REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kia Soul po faceliftingu

Jakub Tujaka

REKLAMA

REKLAMA

Przy okazji premiery modelu Optima przedstawiciele koreańskiego producenta zaprezentowali odświeżoną Kię Soul.

Całkowicie odświeżona, najnowsza wersja modelu Kia Soul, który jest produkowana w Korei, otrzymała nowy wygląd zewnętrzny, dzięki czemu ma przypaść do gustu europejskim użytkownikom. Soul otrzymał nowe jednostki napędowe, lepsze wyposażenie, bardziej staranne wykończenie kabiny i jeszcze większe możliwości personalizacji.

REKLAMA

„Model Soul odgrywał kluczową rolę w ustalaniu pozycji Kia jako marki kierującej się designem, dzięki czemu dwa lata po pojawieniu się na rynku wciąż stanowi on wyzwanie dla innych marek i zdecydowanie wyróżnia się z tłumu konwencjonalnych modeli z segmentu B” — mówi Paul Philpott, dyrektor operacyjny w Kia Motors Europe.

Zobacz też: Kia Optima: dane techniczne i wyposażenie

REKLAMA

„Od wprowadzenia na rynek na początku 2009 r. Kia sprzedała w Europie ponad 46 000 sztuk Soula. Spodziewamy się, że lepsze wyposażenie odświeżonego modelu pozwoli zwiększyć sprzedaż i jednocześnie utrzymać niepowtarzalny charakter pierwowzoru” — dodaje Philpott.

Zmiany stylizacyjne w nowym Soulu to między innymi wydłużenie maski o 15 mm, przez co całkowita długość zwiększyła się do 4120 mm. Dolny przedni wlot powietrza jest szerszy, a okrągłe przednie światła przeciwmgielne większe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W standardzie zamontowano mocniejsze dwużarówkowe reflektory z czarnymi oprawami i dwużarówkowe światła do jazdy dziennej. Opcjonalnie dostępne są nowe reflektory projekcyjne, światła do jazdy dziennej i lampy tylne wykonane w technologii LED.

Zobacz też: Toyota Hilux 2012 – nowa twarz nieśmiertelnego pick-upa

Soul po liftingu zyskał nowe 16- i 18-calowe felgi aluminiowe, klamki, lusterka zewnętrzne ze  zintegrowanymi kierunkowskazami diodowymi. Z tyłu czarny panel w zderzaku został rozbudowany, przez co bliźniacze lampy przeciwmgielne zostały przesunięte na zewnątrz, w kierunku krawędzi samochodu.

W palecie znajdziemy 11 kolorów, w tym trzy nowe: Saddle Brown, Olive Green i Misty Green.

Ulepszenia techniczne Kii Soul po faceliftingu

Wśród istotnych technicznych udoskonaleń odświeżonego Soula znajduje się wprowadzenie nowego 140-konnego silnika benzynowego oraz nowej sześciostopniowej ręcznej i automatycznej skrzyni biegów.

REKLAMA

Całkowicie aluminiowy, 1,6-litrowy silnik benzynowy Gamma z GDI zastępuje wcześniejszą 124-konną jednostkę. Generuje on o 13% większą moc (140 KM przy 6300 obr./min) i osiąga maksymalny moment obrotowy o wartości 166 Nm przy                  4850 obr./min. Soul wyposażony w ten silnik przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,4 s i osiąga maksymalną prędkość 185 km/h. Producent podaje, że w przypadku standardowego Soula napędzanego benzyną zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 6,4 l/100 km przy emisji CO2 równej 149 g/km.

Klienci preferujący silniki Diesla wciąż mają do dyspozycji 128-konną jednostkę U2 CRDi. Osiąga ona maksymalny moment obrotowy równy 260 Nm przy 1900 obr./min. Według danych producenta zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 4,9 l/100 km, a emisja spalin wynosi 129 g/km. W przypadku tego silnika pakiet EcoDynamics pozwala zmniejszyć spalanie do 4,7 l/100 km i zredukować emisję CO2 do poziomu 125 g/km.

Zobacz też: Używana Kia cee’d: kompakt za rozsądne pieniądze

Na większości rynków europejskich oba silniki będą oferowane także z nową sześciostopniową ręczną lub automatyczną skrzynią biegów.

Zmiany wewnątrz kabiny obejmują opracowaną na nowo środkową konsolę, okrągłe pokrętła ogrzewania, szerszy wybór nowych materiałów stosowanych w tapicerce (tkanina Soul, tartanowa krata, wzór w pepitkę i skóra) oraz dostępność zestawu wskaźników Supervision (w wysokiej rozdzielczości) w opcji.

Nowa Kia Soul ma także lepsze wyciszenie silnika.

Zobacz też: Używana Kia Sorento – pierwsza liga koreańska

Nowej Kia Soul: systemy bezpieczeństwa

Na wszystkich rynkach europejskich Soul jest standardowo wyposażony w system ESC (elektroniczny system kontroli jazdy), ABS (system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania), system wspomagający hamowanie, system kontroli trakcji oraz HAC (system wspomagający pokonywanie podjazdów, zapobiegający stoczeniu się w trakcie ruszania w górę wzniesienia).

W odświeżonym Soulu znaleźć można również system VSM (system zarządzający stabilnością pojazdu), który przeciwdziała skutkom różnic w przyczepności na śliskich nawierzchniach mieszanych i pomaga pojazdowi utrzymać stabilną pozycję, zmniejszając wydajność wspomagania kierownicy (jeżeli kierowca działa na nią ze zbyt dużą siłą) lub zwiększając tę wydajność (jeżeli siła kierowcy jest niewystarczająca).

Zobacz też: Pierwsza jazda: Kia Rio – postrach konkurencji

W kontekście bezpieczeństwa pasywnego każdy Soul jest także standardowo wyposażony w sześć poduszek powietrznych — przednich, tylnych i kurtynowych — oraz w przednie „aktywne” zagłówki, pozwalające zminimalizować niebezpieczeństwo uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Autosalon24.pl - Kia Soul 1.6 CRDi, nawet 11% taniej. Sprawdź teraz!

Po trzech latach produkcji postanowiono odświeżyć małego vana. Fot. Kia
Kia wiele zmian wprowadziła w jednostkach silnikowych. Fot. Kia
Teraz wszystkie jednostki napędowe wykonane są w całości z aluminium, przez co auto jest lżejsze. Fot. Kia
Kię Soul można kupić z manualną lub automatyczną sześciobiegową przekładnią. Fot. Kia
Motor o pojemności 1.6 litra ma teraz bezpośredni wtrysk paliwa dzięki czemu rozwija 140 KM. Fot. Kia
Kia Soul z silnikiem benzynowym przyspiesza do 100 km/h w 10,4 sekundy. Fot. Kia
Prędkość maksymalna to 185 km/h. Tak mała wartość jest spowodowana dużymi oporami aerodynamicznymi. Fot. Kia
Kia Soul według oficjalnych informacji nie przeszła żadnych zmian konstrukcyjnych. Fot. Kia
Procent twierdzi, że poprawił wyciszenie wnętrza dzięki czemu ma zwiększyć się komfort podróżowania. Fot. Kia
Zmianie uległy elementy wnętrza takie jak materiały przycisków i pokręteł oraz detale bryły zewnętrznej Soul. Fot. Kia
Światła w nowej Kii Soul zostały wyposażone w technologię LED. Fot. Kia
Największą wadą zmian, które zaszły w Soulu jest wzrost ceny tego modelu. Fot. Kia
Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest nowy grill, który został upodobniony do tych w reszcie modeli Kii. Fot. Kia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA