REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Toyota Yaris III (2011 - 2019) - mieszczuch na piątkę z plusem!

Używana Toyota Yaris III (od 2011) - mieszczuch na piątkę z plusem!
Używana Toyota Yaris III (od 2011) - mieszczuch na piątkę z plusem!
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca poszukujący samochodu segmentu B, prędzej lub później musi wziąć pod uwagę kandydaturę Yarisa. Modele trzeciej generacji są stosunkowo młode, prezentują się atrakcyjnie, oferują całkiem nowoczesną technologię, a do tego mają kluczową, eksploatacyjną zaletę - okazują się naprawdę trwałe, a tym samym tanie w utrzymaniu. Z jakiego jeszcze powodu warto kupić miejską Toyotę? O tym właśnie w tym materiale.

Toyota Yaris III ujrzała światło dzienne w roku 2011 i oznaczała dla gamy modelowej segmentu B spory powiew świeżości. Oczywiście auto zachowało pudełkowatą formę znaną z poprzedników i dwie wersje nadwoziowe - 5- i 3-drzwiową. Uzupełniło te cechy jednak zestawem ostrych linii, które miały zapewnić wyrazistość na miejskich ulicach. Styliści postawili na jeszcze jeden dość ciekawy zabieg. Zarówno przedni zderzak, jak i tył są mocno ścięte. A to zdecydowanie poprawia pewność manewrów wykonywanych na parkingu - w przypadku tyłu kierowca czuje się tak, jakby jeździł samochodem typu kombi. Na minus warto zapisać gruby słupek C, który ogranicza widoczność do tyłu.

REKLAMA

Używana Toyota Yaris III: 25 proc. większy bagażnik

Kabina pasażerska jest nowoczesna, ale i dość prosta. Używana Toyota Yaris III ma wysoko zarysowaną i wąską konsolę. Ta została pozbawiona nadmiernej ilości przycisków, co zdecydowanie poprawia ergonomię. Poza tym Japończycy zrezygnowali z centralnie umieszczonych, elektronicznych zegarów znanych z poprzedników. W efekcie zaraz przed oczami kierowcy pojawił się zestaw klasycznych wskaźników. Co z jakością wykończenia? Plastiki nie są przyjemne w dotyku i okazują się twarde. Mimo wszystko razem z tapicerką dzielnie znoszą trudy eksploatacji. Niewątpliwym plusem wnętrza trzeciego Yarisa jest pojemny bagażnik. 286 litrów pojemności oznacza 25-procentowy wzrost w stosunku do poprzednika i wartość, która utrzymuje się powyżej średniej w segmencie B.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Yaris III przeszedł do tej pory dwa liftingi. Na mocy pierwszego z roku 2014 stylistyka przodu poszła w stronę linii X charakteryzującej współczesne modele Toyoty. Co to oznacza? Chociażby potężny grill w przednim zderzaku oraz większą porcję chromu. Druga modernizacja stała się faktem w roku 2017. To wtedy w przedniej części nadwozia wyraźniej zaznaczony został nos z logo producenta z przodu.

Używana Toyota Yaris III występuje w pięciu wersjach silnikowych. Szczególną popularnością na polskim rynku wtórnym cieszą się dwie, a czego pierwsza jest bazową. Motor 1.0 VVT-i posiada 3-cylindrową głowicę i 69 koni mechanicznych. Moment obrotowy ma symboliczną wartość 93 Nm i nawet w połączeniu z suchą masą na poziomie 950 kilogramów nie jest w stanie zdziałać cudów na drodze. Skutek? Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje aż 15,3 sekundy i towarzyszy mu spory hałas. W zamian litrowy benzyniak jest oszczędny i trwały. W mieście potrafi spalić niecałe 6 litrów paliwa i miewa problemy głównie z wrażliwym czujnikiem przy katalizatorze. Poza tym z powodzeniem był np. gazowany przez duże floty.

Używana Toyota Yaris III: hybryda królem sprzedaży!

Numerem dwa na liście popularności jest półtoralitrowy układ hybrydowy HSD o mocy 100 koni mechanicznych. Połączenie benzyniaka, 61-konnego agregatu elektrycznego i przekładni planetarnej gwarantuje wielką wygodę eksploatacji w mieście. Poza tym potrafi też ograniczyć spalanie do zaledwie 4 - 5 litrów paliwa (w zależności od stylu jazdy). Układ HSD ma jeszcze jedną zaletę - jest naprawdę trwały. W toku eksploatacji sprawdza się i prosty silnik benzynowy, i akumulatory niklowo-wodorkowe. Kierowcy raczej nie zgłaszają zastrzeżeń dotyczących pracy hybrydy.

Sporą popularnością w ofercie używanej Toyoty Yaris III cieszy się produkowany w Polsce diesel. Motor 1.4 D-4D nie posiada koła dwumasowego, a wtryskiwacze i turbosprężarka są trwałe. Obydwa elementy spokojnie wytrzymują przebiegi dochodzące do 300 tysięcy kilometrów. Najwięcej problemów, szczególnie podczas jazdy w mieście, może sprawiać filtr cząstek stałych. Co z osiągami? 90 konny diesel oferuje 205 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu przyspiesza do pierwszej setki w 10,7 sekundy. Ogromną zaletą japońskiego ropniaka jest niski apetyt. W mieście auto potrafi spalić mniej niż 5 litrów oleju napędowego.

W gamie Toyoty Yaris III występują jeszcze dwie jednostki. Pierwszą jest silnik 1.33 Dual VVT-i o mocy 99 koni mechanicznych wycofany ze sprzedaży na mocy ostatniego liftingu. Jego miejsce zajął 111-konny benzyniak 1.5 Dual VVT-iE. Motor o mniejszej pojemności oferuje dobrą dynamikę (przyspieszenie do 100 km/h w 11,7 sekundy), a do tego jest oszczędny (w cyklu mieszanym spala 5,4 litra benzyny). Z drugiej strony miewa problemy ze zbieraniem się nagaru w komorze spalania. Czyszczenie kosztuje jakieś 2 - 2,5 tysiąca złotych. Znane są też przypadki zwiększonego poboru oleju silnikowego po przekroczeniu przebiegu 200 tysięcy kilometrów. O awaryjności nowszej jednostki na razie nie można wiele powiedzieć. Jest oferowana od niespełna dwóch lat.

Używana Toyota Yaris III: awarii zbyt wielu nie ma

Zawieszenie Używanej Toyoty Yaris III to prosta konstrukcja. Przednia oś została oparta o kolumny McPhersona, podczas gdy tylna o belkę skrętną. Układ pracuje w sposób optymalny - nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Dodatkowo okazuje się trwały w toku eksploatacji. Elementy zawieszenia bez większych problemów wytrzymują przebiegi dochodzące do 200 tysięcy kilometrów. Co z ogólną awaryjnością auta? Używany Yaris III może zostać uznany w tej kwestii za ideał. Regularnie serwisowane modele mimo mijających lat nie zaglądają raczej na nieplanowane wizyty w warsztacie.

Kierowcy jeżeli już skarżą się na małą Toyotę, mówią głównie o punktowej korozji nadwozia. Poza tym znane są przypadki zacierających się łożysk kół czy pękających sprężyn zawieszenia. Obydwie awarie są jednak wiązane przede wszystkim z naturalnym zużyciem i wysokim przebiegiem. Co jeszcze może się zdarzyć? Kierowcy hybrydowych Yarisów muszą dohamowywać auto. Podczas jazdy w mieście układ rekuperacji jest dostrojony w taki sposób, że hamulce pracują bardzo rzadko. To może prowadzić do korozji tarcz.

Używana Toyota Yaris III - podsumowanie

Używana Toyota Yaris III ma serię zalet. Jest praktyczna, całkiem ładna i trwała. Te cechy są kluczowe na rynku wtórnym, a to wpływa na cenę auta. W efekcie za najtańsze egzemplarze trzeba dziś zapłacić 16 - 17 tysięcy złotych. Wersja zadbana, pochodząca z polskiego salonu i z rozsądnym przebiegiem powinna kosztować jakieś 20 tysięcy złotych, diesel minimum 22 tysiące złotych, podczas gdy hybryda co najmniej 37 tysięcy złotych. To drogo? Jak najbardziej. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup Yarisa III to pewna forma inwestycji. Inwestycji w niższą utratę wartości.

Używana Toyota Yaris II - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 11 zł
  • filtr powietrza - od 27 zł
  • filtr paliwa - od 20 zł
  • filtr kabinowy - od 11 zł
  • pasek wielorowkowy - od 27 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 81 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 78 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 55 zł
  • łącznik stabilizatora - od 36 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 30 zł
  • amortyzator - od 87 zł
  • sprzęgło komplet - od 509 zł

Używana Toyota Yaris III - dane techniczne producenta:

Motor Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0-100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa
1.0 VVT-i 69 KM 93 Nm 15,3 s. 155 km/h 5,7/4,8/4,2
1.33 Dual VVT-i 99 KM 125 Nm 11,7 s. 175 km/h 6,8/5,4/4,5
1.5 Dual VVT-iE 111 KM 136 Nm 11,0 s. 175 km/h 6,3/5,0/4,2
1.5 HSD 100 KM 111 Nm 11,8 s. 165 km/h 3,5/3,5/3,1
1.4 D-4D 90 KM 205 Nm 10,7 s. 175 km/h 4,8/4,1/3,4

Toyota Yaris III Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III FL
Toyota
Toyota Yaris III FL Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III FL
Toyota
Toyota Yaris III FL
Toyota
Toyota Yaris III Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA