA

1.8 112KM – silnik produkowany od 2002 roku. Nie jest tak popularny jak pozostałe jednostki. Spalanie na poziomie 7.5 litra. Zdecydowanie wygrywa w porównaniu z 1.6. Dobra oferta, jednak nie częsta na naszym rynku. Okazuje się, że Space Star z tym silnikiem jest najbardziej dynamiczny - przyspieszenie do 100km/h trwa 10.2 sekundy.

1.8 GDI 122KM – najmocniejszy silnik benzynowy, który został wycofany w 2002 roku. Pomimo największej mocy nieznacznie wolniejszy od swojej słabszej odmiany. Spalanie na bardzo dobrym poziomie – 7litrów. Auta z tymi silnikami są dosyć często spotykane w porównaniu z modelem 112KM. Polecamy.

Silniki Diesla

1.9 DI-D 102KM – podstawowa jednostka wysokoprężna, która charakteryzuje się bardzo niskim spalaniem na poziomie 5.5 litra. Pierwszy Diesel w ofercie Mitsubishi Space Star. Wersja godna polecenia, pomimo, że silnik został zapożyczony z Renault.

1.9 DI-D 115KM – silnik powstał z modyfikacji wersji 102KM. Wprowadzenie turbosprężarki o zmiennej geometrii spowodowało podniesienie mocy. Silnik spala około 6 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. W ofercie od 2002 roku.

Zobacz też: Fiat Punto I: włoska kropka

Jaką wersję wybrać?

Spośród silników benzynowych można polecić praktycznie każdy silnik. Jeżeli zależy nam na małym spalaniu to zdecydowanie wybieramy wariant 1.3. Chcąc mieć auto dynamiczne musimy wybrać jednostkę 1.8. W silnikach wysokoprężnych jest bardzo mały wybór. Tutaj przychylamy się ku jednostce 115KM. Spala niewiele więcej od swojej słabszej odmiany, a oferuje bardzo dobre osiągi.

Usterki

Silnik

Jeżeli oglądane przez nas auto dysponuje książką serwisową i ma potwierdzone wszystkie wymiany (łącznie z paskiem rozrządu), zapewne nie będziemy mieli zastrzeżeń do pracy silnika. Jedynie w jednostkach Diesla należy uważać na silnik z turbiną o zmiennej geometrii. Łopatki tej turbiny potrafią się zacinać od zbyt dużej warstwy nagaru. Problem zdarza się w samochodach o dużym przebiegu, lecz nie jest to regułą. Wszystko zależy w jaki sposób poprzedni właściciel obchodził się z turbosprężarką.

Silniki Space Stara mają możliwość montażu instalacji gazowej (poza silnikiem 1.8 GDI). Warto poszukać auta z założoną instalacją - w ten sposób zaoszczędzimy na eksploatacji. Jednak musimy być pewni, że instalacja jest prawidłowo założona i ustawiona.

Nadwozie

Niestety występują pewne problemy z korozją. Najczęściej ogniska rdzy pojawiają się na krawędziach drzwi i przedniej maski. Tylne błotniki również są narażone na działanie korozji. Podczas oględzin należy zwrócić szczególną uwagę na te elementy.

Instalacja elektryczna

Zobacz też: Peugeot 406: elegant z klasą

Najwięcej problemów przysparza panel elektrycznych szyb. Wypalony wyświetlacz na konsoli środkowej również jest dosyć częstym problemem.

Zawieszenie

Dosyć delikatne jak na polskie drogi. Częstą usterką były wybite gniazda kolumny zawieszenia. Należy sprawdzić w historii serwisowej czy auto przechodziło taką naprawę. Wybite tuleje wahaczy lub elementy stabilizatora również są częstą usterką. Podczas jazdy próbnej należy dokładnie przysłuchać się, jak pracuje zawieszenie.

Układ hamulcowy

Podobnie jak w pozostałych modelach tej japońskiej marki, przednie klocki zużywają się w tempie ekspresowym. Nie należy się tym przejmować, duża ilość zamienników zdecydowanie obniża koszty eksploatacji.

Zobacz też: Renault (Grand) Scenic II: podtrzymana tradycja

Ceny części

Rozrusznik – 230 złotych

Koło dwumasowe – 1250 złotych

Kompletny rozrząd do silnika GDI – 450 złotych

Czujnik wałka rozrządu – 150 złotych

Tłumik końcowy – 200 złotych

Filtr oleju – od 20 złotych

Podsumowanie

Mitsubishi Space Star jest bardzo dobrą ofertą na rynku aut używanych. Praktycznie każdy silnik jest dobrym wyborem. Japoński producent położył bardzo duży nacisk na niezawodność. Jak każde auto, ma swoje wady, jednak w porównaniu z konkurencją są one bez znaczenia. Jeżeli znajdziemy dobrze utrzymany egzemplarz to posłuży nam wiele lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA