Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Fiat Panda II (2003 - 2012) - mały hatchback z typowo włoskim urokiem

Używane: Fiat Panda II - mały hatchback z typowo włoskim urokiem
Używane: Fiat Panda II - mały hatchback z typowo włoskim urokiem
Materiały prasowe Fiat
Używany Fiat Panda II zawojował świat. Tani hatchback segmentu A przekroczył pułap produkcji na poziomie 2 milionów sztuk i był chętnie wybierany przez Europejczyków. Skąd taka popularność? O tej zadecydowały zalety auta, a w szczególności praktyczna cena i naprawdę prosta mechanika. Tak, 8-zaworowe silniki okazywały się głośne. Z drugiej strony można je było naprawiać za grosze.

Początek nowego millenium oznaczał dość twarde zderzenie z rzeczywistością dla Seicento. Model po prostu stawał się archaiczny. I temu ciężko się dziwić. W końcu Sześćsetka bazowała na Cinquecento, które technologicznie pamiętało jeszcze lata osiemdziesiąte. Sprzedaż włoskiego hatchbacka drastycznie malała. Fiat musiał zatem podjąć kroki. Jeden z najważniejszych został wykonany w roku 2003. To wtedy zaprezentowany został nowy model segmentu A o nazwie Panda.

Panda była świetnie znana fanom włoskiej motoryzacji. W końcu kwadratowy hatchback był legendą lat osiemdziesiątych. Nowe wydanie otrzymało wystarczającą ilość elementów, które mogły zadecydować o sukcesie. Auto ma kwadratową, ale bardzo sympatyczną karoserię, kolorową kabinę pasażerską i konsolę centralną nawiązującą do minivanów. Spora zaletą jest przyzwoita ilość przestrzeni i przeszło 200-litrowy bagażnik. Kluczem do sukcesu okazała się również cena opiewająca na niespełna 30 tysięcy złotych oraz miejsce produkcji. Tyska fabryka gwarantowała autu właściwą jakość wykonania.

Używane: Fiat Panda II - włoski hit z Tychów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fiat Panda II był hitem sprzedaży. Model był montowany przez 9 lat. W tym czasie polską montownię opuściło 2,2 miliona egzemplarzy. Auta były konfigurowane w kilku wersjach wyposażenia oraz parowane z paletą składającą się z sześciu odmian silnikowych. Ofertę Pandy otwierał 8-zaworowy benzyniak 1.1 Fire. Niestety moc 54 koni mechanicznych nie była wystarczająca nawet w segmencie A. Jednostka jest niezwykle hałaśliwa, a do tego rozpędza hatchbacka do setki w 15 sekund. Oczko wyżej plasowały się modele napędzane 8-zaworowym benzyniakiem o pojemności 1.2 litra. Motor dysponował mocą 60 lub 69 koni mechanicznych i zdecydowanie poprawiał dynamikę jazdy.

Panda II doczekała się nawet wersji sportowej! Model 100HP posiadał pod maską silnik benzynowy o pojemności 1.4 litra. 16-zaworowa jednostka generuje 100 koni mechanicznych i rozpędza hatchbacka do 100 km/h w czasie poniżej 10 sekund. Motory benzynowe montowane przez Fiata miały jedną zaletę - spokojnie można je było przerobić na zasilanie gazem. I opcja ta wcale nie jest irracjonalna. Proste jednostki miały bowiem naprawdę duży apetyt. Silnik o pojemności 1.2 litra potrafił spalić w mieście ponad 8 litrów bezołowiowej.

Jak benzyniaki sprawują się po latach? Podstawowa usterka używanego Fiata Pandy II dotyczy alternatora. Prądnica jest ulokowana w takim miejscu, że zimny strumień wody zalewa ją za każdym razem, gdy kierowca wjedzie w głębszą kałużę. W efekcie z czasem odmawia posłuszeństwa. Nowa kosztuje około 800 złotych, podczas gdy regeneracja to wydatek na poziomie 300 - 400 złotych. Poza tym właściciele mówią o drobnych wyciekach oleju pojawiających się przy większych przebiegach czy problemach z pompą paliwa lub przepustnicą.

Używane: Fiat Panda II - oferta to też jeden diesel!

Używany Fiat Panda II to też jednostka wysokoprężna. Pod maskę hatchbacka trafiał świetnie znany fanom włoskiej motoryzacji motor 1,3 MultiJet. Dostępne są dwa warianty mocy. Słabszy oferuje 70, a mocniejszy 75 koni mechanicznych. Diesel jest naprawdę oszczędny. W mieście potrafi spalić około 5 litrów oleju napędowego. W zamian po przejechaniu 100 tysięcy kilometrów może się stać źródłem problemów. Najpierw zazwyczaj wyciąga się łańcuch rozrządu. Potem zdarzają się niesprawności sprzęgła, turbosprężarki lub wentylatora chłodnicy.

Dewizą miejskiego hatchbacka z Włoch była prostota. I ta dotyczyła również zawieszenia. Przednią oś resorowały klasyczne kolumny McPhersona. Z tyłu pracowała belka skrętna. Nastawy w Pandzie szły przede wszystkim w stronę komfortu. To w połączeniu z dość wysokim nadwoziem raczej nie tworzy wrażenia stabilności w zakręcie. Fiat lubi wychylać karoserię podczas pokonywania łuków, na szczęście z drugiej strony nie jest autem sportowym. Najsłabszym punktem włoskiego resorowania są łączniki stabilizatora i tuleje wahaczy. Szybko zużywają się też amortyzatory. Szczęście właścicieli polega na tym, że ceny części zamiennych są dosłownie symboliczne. Dla przykładu amortyzator można kupić już za 60 złotych!

Używane: Fiat Panda II - usterki usuniesz za… grosze!

Problemy z alternatorem i niską trwałością elementów zawieszenia niestety nie są jedynymi zmartwieniami właścicieli używanego Fiata Pandy II. Kierowcy skarżą się także na niską trwałość sprzęgła oraz wentylatora nawiewu. Stosunkowo szybko zużywają się też łożyska kół oraz pojawiają się problemy z elektrycznym wspomaganiem układu kierowniczego. Znanym w Pandzie problemem jest szybko postępująca korozja układu wydechowego oraz kłopot z przygasającymi światłami mijania. Ostatnia z usterek na szczęście zazwyczaj nie ma poważnego podłoża. Na ogół niesprawność wynika z niewłaściwie wykonanego złącza zastosowanego przez Fiata w procesie produkcji.

Zalety eksploatacyjne używanego Fiata Pandy II? Tak, być może lista charakterystycznych usterek nie jest krótka. Mimo wszystko zadbane egzemplarze naprawdę mogą być w miarę bezproblemowo eksploatowane latami. Co więcej, ceny większości napraw są niewielkie. A wszystko za sprawą prostej technologicznie konstrukcji oraz szerokiej oferty części zamiennych dostępnych w więcej niż rozsądnych cenach.

Ile kosztuje używany Fiat Panda II? Dziś ceny egzemplarzy z początku produkcji są naprawdę śmieszne. Auto można kupić już za 3 tysiące złotych. Przy takiej kwocie kierowca może mieć jednak poważne wątpliwości dotyczące jego stanu. Za Pandę w dobrej kondycji trzeba zapłacić mniej więcej 5 - 6 tysięcy złotych. Modele najdroższe - pochodzące z końca produkcji, mające niski przebieg, napędzane silnikiem diesla i posiadające np. czteronapęd - są wyceniane przez obecnych właścicieli nawet na ponad 20 tysięcy złotych. Usportowione modele 100HP kosztują od 12 do 19 tysięcy złotych.

Używane: Fiat Panda II - podsumowanie

Włosi bez wątpienia mają jeden wielki talent. Jak nikt potrafią budować niewielkie samochody do miasta. Swoją świetną formę potwierdzili po raz kolejny w roku 2003 podczas prezentacji nowej Pandy. Hatchback wygląda sympatycznie i jest miejsko zwinny. Na rynku wtórnym ma jeszcze dwa asy w rękawie. Używany Fiat Panda II kosztuje naprawdę niewiele, a do tego mimo iż nie jest stuprocentowo bezproblemowy, jego naprawy kosztują dosłownie grosze.

Używane: Fiat Panda II - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 15 zł
  • filtr paliwa - od 14 zł
  • filtr kabinowy - od 14 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 273 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 150 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 161 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 48 zł
  • bęben hamulcowy tył - od 57 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 44 zł
  • łącznik stabilizatora - od 27 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 26 zł
  • amortyzator - od 63 zł
  • sprzęgło komplet - od 373 zł
  • zawór EGR - od 283 zł

Używane: Fiat Panda II - dane techniczne:

Moc

Przyspieszenie

0 - 100 km/h

Prędkość maksymalna

Spalanie miasto/ średnie/trasa

w l/100 km

1.1 8v 54 KM 15,0 s. 150 km/h 7,5/6,0/5,1
1.2 8v 60 KM 14,0 s. 155 km/h 7,9/6,3/5,3
1.2 8v 69 KM 13,4 s. 162 km/h 8,1/6,5/5,6
1.4 16v 100 KM 9,5 s. 185 km/h 8,7/6,5/5,3
1.3 MultiJet 70 KM 13,0 s. 160 km/h 5,3/4,3/3,7
1.3 MultiJet 75 KM 12,4 s. 165 km/h 5,2/4,2/3,6

Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...

    UNESCO wypromuje rower jako środek transportu. Z inicjatywy Polski!

    Z inicjatywy Polski Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła decyzję w sprawie promowania roweru jako uniwersalnego środka transportu - "Bicycle For All – Bicycle for sustainable and healthy lifestyles” ("Rower dla Wszystkich – Rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”).

    Ile kosztuje serwis klimatyzacji w 2023 roku?

    Klimatyzacja – to słowo, które na wiosnę zaczyna dominować w rozmowach kierowców. Część musi zrobić serwis klimy, a część zdiagnozować jej problemy. Ile to kosztuje? Sprawdźcie.

    Jeep Wrangler 4XE Sahara. Srebrny lakier i hybryda plug-in pod maską

    Jeep Wrangler swoim kształtem przywodzi na myśl końcówkę lat 80. XX wieku. I do twarzy mu z tym! Wersja aktualnie sprzedawana w Europie ma jednak hybrydę plug-in pod maską. Jak wygląda ten model? Sprawdźcie w naszej galerii.

    Test: Jeep Wrangler 4XE Sahara. Klasyczny wygląd i hybryda plug-in pod maską

    Wygląda jak Wrangler, ale nie jeździ jak Wrangler. Ma bowiem 381 koni mocy i osiąga 100 km/h w 6,4 sek. To zasługa hybrydy plug-in. Ta w Jeepie jest błogosławieństwem czy przekleństwem?

    Korytarz życia: przepisy, obowiązki i kary. Co musisz wiedzieć?

    Korytarz życia jest od grudnia roku 2019 obowiązkiem kierowców w Polsce. Tylko że jak pokazuje praktyka, z obowiązku tego kierujący nie zawsze się wywiązują... Przypomnijmy zatem, co warto widzieć w tym temacie.

    Astra kombi GSe w sprzedaży. Ma 225 koni i... tania nie jest

    W polskich salonach można już składać zamówienia na Opla Astrę Sports Tourer GSe. Przestronne kombi otrzymało nieco sportową stylizację i aż 225-konny napęd. Rodzinna Astra jest hybrydą plug-in.

    Ceny samochodów w Polsce. Wiemy, kto statystycznie wydaje najwięcej na auto!

    Osoby, które ukończyły 55 rok życia, decydują się na najdroższe auta, a utrzymująca się inflacja pogłębia różnicę w cenach wybieranych aut pomiędzy nimi i najmłodszym pokoleniem. Starsi klienci są też otwarci na bardziej nowoczesne rozwiązania.

    Używana Dacia Duster II. Awarie, wady, ceny, opinie

    Polacy go pokochali. Masowo kupują Dustery II jako nowe i używane. Czy w przypadku modeli z drugiej ręki jest się czego bać? Przyjrzymy się trwałości rumuńskiego SUV-a w dzisiejszym materiale.

    Jak dobrać opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych?

    Samochody elektryczne i hybrydowe mają swoje wymagania. Trakcyjnie te są związane nie tylko z tarciem, ale i większą masą. Dziś opowiemy zatem jak dobrać do nich odpowiednie opony.

    Europejczycy chcą elektryków. Tylko czy rynek sprosta zainteresowaniu?

    Wielkie ambicje, gorzej z możliwościami. Tak można podsumować rynek aut elektrycznych. Zapotrzebowanie na surowce niezbędne do ich produkcji wzrośnie do 2030 roku nawet 14-krotnie! Dziś nie jesteśmy w stanie zapewnić takich dostaw.

    Czy tu można wyprzedzić? Odpowiedź daje sygnalizator S-4

    Linia przerywana, a do tego dwa czerwone iksy i zielona strzałka. Czy kierujący widząc takie zestawienie znaków drogowych, może wyprzedzić inny pojazd? To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź nie jest taka oczywista.