Kategorie

Używany Renault (Grand) Scenic II: podtrzymana tradycja

Robert Kuśpiel
Scenic II to funkcjonalne auto, lecz boryka się z problemem usterkowości.
Scenic II to funkcjonalne auto, lecz boryka się z problemem usterkowości.
Renault Scenic II ma wiele wspólnego z poprzednią wersją francuskiego minivana. Zdecydowanie zachował funkcjonalność i awaryjność.

W 2003 roku Scenic II zastąpił wprowadzonego na rynek 7 lat wcześniej Scenica I. Druga generacja modelu nie była rewolucyjna, większość rozwiązań pozostała zachowana z poprzedniego modelu. Najważniejsza różnica to podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Nowy Scenic II w teście EURO – NCAP otrzymał maksymalną ilość gwiazdek. Auto zyskało na wygodzie, komforcie jazdy. Scenic II zdecydowanie lepiej się prowadzi.

 Jednak największą różnicą jest wprowadzenie modelu Grand Scenic II. Od podstawowej wersji wyróżnia go znacznie bardziej przestronne wnętrze. Krótszy Scenic oferuje dużą przestrzeń bagażową. Minimalna pojemność to 430 litrów, maksymalna 1840 litrów. W przedłużanym modelu po rozłożeniu dwóch ostatnich siedzeń pozostaje nam na bagaże tylko 200 litrów. Mamy jednak 2 miejsca więcej. Maksymalna pojemność to 1920 litrów. Taka przestrzeń bagażowa robi wrażenie.

Zobacz też: Opinie kierowców o Renault Scenic

Reklama

Model Grand Scenic jest przeznaczony dla rodzin, którym jest potrzebnych więcej niż 5 miejsc. Przedłużona wersja ma na wyposażeniu 7 foteli, co odróżniało ją od krótszego Scenica do października 2006 roku. Wtedy nastąpił facelifting modelu. Przede wszystkim zostały zmienione światła i zderzaki. Dla klientów były dostępne nowe kolory nadwozia i wzory felg. Paleta silników również uległa zmianie.

Wtedy również został wprowadzony Grand Scenic 5 osobowy. Miał on wypełnić lukę pomiędzy tradycyjnym Scenicem a przedłużoną, 7 osobową wersją. Dobra oferta dla rodzin z dziećmi. Duży bagażnik o płaskiej podłodze bez problemu pozwala nam na przewiezienie wózka. Duża ilość schowków zdecydowanie poprawia funkcjonalność.

Zobacz też: Renault – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Na polskim rynku jest duża oferta modeli Scenic. Ceny zaczynają się od około 16 000 za egzemplarze z początku produkcji. Najdroższe modele wyceniane są na około 38 000 złotych. Duża oferta aut importowanych daje możliwość kupna wymarzonego auta. Scenic, jak przystało na auto rodzinne, jest dobrze wyposażone. Climatronic, elektryczne szyby, elektryczne lusterka nie powinny nikogo dziwić.

Jaki silnik wybrać do Renault Scenic II ?

Renault oferuje stosunkowo duży wybór pod względem silników. Miłośnicy Diesla jak i jednostek benzynowych znajdą dla siebie idealną ofertę.

Zobacz też: Renault: historia marki

Silniki benzynowe w Renault Scenic II

Reklama

1.4 98KM – podstawowy silnik w ofercie Scenica. Pomimo mocy 100KM jest to mało trafiony wybór. Samochód z tym silnikiem nie jest dynamiczny i z kompletem pasażerów oraz bagaży nie radzi sobie zbyt dobrze. Jednostka ta jest montowana tylko do krótszego Scenica. Spalanie na poziomie 7 litrów. Jeżeli zdecydujemy się na taki zakup to należy natychmiast wymienić pasek rozrządu, ponieważ dużą wadą tych silników są pękające paski rozrządu.

1.6 115KM – Przyzwoita jednostka, która spala około 1 litr paliwa więcej niż 1.4, a oferuje znacznie lepszą dynamikę. Tutaj również należy uważać na pękający pasek rozrządu. Dobry wybór, jeśli auto ma nam służyć do zwyczajnego codziennego przemieszczania się. Jednostka 1.6 jest podstawowym silnikiem w modelu Grand Scenic.

Zobacz też: Używany Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

2.0 136KM – Spalanie na poziomie 9.5 litra nie czyni tego silnika atrakcyjnym. W porównaniu z jednostką turbodoładowaną, która legitymuje się znacznie większą mocą przy podobnym spalaniu, jest to mało atrakcyjna oferta. Dynamika na dobrym poziomie. Jeżeli wysokie spalanie nie ma dla nas znaczenia, a silniki turbodoładowane nas nie interesują, to jest to rozsądny wybór.

2.0 163KM – Silnik turbodoładowany przeznaczony dla miłośników szybszej jazdy. Spalanie podobne jak w wersji bez turbosprężarki. Bardzo dobre przyspieszenie jak na rodzinne auto – 8.6 do „setki”. Podczas zakupu należy szczególnie przyjrzeć się turbosprężarce. Często można spotkać modele z uszkodzoną lub „kończącą się” turbiną. Pomimo spalania na poziomie około 9 litrów, bardzo dobra oferta. Niestety na naszym rynku ciężko trafić na taki egzemplarz.

Zobacz też: Używany Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

Silniki Diesla w Renault Scenic II

1.5 80KM – podstawowa jednostka Diesla. Średnie spalanie na poziomie 5.5 litra. Zdecydowanie za dużo. Silnik ten jest dobry do mniejszego modelu Clio. Z dużym Scenicem po prostu sobie nie radzi. Podróżowanie załadowanym autem z tym silnikiem jest nie lada wyzwaniem. Przy takim spalaniu, zdecydowanie lepiej wybrać mocniejszy silnik. Nie polecamy.

1.5 100/103KM – spalanie praktycznie na takim samym poziomie jak w wersji 80KM. Z tym silnikiem auto dysponuje jakąkolwiek dynamiką. Jeżeli nie mamy sportowego zacięcia i spalanie nie pozostaje dla nas bez znaczenia to jest to dobry wybór. Silnik ten przysporzy nam znacznie mniej problemów niż pozostałe jednostki wysokoprężne. Jednostka 103KM wprowadzona została po liftingu.

1.9 100KM – minusem tego silnika jest duże spalanie na poziomie 7 – 7.5 litra. W porównaniu z jednostką 1.5 to zdecydowanie za dużo. Należy pamiętać, że jednostki 1.9, które były produkowane w latach 2003 – 2006 były narażone na częste awarie turbosprężarki. Niestety pomimo większej pojemności wypada blado w porównaniu z 1.5. Nie polecamy.

Zobacz też: Używany Fiat Punto I: włoska kropka

1.9 110KM – silnik z filtrem FAP. Dla większość osób jest to jeden z głównych powodów do rezygnacji z tego silnika. Koszty jakie mogą zostać wygenerowane przez awarię tego filtra są bardzo duże. Wymiana jest bardzo kosztowna, alternatywą pozostaje wycięcie go na stałe. Spalanie na poziomie 7 litrów. Kupno francuskiego auta z filtrem FAP do duże ryzyko.

1.9 120KM – spalanie również na poziomie 7 litrów. Jest to dobra alternatywa dla silników 1.5 i 2.0 DCI. Dynamika na przyzwoitym poziomie, przy zachowaniu umiarkowanego spalania. Dobra alternatywa dla jednostki 1.5. Warto przemyśleć zakup.

1.9 130KM – kolejny silnik z filtrem FAP. Spalanie również na poziomie 7 litrów. Bardzo ciekawa oferta, jednak filtr cząstek stałych sprawia, że wiele osób zniechęca się do zakupu tego silnika. Jeżeli mamy możliwość kupna takiego auta ze sprawdzonego źródła, to warto się zdecydować. Jednak należy liczyć się z faktem wymiany filtra FAP.

Zobacz też: Używany Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

2.0 150KM – Najmocniejszy Diesel, który jest oferowany dla Scenic II. Auto dla osób pragnących czuć pewien zapas mocy pod pedałem gazu. Dynamika na bardzo dobrym poziomie. Przy tym silniku należy liczyć się z pewną awaryjnością. Pojawiają się opinie, że jest to najbardziej awaryjna jednostka. Oczywiście nie jest to regułą, wszystko zależy od danego egzemplarza. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na stan turbosprężarki i ewentualne wycieki

W silnikach Diesla należy stosować się do najważniejszej zasady, bez względu na pojemność. Auto tankujmy tylko i wyłącznie na dobrych, markowych stacjach. Silniki Renault są bardzo wyczulone na jakość paliwa.

Zobacz też: Używany Peugeot 406: elegant z klasą

Jaką wersję wybrać w przypadku Renault Scenic II ?

Dobrym wyborem są silniki 1.5 o mocy 100/105KM i benzynowy 1.6 115KM. Jednostki te dobrze radzą sobie z tym ciężkim autem. Silnik benzynowy 2.0 i wysokoprężne 1.9 mają większe zapotrzebowanie na paliwo. Dobra oferta, jednak należy liczyć się z większymi kosztami paliwa i utrzymania samochodu. Dla osób o sportowym zacięciu powinni wybrać wersję 2.0 turbo 163KM lub 2.0 DCI 150KM.

W obu przypadkach należy uważać na stan turbosprężarki. Jednak należy pamiętać, że Scenic ma wysokie nadwozie, a do tego układ kierowniczy nie reaguje zbyt szybko. Te dwa czynniki sprawią, że dynamiczna jazda może okazać się ryzykowna.

Na naszym rynku można spotkać egzemplarze zasilane instalacją gazową. To również ciekawa oferta i alternatywa dla „kapryśnego” Diesla. Podstawa to dobry montaż, dlatego przed zakupem warto udać się do sprawdzonego warsztatu, gdzie montują instalacje gazowe. Warto też wymagać od sprzedającego dokumentów świadczących o instalacji w dobrym zakładzie.

Zobacz też: Używana Toyota Avensis I: jakość ponad wszystko

Usterki Renault Scenic II

Liczba usterek i awarii jakie występują w Scenicu jest duża. W raporcie TUV francuskie auto rodzinne zajmuje bardzo odległe miejsce. Wprowadzenie drugiej generacji nie wyeliminowało usterek znanych z poprzedniej wersji. Największą bolączką tego auta są awarie układu elektrycznego i elektroniki. Zazwyczaj da się jeździć z takimi usterkami, jednak na pewno nadejdzie czas kiedy nasze auto znajdzie się w warsztacie.

O problemach tego auta z elektroniką mogą świadczyć powtarzające się akcje serwisowe. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy taka naprawa była odnotowana w książce serwisowej i jest poparta stosowanymi fakturami. Przeprogramowanie komputera sterującego (usunięcie problemu z układem kierowniczym) oraz usunięcie problemu z elektroniką hamulca ręcznego, to jedne z dwóch najpoważniejszym powodów do akcji serwisowych.

Pomimo tych wielu awarii druga generacja Scenica jest dopracowana lepiej niż jej poprzednik – liczba akcji serwisowych jest zdecydowanie mniejsza.

Zobacz też: Używany Ford Mondeo MK3: komfort za dobrą cenę

Na co zwrócić uwagę w przypadku Renault Scenic II?

Nadwozie: Scenic jest wyjątkowo odporny na korozję, wyróżnia się bardzo dobrym zabezpieczeniem antykorozyjnym. O ile na zewnątrz producent się postarał, to wnętrze pozostaje do poprawki. W autach używanych z początku produkcji występuje problem z trzeszczeniem i „strzelaniem” niektórych elementów. Podczas jazdy jest to wyjątkowo uciążliwe.

Zawieszenie: Niestety Scenic nie jest odporny na stan naszych dróg. Luzy w układzie kierowniczym, wybite łożyska amortyzatorów, wybite sworznie wahaczy to jedne z najczęstszych przypadłości tego modelu. Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie. Dużym plusem jest koszt naprawy takiego zawieszenia. Nie należy wymieniać całego wahacza, wystarczy poszczególne elementy. Standardowo przyglądamy się amortyzatorom, czy nie mają śladów uszkodzeń. W przypadku usterki jest to dobry powód do obniżenia ceny.

Silnik: Silniki benzynowe są zdecydowanie najmniej awaryjne. Zdarzają się problemy z cewkami zapłonowymi. W silnikach 1.4 i 1.6 bardzo ważny jest pasek rozrządu. Jeżeli sprzedający się zarzeka, że była wymiana, a nie ma na to żadnego dowodu to należy bezwzględnie wymienić pasek. W silnikach pęka on bardzo łatwo, co generuje bardzo duże koszty naprawy.

Silniki Diesla mają znacznie więcej problemów. Zaoszczędzone pieniądze na paliwie będzie na co wydawać. Niestety nie będziemy mogli zweryfikować na jakim paliwie jeździł poprzedni właściciel. Większość problemów jakie występują w silniku wysokoprężnym jest wywołanych z powodu kiepskiej jakość paliwa. W silnikach 1.9 DCI z lat 2003 – 2006 należy uważać na turbosprężarki, bardzo często ulegały awariom. W późniejszych latach również występował ten problem, ale znacznie rzadziej.

Zobacz też: Używany Opel Meriva A: funkcjonalny minivan

Na koniec kontrolujemy silnik pod względem wycieków oleju i paliwa – objaw, który najczęściej występuje w Dieslach.

Elektryka: Tutaj psuje się prawie wszystko. Ciężko wskazać element lub grupę elementów, na które należy zwrócić największą uwagę. Jeżeli w książce serwisowej wyczytamy, że były naprawiane usterki elektryczne to nie oznacza, że one nie powrócą. Do najczęściej spotykanych należą:

- problemy z cewkami w silniku benzynowym

- awaria wycieraczek

- problemy z kartą (brak możliwości otwarcia i uruchomienia samochodu)

- problemy z wspomaganiem

- problemy z hamulcem ręcznym

- usterka czujników ciśnienia powietrza w kołach

Podczas zakupu należy się upewnić czy były wykonywane naprawy tych usterek.

Zobacz też: Używany Seat Ibiza: hiszpański wojownik

Ceny części do Renault Scenic II

Pompa wtryskowa – około 450 złotych

Oryginalne tarcze hamulcowe tył – 500 złotych

Cewka zapłonowa – 55 złotych

Tarcze + klocki przód (zamienniki) – od 300 złotych

Zobacz też: Używany Ford Focus I: tania niespodzianka

Podsumowanie

Liczne usterki i awarie sprawiają, że francuska marka nadal jest kojarzona z wiecznie psującymi się samochodami. Wyeliminowanie wielu usterek sprawiłoby, że Scenic II byłby bardzo mocna pozycją na rynku rodzinnych aut używanych. Pamiętajmy jednak, psucie się francuskich aut nie jest regułą. Jeżeli mamy auto z pewnego źródła, a co najważniejsze prawidłowo serwisowane i ze sprawdzona historią serwisową, to warto przemyśleć taki zakup.U

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.