REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane BMW serii 3 E46: opis modelu

Kalinowski Marcin
BMW serii 3 E46 produkowano od 1998 do 2005 roku
BMW serii 3 E46 produkowano od 1998 do 2005 roku
BMW

REKLAMA

REKLAMA

BMW E46 to nic innego, jak stara dobra "trójka". Pojawiła się na rynku w 1998 roku i sprzedawano ją na wielu różnych rynkach: od Europy, przez USA, aż po Rosję, Wietnam, Indonezję i Chiny.

W 1999 roku na rynku pojawiły się wersje nadwoziowe kombi i coupe. Rok później z gamy zniknął silnik benzynowy o pojemności 2,8 litra, pojawiła się jednak wersja cabrio. W 2001 roku auto przeszło facelifting, wprowadzono nowe jednostki napędowe, a także 3-drzwiowego hatchbacka zwanego Compact. W 2003 roku pojawił się silnik o pojemności trzech litrów.

REKLAMA

Auto, pomijając facelifting w 2001 roku, było produkowane bez większych zmian do 2005 roku, kiedy to nową trójką w ofercie BMW został model E90.

Zobacz też: Opinie kierowców o BMW serii 3

BMW E46 dostępne było w wielu wersjach nadwoziowych. Klienci mogli wybrać czterodrzwiowego sedana, pięciodrzwiowe kombi, 3-drzwiowego hatchbacka a także 2-drzwiowe coupe i kabriolet. Największą wadą jeśli chodzi o komfort użytkowania to niestety mała ilość miejsca w drugim rzędzie siedzeń.

Silniki

Silników w BMW E46 też jest co niemiara. Oto lista:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Benzynowe:
1,8 115KM
1,9 105/118 KM
2,0 143 KM
2,0 150 KM
2,2 170 KM
2,5 170/192 KM
2,8 193 KM (uznawana za najlepszą jednostkę benzynową)
3,0 231 KM
3,2 343 KM (wersja M3)

Diesle:
2,0 115/136/150 KM
2,9 184 KM
3,0 204 KM

Za najlepsze silniki w E46 uznaje się benzynowe rzędowe szóstki, ze szczególnym wskazaniem na wersję 328, czyli 193-konną z jednostką o pojemności 2,8 litra. Wcale nie zużywają przesadnie dużo paliwa. Oczywiście fani szybkiej jazdy zwrócą uwagę na wersję M3 z silnikiem o mocy 343 KM, jednak nie polecamy tego auta osobom o mało zasobnym portfelu: kosztuje dużo, zarówno przy zakupie, jak i w eksploatacji.

Wersje z silnikiem Diesla również są godne polecenia, choć drogie w serwisie. Najlepszym wyborem wśród Diesli są dwulitrówki ze względu na oszczędność.

Oferty

Na rynku ofert kupna BMW E46 jest bardzo dużo, co nie oznacza, że łatwo jest znaleźć egzemplarz w dobrym stanie. Auto prowokuje do ostrej jazdy (mocne silniki i napęd na tylną oś!), przez co wiele BM-ek jest okropnie zniszczonych i zajeżdżonych. Auto, choć nie jest specjalnie awaryjne, wymaga regularnego serwisowania. Ogłoszenia zaczynają się już nawet od 12-13 tysięcy, ale za tą cenę trudno jest spodziewać auta w dobrym stanie. Kupując auto najlepiej wybrać model po faceliftingu (2001-2005), gdzie wyeliminowano wiele wad konstrukcyjnych.

Co się psuje?

Układ napędowy BMW E46 jest dość trwały, ale zdarzają się problemy z dyferencjałem. Jeśli gdzieś cieknie olej, to znaczy, że auto było dość mocno eksploatowane. Na polskich drogach dość szybko też zużywa się zawieszenie, a zwłaszcza sworznie wahaczy. Nie da się ich wymienić osobno, trzeba wtedy kupić cały wahacz.

Zobacz też: BMW 5 E39 czy Mercedes E-klasse W210?

Piętą achillesową jednostek benzynowych jest układ chłodzenia, na co trzeba bardzo uważać, bowiem głowice silników są wrażliwe na przegrzewanie. W dieslach szwankuje układ paliwowy (wtryskiwacze, pompa paliwowa), a czasem nawet elektronika.

Przykładowe ceny części:
- filtr oleju: 20 zł
- filtr powietrza: 30 zł
- komplet klocków hamulcowych na przód: od 100 zł
- sprzęgło: od około 800 złotych

Werdykt

BMW E46 to bardzo atrakcyjny stylistycznie samochód. Świetnie jeździ, jest bardzo dobrze wykonany, nietrudno też trafić wersję dobrze wyposażoną.

Na minus BMW E46 należy zaliczyć małą ilość miejsca dla pasażerów drugiego rzędu. W Polsce jest też ogromna ilość aut zajeżdżonych, powypadkowych, lub nawet wręcz "posklejanych" z kilku egzemplarzy. Każde auto należy bezwzględnie zbadać w profesjonalnym warsztacie aby poznać jego przebieg. BMW to auto popularne na rynku, handlarzom zdarza się więc oszukiwać aby przyciągnąć klienta, np. przekręcając licznik.

BMW serii 3 E46 w 2001 roku przeszło facelifting
BMW
BMW serii 3 E46 w wersji Touring - najbardziej praktycznej
BMW
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA