REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Samochód po taksówce zdradza wiele elementów. Z odpowiednią wiedzą, można szybko go rozpoznać. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z jego zakupu. Fot. Fotolia
Samochód po taksówce zdradza wiele elementów. Z odpowiednią wiedzą, można szybko go rozpoznać. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z jego zakupu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość osób poszukujących używanego auta rezygnuje z zakupu egzemplarzy służących jako taksówki z uwagi na ich duży przebieg. Jak zatem rozpoznać samochód taksówkę?

Polacy kupując używany egzemplarz samochodu kierują się głównie jego ceną i przebiegiem, a właściwie to tylko tym, co wskazuje licznik kilometrów. Sprawą drugorzędną jest dla nich potwierdzenie tego przebiegu i pełna historia napraw pojazdu. Z tego powodu auta po taksówce są od razu przez nich odrzucane. Jedynie wytrawni znawcy tematu są w stanie zaakceptować przeszłość takiego pojazdu, bo jeśli pojazd był regularnie serwisowany, to powinien jeszcze wiele lat służyć nowemu właścicielowi. Jak rozpoznać zatem samochód po taksówce? Postanowiliśmy przybliżyć wam ten problem, na przykładzie aut z kraju, z którego Polacy najchętniej sprowadzają używane pojazdy czyli Niemiec.

REKLAMA

Samochód po taksówce – kolor nadwozia

Niemieckie taksówki posiadając charakterystyczny, „budyniowy” odcień lakieru i większość osób właśnie dzięki niemu odróżnia je od pojazdów cywilnych. Nie można się jednak sugerować tylko kolorem nadwozia, bowiem wiele taksówek, zwłaszcza Mercedesów, wyjeżdża z fabryki z czarnym lub srebrnym lakierem, po czym pokrywane są one specjalną folią o charakterystycznej barwie.

Zobacz też: Kiedy najkorzystniej można kupić kabriolet?

Samochód po taksówce – wyposażenie wnętrza

Wprawne oko kupującego powinno wychwycić pewne cechy wnętrza, świadczące taksówkarskiej „karierze” pojazdu. Do tych kluczowych należą uchwyty bądź ślady montażu terminala, radia CB, taksometru czy kasy fiskalnej. Pewną dodatkową wskazówką może myć automatyczna skrzynia biegów połączona z prostym, niewysilonym silnikiem diesla czy benzynowych (zasilanym LPG lub CNG). W przeciwieństwie do tego co wielu sądzi, niemieckie taksówki posiadają zazwyczaj bardzo bogate wyposażenie i nie są zwykłymi narzędziami pracy, kupionymi za jak najniższe pieniądze. Większość takich posiada także ogrzewanie postojowe, które w niektórych modelach ma też fabryczne zewnętrzne gniazdo.

Samochód po taksówce – wzmocnione elementy pojazdu

Z racji tego, że przeciętna taksówka w Niemczech w ciągu 8 lat pokonuje dystans ok. 600 000 km producenci aut oferują pewne wzmocnione ich wersje na potrzeby tak intensywnej eksploatacji. Charakterystyczną cechą wnętrza jest np. bardzo trwała tapicerka siedzeń, wykonana z materiału przypominającego skaje, dzięki czemu nie nosi ona śladu przetarć nawet przy tak ogromnych przebiegach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samochód po taksówce – taksówkarskie wyposażenie

Samochody zamawiane w fabryce z przeznaczeniem do wykorzystania w korporacji taksówkarskiej posiadają zazwyczaj charakterystyczne wyposażenie niedostępne w cywilnych wersjach. Do tych nietypowych elementów należą np. alarm uruchamiany nogą, podświetlenie "koguta" włączane z wnętrza pojazdu, duże popielniczki w tylnych drzwiach, alarm uruchamiany ręcznie z wnętrza pojazdu (na wypadek napadu). Poza tym warto szukać na dachu śladów po magnesach, które stanowiły uchwyt dla „kogutów”.

Zobacz też: Największe kombi na rynku. Poradnik kupującego

Samochód po taksówce – najczęstsze marki i modele aut

Taksówkarze poruszają się samochodami, które upodobali sobie na przestrzeni wielu lat. Klasyczni reprezentanci tej niższy są Mercedes-Benz klasy E (W202, W210, W211, W212), VW Passat (B4, B5, B6, B7) czy Audi A6 (C5, C6). Nie oznacza to jednak, że tyko takie modele możemy spotkać w roli taksówki. Coraz więcej taksówkarzy wybiera bowiem takie auta jak Mercedes –Benz klasy S czy klasy A. Furorę robi też Chevrolet Orlando czy VW Touran.

Samochód po taksówce – nr VIN , kody wyposażenia  i karta pojazdu

REKLAMA

Najlepszym sposobem poznania prawdy o aucie wydaje się być gruntowane prześledzenie jego nr VIN i kodów wyposażenia. W przypadku Mercedesa, już sam kod lakieru 040 Schwarz / Black może powinien wzbudzić w nas ostrożność. Jeśli w kodach wyposażenia danego egzemplarza odnajdziemy nr 450 to możemy być praktycznie pewni, że auto pełniło rolę taksówki. Oto lista klasycznych kodów Mercedesa odnoszących się do taksówek:

450 Taxi International
235 Reifenfabrikat Continental bei Taxi / Continental tires for taxi
333 Sonder-Instrumententafel (Haube) mit Rueckruestdeckel / special instrument panel with retrofit cover
342 Anschluss fuer Taxi Dachzeichen / connection for taxi roof sign
355 Antenne auf Kotfluegel hinten fuer Taxi-Funk / antenna on rear fender for taxi radio
356 Antenne auf Dach hinten fuer Taxi-Funk / antenna on roof for taxi radio
670 Motor Restwaerme-Ausnutzung MRA / utilization of residual engine heat
921 Pflanzenoelmethylester-Ausfuehrung zum Tanken von Bio-Diesel RME / vegetable oil methyl ester version
922 Taxi-Motor OM604 D22 mit Leistungsreduzierung auf 55kw 75PS / taxi engine OM604 D22 with power reduction
to 55kw 75hp
931 Tandem-Innenspiegel / inside tandem rear view mirror
932 Behaelter an Fahrersitz links / box on left front seat
934 Taxi-Notalarm-Anlage / taxi emergency alarm unit
935 Taxi-Notalarm-Anlage Vorruestung / provision for taxi emergency alarm unit
937 Taxi-Verstaerkungspaket / reinforcement package for taxi

Zobacz też: Najlepsze używane auto na rynku! Zobacz jaki model nigdy cię nie zawiedzie

Oczywiście pełnym potwierdzeniem byłby wpis w dowodzie rejestracyjnym o tym, że pojazd był wykorzystywane jako taksówka. Niestety handlarze mają no to sposób. Wystarczy, że poprzedni dowód rejestracyjny  „przypadkowo”  zaginie i już takiego wpisu nie odnajdziemy, gdyż nowo rejestrowane auto nie będzie już mieć elementów ani oznaczeń wymaganych od taksówek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA