| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Słownik > CDI

CDI

CDI - to oznaczenie silników Diesla, montowanych w samochodach marki Mercedes.

CDI - Common-rail Direct-Injection - rodzaj silnika firmy Daimler-Benz, napędzanego wysokociśnieniową pompą, która tłoczy paliwo do szyny-przewodu wspólnego dla wszystkich cylindrów. Silnik tego typu możemy znaleźć pod maską samochodów marki Mercedes.

Jest to odmiana sterowanego elektronicznie, bezpośredniego wtrysku paliwa do komory spalania, stosowanego w silnikach wysokoprężnych. Olej napędowy dostarczany jest dzięki pompie paliwowej do specjalnego wysokociśnieniowego zbiorniczka, wspólnego dla wtryskiwaczy silnika. Pozwala on na dostarczanie wysokiego ciśnienia wtrysku jednakowo dla każdego z wtryskiwaczy.

Cechą charakterystyczną silników CDI jest tzw. wtrysk pilotowy, następujący ułamek sekundy przed właściwym wtryskiem głównym. Ma on za zadanie wstępne nagrzanie przestrzeni spalania, dzięki czemu następuje szybszy zapłon paliwa. Pociąga za sobą powolniejszy wzrost ciśnienia i temperatury. Wpływa to korzystnie na poziom hałasu przy spalaniu. Wysokie ciśnienie wtrysku w silnikach CDI pozwala na silne rozpylenie paliwa w komorze spalania, czego efektem jest całkowite spalanie połączone z niższą zawartością szkodliwych substancji.

Zobacz też: TDI

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »