reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Poradniki kupującego > Fakty i mity o autach poleasingowych

Fakty i mity o autach poleasingowych

Mogą mieć wyższe przebiegi niż auta prywatne, ale są pod stałą kontrola techniczną. Jakie jeszcze są zalety i wady samochodów poleasingowych? Co warto o nich wiedzieć by na przekór stereotypom przestać się ich obawiać?

Auta używane są w Polsce bardzo popularne. W trzech kwartałach 2016 r. polski rynek wtórny samochodów obejmował niemal 2 mln pojazdów, czyli o ponad 7% więcej niż w tym samym okresie 2015 r. W tym było ponad  698 tys. pierwszych rejestracji używanych samochodów sprowadzonych do Polski zza granicy oraz niemal 1,3 mln aut, które zmieniły właściciela w Polsce. Warto wiedzieć, że używany samochód możemy kupić nie tylko bezpośrednio od właściciela czy w komisie, ale także z salonów aut poleasingowych i pokontraktowych. Znajdziemy tam auta, które wcześniej były używane przez firmy. Warto przyjrzeć się tej ofercie, bo choć o autach pochodzących z leasingu lub z tzw. flot krążą różne opinie, to nie ulega wątpliwości, że są one tańsze od nowych i pewniejsze od komisowych.

Przebieg i stan techniczny 

Na wstępie warto wyjaśnić, że leasing leasingowi nie jest równy. Warto zwracać uwagę na pojazdy, które nie tylko były sfinansowane, ale również zarządzane i serwisowane przez wyspecjalizowanych operatorów. Trzeba więc rozróżnić samochód poleasingowy, który do tej pory najczęściej był kojarzony z samochodem pochodzącym z windykacji, od samochodu będącego pod stałą kontrolą serwisową firmy leasingowej. Z kolei samochody pokontraktowe to te, które pochodzą z tzw. flot firm zajmujących się profesjonalnym zarządzaniem samochodami służbowymi używanymi przez małe, duże i średnie przedsiębiorstwa. Pojazdy te to najczęściej modele 3- i 4-letnie, ponieważ właśnie tyle średnio „pracują” w firmach. Faktem jest, że często mają one wyższe przebiegi niż pojazdy oferowane przez indywidualnych użytkowników. Warto jednak pamiętać, że przebieg jest tutaj gwarantowany, samochody pochodzą z polskich salonów i znana jest pełna historia pojazdu. Ponadto takie samochody pozwalają na uzyskanie niższej ceny co w przypadku zakupu takiego samochodu przez konsumenta może być trafną inwestycją.

Samochody poleasingowe mają zazwyczaj większe przebiegi, ale ich historia serwisowa jest łatwiejsza do sprawdzenia.

Źródło: Fotolia

Zobacz też: Leasing czy kredyt na auto - jakie są różnice i korzyści?

Funkcjonujące na polskim rynku firmy specjalizujące się w zarządzaniu flotami samochodów (Car Fleet Management) jak i leasingu samochodów z serwisem dysponują historią użytkowa tych aut oraz pełną wiedzą na temat ich stanu technicznego i rzeczywistego przebiegu.

– Samochody zarówno w trakcie jak i po zakończonych kontraktach są dokładnie sprawdzane i dokonywane są niezbędne naprawy – mówi Grzegorz Grodecki, Dyrektor Operacyjny Grupy Masterlease. – W naszym przypadku, specjalnie wyselekcjonowane pojazdy trafiają do naszej własnej sieci punktów sprzedaży samochodów pokontraktowych Master1.PL, która posiada szerokie zaplecze techniczne i finansowe – dodaje Grodecki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama