| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Poradniki kupującego > Dlaczego rośnie zainteresowanie wynajmem samochodów do firm?

Dlaczego rośnie zainteresowanie wynajmem samochodów do firm?

20% przedsiębiorców stawia na wynajem długoterminowy samochodów w swoich firmach, a kolejne 25% przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że rozważa skorzystanie z tej usługi w przyszłości - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Keralla na zlecenie Carefleet S.A. Czy przedsiębiorcy faktycznie wynajem się opłaca?

Wynajem samochodu zamiast jego zakup

Wynajem długoterminowy jest szczególnie atrakcyjny dla firm, w których samochody są bardzo eksploatowane. W branżach, takich jak catering, firma musi mieć stały dostęp do sprawnych samochodów. Przy wynajmie, w razie kłopotów z autem, to na firmie udostępniającej samochody ciąży obowiązek jego naprawy i zorganizowanie pojazdu zastępczego.

Zobacz też: Leasing czy kredyt na auto - jakie są różnice i korzyści?

- Popularność wynajmu długoterminowego samochodów w sektorze MŚP z roku na rok rośnie – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes. - Potwierdzają to ostatnie badania rynku - już co piąty przedsiębiorca deklaruje, że korzysta z tej opcji w swojej firmie. Co prawda na tę opcję budowania floty najczęściej decyduje się sektor produkcji i budownictwa – ponad 20% firm, ale już blisko 40% przedsiębiorstw z sektora horeca jest zainteresowanych zastosowaniem tego rozwiązania również u siebie.

Brak wkładu własnego i stałe miesięczne koszty

Jednak to stałe miesięczne koszty są najczęściej podawaną przez przedsiębiorców zaletą najmu. Od początku obowiązywania umowy aż do jej zakończenia, płacimy stałą sumę, którą wynegocjowaliśmy z firmą.  Najemca nie musi się martwić o nieprzewidziane wydatki, związane z naprawami czy o wysokie koszty ubezpieczenia. Istotną przewagą wynajmu nad leasingiem, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, jest brak konieczności wpłacania wkładu własnego, który wynosi zwykle 20% wartości samochodu.

- Są jednak także minusy wynajmu długoterminowego – tłumaczy Paweł Mazur - Niektóre firmy ustalają limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jednak zawsze warto tę kwestię negocjować. Firma może np. wziąć pod uwagę czas, na jaki chcemy wynająć samochody, ich liczbę lub lojalność i znieść limity.

Wynajem a leasing - różnice

Kontrakt na wynajem długoterminowy przyjmuje formę umowy dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego. Jest zatem właściwie jedną z form leasingu. Często podawanym plusem wynajmu jest możliwość zmiany samochodu na nowy, po skończeniu się umowy. Okazuje się jednak, że i przy leasingu jest to możliwe. Przedsiębiorca nie musi stać się właścicielem danego samochodu wraz z zapłaceniem ostatniej raty. Auto może trafić na tzw. plac poleasingowy, a klient ma możliwość wzięcia kolejnego samochodu, na ustalonych warunkach.

Zobacz też: Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »