| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Poradniki kupującego > Kupić auto z klimatyzacją, czy zamontować ją po zakupie?

Kupić auto z klimatyzacją, czy zamontować ją po zakupie?

Montaż klimatyzacji w samochodzie wiąże się ze sporym kosztem. Podpowiadamy czy lepiej jest kupić auto z klimatyzacją czy bez niej, godząc się na późniejszy jej montaż.

Zakup używanego pojazdu bardzo często wiąże się z wyborem auta w lepszym stanie technicznym, ale z uboższym wyposażeniem. Polacy pokochali auta z klimatyzacją dlatego niejednokrotnie walczą z myślami stojąc przed zakupem auta, które jej nie posiada. Czy zatem warto szukać auta z klimatyzacją?

Klimatyzacja staje się standardem

Statystyki cen samochodów potwierdzają, że klimatyzacja nie jest już luksusowym dodatkiem. Średnia cena klimatyzowanego auta była wyższa o 23% od modelu bez takiego wyposażenia. Ten współczynnik w 2013r. spadł do 18%.

Zobacz też: Klimatyzacja - budowa i eksploatacja

Jeśli wziąć pod uwagę typ pojazdu, to największy odsetek samochodów z klimą jest wśród pojazdów z nadwoziem MPV (aż 92%), SUV (88%), kombi (87%) i VAN (80%). Wygląda na to, że klimatyzacja w tego typu pojazdach jest oczywistym elementem wyposażenia, co potwierdza niewielka (poniżej 9%) różnica  ceny samochodów z i bez klimatyzacji. Można zauważyć, że im klimatyzacja w danym nadwoziu powszechniejsza, tym jej koszt w pojeździe mniejszy. W przypadkach aut reprezentujących wymienione segmenty, nie opłaca się kupować auta bez klimy i montować ją po zakupie. Orientacyjny koszt montażu klimatyzacji dla auta z segmentu MPV to około 2500 zł.

Odwrotna sytuacja jest wśród pickupów, kabrioletów i, o dziwo, hatchback’ów. Odsetek modeli z klimą nie przekracza 66%, a koszt tego wyposażenia jest bardzo wysoki (w pickupach średnia cena pojazdu z klimą jest aż o 38% wyższa).

Zobacz też: Czym grozi montaż używanego osuszacza klimatyzacji? Poradnik

Brak klimatyzacji - niższa cena auta

Brak klimatyzacji daje możliwość negocjowania ceny, dlatego też w przypadku kabrioletów, hatchbacków i pickupów warto sprawdzić dokładny koszt zamontowania klimatyzacji w konkretnym modelu (cena montażu układu klimatyzacji waha się od tysiąca zł w przypadku popularnych aut, nawet do kilku tysięcy złotych w rzadszych modelach).

Analizując dane na temat kraju pochodzenia sprzedawanych pojazdów można zauważyć, że Polska wciąż jest na szarym końcu stawki. Wśród pojazdów z rynku krajowego tylko 67% samochodów jest wyposażona w klimatyzację. Ten udział wśród samochodów np. z Francji, Holandii czy Włoch sięga 90%. Jeszcze mniej jest samochodów bez klimy wśród tych pochodzących z USA (tylko 7%). Co dziwne, tylko 80% samochodów z Niemiec jest wyposażonych w klimatyzację, jednak fakt ten może wynikać z rocznika samochodów, które są średnio o kilka lat starsze niż te z Francji czy Belgii.

Zobacz też: Prawidłowy serwis klimatyzacji

Źródło: materiały prasowe otoMoto.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »