| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Poradniki kupującego > Dlaczego rośnie zainteresowanie wynajmem samochodów do firm?

Dlaczego rośnie zainteresowanie wynajmem samochodów do firm?

20% przedsiębiorców stawia na wynajem długoterminowy samochodów w swoich firmach, a kolejne 25% przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że rozważa skorzystanie z tej usługi w przyszłości - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Keralla na zlecenie Carefleet S.A. Czy przedsiębiorcy faktycznie wynajem się opłaca?

Wynajem samochodu zamiast jego zakup

Wynajem długoterminowy jest szczególnie atrakcyjny dla firm, w których samochody są bardzo eksploatowane. W branżach, takich jak catering, firma musi mieć stały dostęp do sprawnych samochodów. Przy wynajmie, w razie kłopotów z autem, to na firmie udostępniającej samochody ciąży obowiązek jego naprawy i zorganizowanie pojazdu zastępczego.

Zobacz też: Leasing czy kredyt na auto - jakie są różnice i korzyści?

- Popularność wynajmu długoterminowego samochodów w sektorze MŚP z roku na rok rośnie – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes. - Potwierdzają to ostatnie badania rynku - już co piąty przedsiębiorca deklaruje, że korzysta z tej opcji w swojej firmie. Co prawda na tę opcję budowania floty najczęściej decyduje się sektor produkcji i budownictwa – ponad 20% firm, ale już blisko 40% przedsiębiorstw z sektora horeca jest zainteresowanych zastosowaniem tego rozwiązania również u siebie.

Brak wkładu własnego i stałe miesięczne koszty

Jednak to stałe miesięczne koszty są najczęściej podawaną przez przedsiębiorców zaletą najmu. Od początku obowiązywania umowy aż do jej zakończenia, płacimy stałą sumę, którą wynegocjowaliśmy z firmą.  Najemca nie musi się martwić o nieprzewidziane wydatki, związane z naprawami czy o wysokie koszty ubezpieczenia. Istotną przewagą wynajmu nad leasingiem, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, jest brak konieczności wpłacania wkładu własnego, który wynosi zwykle 20% wartości samochodu.

- Są jednak także minusy wynajmu długoterminowego – tłumaczy Paweł Mazur - Niektóre firmy ustalają limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jednak zawsze warto tę kwestię negocjować. Firma może np. wziąć pod uwagę czas, na jaki chcemy wynająć samochody, ich liczbę lub lojalność i znieść limity.

Wynajem a leasing - różnice

Kontrakt na wynajem długoterminowy przyjmuje formę umowy dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego. Jest zatem właściwie jedną z form leasingu. Często podawanym plusem wynajmu jest możliwość zmiany samochodu na nowy, po skończeniu się umowy. Okazuje się jednak, że i przy leasingu jest to możliwe. Przedsiębiorca nie musi stać się właścicielem danego samochodu wraz z zapłaceniem ostatniej raty. Auto może trafić na tzw. plac poleasingowy, a klient ma możliwość wzięcia kolejnego samochodu, na ustalonych warunkach.

Zobacz też: Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »